Vijeće Europske unije i službeno je odobrilo nova carinska pravila za male pakete koji ulaze u EU, a koji se većinom naručuju putem internetske trgovine Novim se pravilima ukida dosadašnje oslobođenje od carine za pošiljke vrijednosti do 150 eura. Tako žele stati na kraj nepoštenoj konkurenciji s kojom se suočavaju prodavači unutar Unije, ističu iz Vijeća EU. Jedna od poznatih online trgovina je Temu, s koje često naručuju i stariji, a više o tome čitajte ovdje.
Plaćanje po svakoj vrsti proizvoda u malom paketu
Carinske pristojbe počet će se primjenjivati na svu robu koja ulazi u EU nakon što proradi novi Carinski podatkovni centar EU-a. Njegovo se puštanje u rad očekuje 2028. godine. Do tada, države članice dogovorile su uvođenje privremene paušalne carine od tri eura na predmete u malim paketima vrijednosti do 150 eura koji se šalju izravno potrošačima u EU.
Primjena ove mjere počinje 1. srpnja 2026. godine. Carina će se naplaćivati za svaku pojedinu kategoriju proizvoda unutar paketa, a kategorije se određuju prema njihovim tarifnim podbrojevima. Kao primjer navodi se paket koji sadrži jednu svilenu i dvije vunene bluze. Budući da je riječ o različitim tarifnim podbrojevima, paket sadrži dvije različite kategorije proizvoda te bi carina iznosila šest eura.
Carina u iznosu od tri eura kreće 1. srpnja 2026.
Novi sustav pozitivno će utjecati i na proračun EU-a i na nacionalne javne financije. Carine su tradicionalni vlastiti prihod Unije, a države članice zadržavaju dio tih iznosa kao troškove naplate. Iz Vijeća napominju da se ova mjera razlikuje od predložene 'naknade za rukovanje', o kojoj se trenutačno raspravlja u sklopu šire carinske reforme.
Privremena paušalna carina od tri eura naplaćivat će se za svaku kategoriju predmeta u malom paketu koji ulazi u EU od 1. srpnja 2026. do 1. srpnja 2028. godine, uz mogućnost produljenja. Nakon što novi Carinski podatkovni centar EU-a postane operativan, ovu privremenu carinu zamijenit će uobičajene carinske tarife. Količina malih paketa koji stižu u EU udvostručuje se svake godine od 2022. U 2024. godini na tržište EU-a ušlo je 4,6 milijardi takvih paketa, od kojih 91 posto stiže iz Kine, prema podatcima Europske komisije.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.