Zdravstvo u Hrvatskoj: 60 posto osoba si ne može priuštiti liječenje koja ne pokriva zdravstveno osiguranje
Predstavljeni su rezultati ankete ‘Zdravstvo u Hrvatskoj – stavovi i istraživanja’ koju je naručila i prezentirala u ponedjeljak eurozastupnica Romana Jerković. Prema njoj je otkriveno kako javno zdravstvo koriste većinom osobe starije od 65 godina, dok kod privatnika više idu mlađe osobe.

Zdravstvo u Hrvatskoj | Foto: Pixabay
Ovo istraživanje je pokazalo zanimljiva stajališta građana o zdravstvu i uslugama u zdravstvu u Hrvatskoj. Anketa je provedena na uzorku od tisuću građana.
Rezultati su pokazali kako građani i nisu previše zadovoljni javnim zdravstvom, ali ipak su najvišom ocjenom ocijenili medicinske sestre i pomoćno osoblje. Pokazalo se i kako najviše građana ide obiteljskom liječniku, ali i da javno zdravstvo koriste najviše umirovljenici, kao i oni s osnovnoškolskim obrazovanjem i osobe nižih primanja. Kod privatnika, s druge strane, idu visokoobrazovani, zaposleni građani i mlađi od 34 godine, prenosi N1.
Najviše novca u zdravstvu se koristi na lijekove i to oko 126 eura godišnje, a troši se i na dobrovoljno osiguranje. Ipak, 37 posto osoba si ne može priuštiti lijekove koji nisu na teret HZZO-a, dok si 60 posto njih ne može priuštiti preglede ni liječenja koja ne pokriva zdravstveno osiguranje. Kako uzimati lijekove nam je u ovom tekstu objasnila doktorica Kostanjšek.
Posebnu zabrinutost je eurozastupnica izrazila zbog onkološke skrbi u Hrvatskoj u kojoj se troši više od EU prosjeka, a rezultati nisu zadovoljavajući.