Za doručak si smutite – smoothie! Sastojci za bolju cirkulaciju, probavu, zglobove…
Ima li što bolje nego sunčano jutro zasladiti zdravim, osvježavajućim i hranjivim napitkom? Smoothie je, zbog svog finog okusa i zdravstvenog učinka, poslastica za vaše tijelo i um. Ovaj voćni napitak razbudit će vaša osjetila i omogućiti vam da dan započnete puni energije. S ovim šarenim smoothijima, u svoj ćete organizam unijeti sve potrebne vitamine i minerale!
Krucijalni dio zdravog starenja i izbjegavanja pothranjenosti starijih osoba jest unos dovoljne količine hranjivih sastojaka. Tijelu su svakodnevno potrebni vitamini, minerali, antioksidansi i drugi nutritivno vrijedni sastojci koji podupiru imunološki sustav, sprječavaju oboljenja i omogućuju rad cijelog organizma. S nekoliko čaša gustog smoothija, nahranit ćete tijelo svim navedenim sastojcima.
Smoothie, frape i milkshake
Smoothie je napitak napravljen od više vrsta voća ili povrća usitnjenih štapnih mikserom ili blenderom do potpuno tekuće i kremaste teksture. Za razliku od frapea koji se radi od voća, mlijeka i leda, smoothie za bazu najčešće ima vodu, a osim voća često sadrži zeleno lisnato povrće. Milkshake je pak slatki napitak koji se sastoji od mlijeka i sladoleda. Može se raditi od voća poput banane i jagoda, ali i bez njega poput onih od čokolade ili vanilije.
Za razliku od voćnog soka, smoothie sadrži više hranjivih sastojaka jer u njega stavljamo i koru, na primjer od jabuke te kožice, na primjer naranče. Kada sok radimo u sokovniku, svi ti najhranjiviji dijelovi ploda, na žalost, završe u smeću.
Voće
U blender ili zdjelu za štapni mikser prvo se stavlja voće narezano na komade. Kod izbora voća nema granica. Koristite svoje omiljene slatke plodove. Najbolje bi bilo koristiti sezonsko, domaće voće, ali možete ubaciti i smrznuto poput bobičastog voća koje će vaš napitak obogatiti antioksidansima i vlaknima. Banane su čest sastojak smoothija jer im daju primamljivu gustoću i kremoznost. Odaberite nekoliko različitih voćnih plodova za jedan smoothie kako bi bio što bogatiji i ukusniji.
Povrće
Smothie možete iskoristiti i kako biste u svoje tijelo unijeli dodatnu količinu povrća iako smoothie može biti napravljen isključivo od voća. Povrtni smoothiji nazivaju se i zelenim smoothijima zbog svoje boje dobivene od zelenog lisnatog povrća poput špinata i blitve. Možda vam povrće u slatkom napitku zvuči odbojno, ali u kombinaciji s drugim sastojcima povrće nećete niti osjetiti.
Postoje dva glavna razloga za dodavanje povrća u napitak. Prvo, napitak se termički ne obrađuje već se samo usitnjava tako da se svi vrijedni sastojci ne unište toplinom već se zadržavaju u sirovom napitku. Drugi je razlog što mi, ljudi ne možemo usitniti zeleno lisnato povrće onako kako to radi sjeckalica i zbog toga ne oslobodimo iz njega sve hranjive sastojke kako bismo ih mogli apsorbirati, nego oni ostaju zarobljeni u nedovoljno prožvakanom zelenom lišću. Osim toga, povrtni smoothiji su idealan način za podmetanje povrća unucima koji će lako prihvatiti popiti napitak vesele boje.
Tekuća baza
Smoothie često ima tekuću bazu kao što su voda, voćni sok, biljno mlijeko (kokosovo, bademovo, lješnjakovo, sojino, zobeno, rižino), a ponekad i mliječni proizvodi (mlijeko, jogurt, sladoled ili skuta). Tekućina pomaže samljeti sastojke, ali i olakšava konzumaciju jer se tekući smoothie ispije za samo nekoliko sekundi. Razmislite samo koliko dugo biste žvakali zdjelu povrtno-voćne salate. Uz to, smoothie je sjajan odabir za sve osobe koje imaju problema za zubima i žvakanjem.
Kod dodavanja tekućine u napitak nemojte pretjerivati, radije isprva dodajte manje (150 ml), sameljite zajedno s povrćem i voćem koje samo po sebi već sadrži svoje sokove pa ako vidite da je pregusto za ulijevanje u čašu, dodajte još tekućine, prema potrebi.
Dodaci
U smoothie umjesto vode možete dodati led kako biste se osvježili za ljetnih mjeseci. Ako u smoothie stavljate kiselo voće puno vitamina C, dodajte malo zaslađivača kao što su med, agavin sirup, kokosov šećer, stevija ili datulje. Od začina sjajno će se uklopiti vanilija ili cimet. Osobe koje treniraju, u smoothie često stavljaju proteinski prah. Mislite li da vam je potreban, dodajte proteinski prah konoplje koji je hranjiv, ali i prirodan za razliku od umjetnih proteinskih praškova s dodatnim okusima.
Smoothie može sadržavati i orašaste plodove ili maslac od orašastih plodova kao što je maslac od kikirikija ili lješnjaka te razne sjemenke, žitarice (zob) i vitaminske dodatke prehrani.
Zdrave ideje
Smoothie protiv starenja: sok od grožđa, crni ribizl i jabuka dat će vam ukusan napitak prepun vitamina E i C koji su najučinkovitiji vitamini za borbu protiv povećanja slobodnih radikala u tijelu koji uzrokuju starenje.
Smoothie protiv anemije: za obnavljanje ili povećanje razine željeza korisni su mrkva, listovi kupusa i svježi krastavac.
Smoothie za sprječavanje prehlade: sok od mrkve, peršina i češnjaka ima antioksidanse i antivirusna svojstva koja brzo pomažu otkloniti prehladu.
Smoothie za bolju probavu: napitak od ananasa, običnog jogurta i malo vode obnovit će dobre bakterije u vašim crijevima. Posebno je dobar za meku stolicu ili proljev.
Smoothie protiv zatvora: napitak od mrkve, špinata i soka od rajčice bogat je vlaknima i pomoći će opustiti vaša crijeva.
Smoothie protiv urinarnih infekcija: napitak od brusnica i lubenice daje primamljiv ružičasti sok koji će pomoći kod urinarnih infekcija.
Smoothie protiv problema s prostatom: napitak od jabuke i dinje nježan je diuretik te sadrži magnezij i kalij koji pomažu uravnotežiti hormonski sustav.
Smoothie protiv bolova u zglobovima: napitak od poriluka, mrkve i peršina uz malo đumbira te prekriven omiljenim slatkim voćem ima izvrsna protuupalna svojstva, potiče cirkulaciju i olakšava bolove u zglobovima
Smoothie za zdravo srce i bolju cirkulaciju: napitak od crnog ribiza i listova mladog špinata prepun je kalija pa pomaže u kontroli krvnog tlaka.