Voditeljica vrtnog centra nam je otkrila kako njegovati biljke po zimi, evo u čemu je tajna
Mnoge biljke u ljetnim mjesecima zahtijevaju puno više pažnje, dok je po zimi situacija nešto drugačija. Važno je i znati koje biljke po niskim temperaturama ne smiju biti vani, ali i kako njegovati one koje su unutra. Sve nam je otkrila Natalija Pisačić, voditeljica vrtnog centra Flora.
![biljke](https://www.mirovina.hr/app/uploads/2022/09/biljke-scaled.jpg)
biljke | foto: vadim kaipov, unsplash
Zima je izazovno vrijeme za biljke jer su one koje su vani izložene preniskim temperaturama, dok su one koje su unutra izložene suhom zraku i grijanju. Kako se u zimskim mjesecima ponašati prema biljkama donosimo u nastavku.
Koje biljke unijeti unutra?
Natalija Pisačić iz Vrtnog centra Flora nam je otkrila koje biljke treba unijeti unutra kod pojave niskih temperatura, odnosno minusa. Radi se, naravno, o biljkama koje su u teglama. Niske temperature tako ne podnose razni citrusi, na primjer limun, mandarina, kumquat, ali i kamelije.
– Njih zapravo treba spremiti u prostoriju koja nije grijana, ali koja ima dovoljno svjetla i treba ih povremeno zalijevati. Najčešće je to dva puta mjesečno, otkrila nam je voditeljica centra te dodala da ostale biljke koje podnose zimske temperature mogu cijelu zimu provesti vani.
Sobne biljke traže posebnu njegu
Dok sobne biljke po ljeti treba često zalijevati zbog visokih temperatura, po zimi je situacija drugačija. Ipak, treba paziti na nekoliko stvari i kod njih.
– Što se sobnih biljaka tiče, u zimskom periodu su gotove sve osjetljive na suhi zrak i potrebno ih je prskati odstajalom vodom kako bi čim manje osjetile suhi zrak zbog grijanja, savjetovala je Pisačić i dodala kako je najbolje uvijek imati bocu s raspršivačem napunjenu vodom koja je stajala neko vrijeme. Osim toga, treba ih držati dalje od izvora topline.
Otkrila nam je kako zalijevanje, isto kao i u ostalom dijelu godine, dosta ovisi o samoj mikroklimi prostorije pa će neke biljke trebati više vode, (npr. paprat spathyphillum) a neke manje poput zamioculcasa, suculenata, yucca ,dracaena…
Ako želite u svoj dom staviti biljku kojoj ne treba previše njege, inspiraciju možete pronaći u ovom tekstu. Dobro je znati da neke biljke možete i sami razmnožavati i to na vrlo jednostavne načine. Jedan do njih je pomoću listića postojeće biljke iz kojeg se onda u razvijaju korijeni. Više možete pročitati ovdje.