Valunzi: Normalna pojava menopauze koja je drugačija kod svake žene

Ana Kanazir
19. prosinca 2023.
Zdravlje
A- A+

Valunzi su jedan od simptoma menopauze, a može se prepoznati po osjećaju topline u gornjem dijelu tijela. Neke žene će imati izraženije simptome, dok će kod drugih simptomi biti nešto blaži. Dobra je vijest da se valunzi mogu tretirati na nekoliko načina, a sve o valunzima nam je ispričala ginekologinja Jasenka Grujić iz Poliklinike Grujić.

ginekologinja Jasenka Grujić

Ginekologinja Jasenka Grujić | foto: privatna arhiva

Svaka žena kroz život prolazi kroz tri faze koje se odnose na reproduktivno doba. To su reproduktivna faza, menopauzalna tranzicijska faza i postmenopauza. Upravo se u perimenopauzi i postmenopauzi javljaju valunzi, a više o njima nam je otkrila ginekologinja Grujić.

Što su valunzi?

Valunzi ili valovi vrućine su zapravo iznenadni osjećaj topline u gornjem dijelu tijela, a kako nam je objasnila ginekologinja Jasenka Grujić, najintenzivnije će se primijetiti na licu, vratu i prsima. Valunzi su normalna pojava koja se javlja u menopauzi, prirodnom procesu biološkog starenja.

Kako nam je ovdje objasnila ginekologinja Grujić, većina žena doživljava menopauzu između 45. i 55. godine života. U ovoj fazi dolazi do gubitka estrogena, zbog čega se onda i javljaju određeni simptomi, među kojima i valunzi.

– Valunzi mogu biti vrlo blagi, ali i toliko intenzivni da ometaju dnevne aktivnosti. Noćno znojenje i valovi vrućine mogu ženu probuditi iz sna, rekla nam je ginekologinja.

menopauza
Menopauza: 'Način razmišljanja je moćno oružje za lakši način prolaženja kroz ovu značajnu fazu života'

Razlozi nastanka valunga

Baš kao i svako stanje i valunzi imaju svoje uzroke. Tako valunzi nastaju zbog reakcije hipotalamusa (dijela mozga zaduženoga za regulaciju temperature), na sniženu razinu estrogena (ženskog hormona) u tranzicijskoj fazi života žene kada jajnici prestaju ovulirati, ali potom i proizvoditi estrogene, objasnila nam je sugovornica.

Osim toga, postoje i određeni faktori rizika za pojavu valunga kao što su pušenje duhana, a na njihovu pojavu može utjecati i rasa. Tako Azijatkinje rijetko imaju valunge, kako nam je objasnila ginekologinja.

Kako prepoznati valunge?

Dakle, glavni simptom valunga je vrućina. Osim vrućine, mogu se javiti još neki simptomi.

– Koža može biti crvena, obično se pojavljuje i znojenje. Osim toga, moguć je ubrzani rad srca, osjećaj tjeskobe, a učestalost varira među ženama. Valunzi mogu trajati minutu ili dvije, ali i dulje, otkrila nam je Grujić.

Dodala je i kako simptomi mogu trajati deset godina, ali i dulje, a većina žena ih može imati baš svaki dan.

Kako se tretiraju valunzi?

Valunzi se najefikasnije tretiraju estrogenom, a ako je žena zdrava i nema više od 60 godina, koristi nadomjesnog liječenja uvelike nadmašuju rizike. Ipak, ženama koje ne smiju uzimati estrogen, savjetuje se liječenje antidepresivima, kako nam je rekla stručnjakinja.

– Osim lijekova i higijensko-dijetetske mjere mogu pomoći. Od slojevitog odijevanja, snižavanja temperature u prostoriji u kojoj žena boravi, izbjegavanja vruće, začinjene hrane i alkohola mogu pomoći. Savjetuju se i razni oblici psiholoških pristupa liječenju poput kognitivno-bihevioralne terapije i hipnoze, otkrila nam je Grujić.

Na kraju nam je ginekologinja otkrila i jednu zanimljivost. Naime, azijske žene koje redovito konzumiraju soju imaju i manju učestalost valunga, a vjeruje se da je to zbog spojeva sličnih estrogenu koji se nalaze u soji (fitoestrogeni). Upravo zato i mnoge žene uzimaju fitoestrogene koji se kupuju bez recepta. Ipak, ginekologinja upozorava kako ti pripravci, zapravo dodaci prehrani mogu imati potencijalno štetne nuspojave, naročito u kombinaciji s drugim lijekovima.

Copy link
Powered by Social Snap