Usamljeni ste? Protiv tog osjećaja borite se pomoću šest jednostavnih taktika

Jasmina Grgurić Zanze
27. kolovoza 2018.
Zdravlje
A- A+

Starije osobe često žive izolirano, a mnoge od njih osjećaju se usamljeno iako imaju članove obitelji i prijatelje. Nažalost, nedostatak druženja i sve slabija komunikacija u našim odnosima može osobu dovesti do teškog osjećaja koji je jako štetan za naše cjelokupno zdravlje. Moramo stoga uzvratiti i boriti se. Pritom će vam pomoći ovih šest jednostavnih, ali nimalo laganih savjeta, stoga je važno ići korak po korak.

Ilustracija: Pixabay

Američka studija pokazala je da je čak 35 posto odraslih, starijih od 45 godina, usamljeno. Osjećaj usamljenosti ne samo da loše utječe na našu cjelokupnu zdravstvenu sliku, nego nas odvaja od društvene uključenosti. Izbjegavanje socijalnih kontakata nije za nas dobro ne samo fizički, nego može stvoriti samo još dublji psihički i duševni problem.

Krajnje posljedice usamljenosti su 45 posto veći rizik od smrtnosti i 59 posto veći rizik od mentalnog i fizičkog propadanja, ali i razvoj biomarkera u mozgu povezanih s Alzheimerovom bolešću te veća šansa za potrebom njege i života u staračkim domovima.

Dobra vijest je da nam u borbi protiv usamljenosti pomaže već sami stupanj svijesti o razini uključenosti u dnevne interakcije s obitelji, prijateljima, susjedima, ali i šire. Na temelju toga poimanja lakše ćemo usvajati dnevne navike koje će nam pomoći da bolje starimo kroz zdrav, sretan i aktivni način života.

Šest jednostavnih koraka u borbi protiv usamljenosti donosi portal za starije osobe Next Avenue.

Priznajte si kako se osjećate

Mnoge osobe nastavljaju živjeti u poricanju, ne prihvaćajući da su usamljeni. Međutim, upravo prihvaćanje pomaže u shvaćanju da usamljenost nije činjenica, nego osjećaj koji se može prevladati. Isto tako, važno je razumjeti razliku između izolacije i usamljenosti.

Netko tko je izoliran živi sam, nema bliskih rođaka, nikada ne napušta kuću, ne sudjeluje u telefonskim razgovorima i sam je zapravo devet i više sati dnevno. Netko tko pati od samoće želi imati više prijatelja, ne viđa dovoljno ni njih ni obitelj, ne susreće dovoljno ljudi, nema se na koga osloniti i praznike provodi sam.

Kada shvatimo razliku između ova dva pojma, uviđamo da na usamljenost možemo utjecati, na način da promijenimo naše ponašanje i oslobodimo se negativnih osjećaja koji proizlaze iz oba ta stanja.

Postepeno mijenjajte navike

Nakon što smo priznali i razumjeli kako se osjećamo i zašto, vrijeme je da počnemo raditi planove koji će nam pomoći da to promijenimo. Pravljenje planova veliki je korak za osobu koja živi u samoći i usamljenosti. Počnite s jednostavnim, malim stvarima. Neka to bude jedna po jedna navika koju ćete uvoditi ili mijenjati. Tek kada svladate jedan zadatak i usvojite ga već pod normalan, prijeđite na slijedeći. To mogu biti razgovori sa susjedom u prolazu, telefonski poziv rođaku ili kava s prijateljicom. Bilo što što će vam pomoći da izađete iz svoje usamljene rutine.

Usredodočite se na druge i budite znatiželjni

Bilo da su vaši odnosi stari ili novi, oni će trajati toliko koliko se druga osoba osjeća podržano i saslušano. Jednom riječju – podržano, a to je ono što svi želimo osjećati. Umjesto da se bavite vlastitim osjećajima i nesigurnostima, pažnju usmjerite na drugu osobu. Najbolji je to trik koji će vam odagnati pritisak i fokus s vlastite nesavršenosti i negativnosti koje si u sebi izgovaramo. Kada se druga osoba zbog vašeg pristupa osjeća cijenjeno, više će se i otvoriti.

Kada pažnju usmjeravate na druge ljude, pokušajte pristupiti razgovorima sa znatiželjom o njihovim životima. Postavljanje pitanja o drugima može imati veliki učinak na tijek razgovora.

Koristite tehnologiju kako biste ostali u kontaktu

Kako starimo, tako se raspršuje mreža naših prijatelja i članova obitelji. No, dobar nadomjestak za osobne kontakte je korištenje tehnologije u održavanju veza na daljinu. Opcija je mnogo; online chat i video chat, telefonski video, mail… Savladavanje digitalne platforme u starijoj dobi može predstavljati veliki izazov, ali jednom kada to svladamo ostat će nam samo prednosti koje uključuju praktičnost i dostupnost. Većina takve komunikacije je ionako besplatna ili je već uključena u cijenu usluge koju ionako plaćate.

No, postoji i druga strana medalje. Korištenje tehnologije može nas odvući u izolaciju, stoga je treba koristiti za jačanje naših odnosa, a ne kao bazu. Iako internet olakšava dijeljenje osobnih informacija, 13 posto usamljenih osoba smatra da ima nekoliko dubljih veza kada koriste internet kako bi ostali u kontaktu.

Volontirajte

Volontiranje je prije svega prilika da doprinosimo zajednici u skladu s osobnim uvjerenjima i životnim stavovima. Međutim, izvrsna je to prilika za upoznavanje novih ljudi, pri čemu ćemo se osjećati manje stresno, zdravije i sretnije, a inspirirat ćemo i druge da učine nešto za zajednicu. Ne mora to biti nešto veliko ili teško. Primjerice, možete pomagati starijoj osobi u obavljanju jednostavnih zadataka, angažirati se u udruzi u skladu s vašim afinitetima ili jednostavno biti na raspolaganju obitelji, prijateljima ili susjedima.

Upišite tečaj

Kada ćete ako ne sada naučiti nešto što ste oduvijek željeli? Besplatnih tečajeva je mnogo i često ih organiziraju lokalne udruge i ustanove. Može to biti ručni rad, osnove informatike ili nešto treće. Koliko god odlazak na tečaj može zvučati zastrašujuće, zajamčeno je da ćete ne samo naučiti nešto novo, nego se dobro družiti. Zapamtite, svi ljudi koji dođu osjećat će se kao početnici koji ništa ne znaju i nikoga ne poznaju, baš kao i vi. Ali, zato ste i došli.

 

 

Copy link
Powered by Social Snap