Umirovljenica Silva s dijabetesom živi već 50 godina: ‘Važno je imati dobru podršku’
Hrvatska ima 395.058 osoba sa šećernom bolesti, prema podacima CroDiab Registra. Ipak, smatra se da se neslužbena brojka kreće oko 600.000, jer postavljenu dijagnozu ima samo 60 posto oboljelih. S dijabetesom već pola stoljeća živi i umirovljenica Silva Benc. Važno je, kaže, redovno se kontrolirati i imati podršku. S ciljem podizanja svijesti, Zagrebačko dijabetičko društvo jučer je na Cvjetnom trgu besplatno izmjerilo šećer za oko 300 građana. Kod njih 18 pronađene su povišene vrijednosti šećera u krvi.
Hrvatski dan šećerne bolesti, treći po redu, jučer je na Cvjetnom trgu obilježilo Zagrebačko dijabetičko društvo, u suradnji sa Studentskom sekcijom za endokrinologiju i dijabetologiju Medicinskog fakulteta. Umirovljenica Silva Benc od dijabetesa tip 1 boluje posljednjih 50 godina.
Kod 18 pronašli povišene vrijednosti šećera u krvi
– Bitno je redovito odlaziti na kontrole kod dijabetologa i svakodnevno brinuti o razinama glukoze. Jako je važno imati dobru podršku svoje obitelj, prijatelja i udruge kao što je to za nas Zagrebačko dijabetičko društvo. Sretna sam što su nam dostupni moderni inzulini, inzulinske pumpe i senzori za kontinuirano praćenje glukoze, rekla je Benc.
Kako bi podigli svijest, za građane su organizirali besplatno mjerenje šećera, krvnog tlaka i vaganje, mjerenje visine i opsega struka kako bi se mogao izračunati BMI i procijeniti raspored težine, kao i savjetovanje s dijabetolozima i nutricionistima. Javnost se treba upoznati s opasnošću neotkrivene i neregulirane šećerne bolesti, ističu, dok je oboljelima potrebno pružiti nove informacije i spoznaje o mogućnostima liječenja i važnosti kontrole vlastite bolesti.
Obavili su u jučerašnjoj akciji 300 mjerenja šećera u krvi. Među njima je bilo 16 osoba odrasle dobi s povišenom vrijednosti šećera u krvi, dok ih je dvoje imalo iznimno visoku razinu vrijednosti.
Hrvatska ima najveću stopu smrtnosti od dijabetesa
– Šećerna bolest jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema suvremenog društva. Prema podacima CroDiab Registra, prošle godine je u Hrvatskoj bilo 395.058 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 % oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000. Nažalost, od 2019. Hrvatska je i prema podacima Eurostata zemlja s najvećom smrtnošću od dijabetesa u Europi, kaže predsjednica Zagrebačkog dijabetičkog društva, prim. mr. sc. Manja Prašek.
Šećerna bolest je četvrti vodeći uzrok smrti s udjelom od 7,8 % u 2022. godini. Svaka druga oboljela osoba ni ne zna da ga ima. S dijabetesom se može živjeti kvalitetno, no nužno je razumjeti bolest, informirati se o njezinim posljedicama, a potrebno je i redovito odlaziti i komunicirati s liječnikom kako bi se bolest stavila pod kontrolu, dodala je Prašek.
Ustrajna promjena životnih navika može odgoditi prijelaz iz predijabetesa u šećernu bolest i potrebu za uvođenjem terapije, poručila je predsjednica Studentske sekcije za endokrinologiju i dijabetologiju Medicinskog fakulteta, Ana Pavić,.
Prehrana kao ključ za prevenciju i regulaciju dijabetesa
Kvalitetne prehrambene navike ključne su za prevenciju i regulaciju dijabetesa. Pravilna prehrana može pomoći kod prevencije debljine i dijabetesa tip 2 te održavanju optimalne razine šećera u krvi kod osoba s postojećom dijagnozom dijabetesa. Naglasak treba staviti na unos neškrobastog povrća, vlakana, cjelovitih žitarica, proteina te na minimiziranje rafiniranih ugljikohidrata i jednostavnih šećera.
– Kontrola unosa ugljikohidrata i ravnoteža između proteina, masti i vlakana mogu poboljšati osjetljivost na inzulin i smanjiti potrebu za lijekovima. Edukacija o pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti može osigurati dugoročnu kontrolu dijabetesa i smanjiti komplikacije povezane s ovim stanjem, poručuje magistra nutricionizma Đurđica Mijanović iz Zagrebačkog dijabetičkog društva.