U Hrvatskoj se godišnje potroši oko 10 milijardi kuna na lijekove, a baci se lijekova u vrijednosti od 3 milijarde kuna

Ana Kanazir
6. listopada 2022.
Zdravlje
A- A+

U Hrvatskoj su prošle godine građani potrošili gotovo milijardu kuna na lijekove koji se mogu kupiti bez recepta. Također, općenito se na sve lijekove potrošilo gotovo 10 milijardi kuna. Potražnja za nekim lijekovima je naglo porasla pogotovo za vitaminom D u vrijeme pandemije koronavirusa. S druge strane, trećina lijekova završi u otpadu, točnije bacaju se lijekovi u vrijednosti od tri milijarde kuna.

lijekovi

Foto: Pixabay

Na lijekove na recept je prošle godine potrošeno više od 4 milijarde kuna, dok se veliki broj lijekova baca. Ovo je ogroman gubitak i propust, a do toga dolazi jer se uzimanje lijekova ne provodi kako treba, odnosno osobe ne piju svoju terapiju ili kupuju previše lijekova kojima istekne rok pa se isti moraju baciti.

medicinska sestra
Afera u KBC Rijeka: Nađena velika količina lijekova s isteklim rokom trajanja, tri osobe dobile izvanredni otkaz

Lijekovi se podignu, ali se ne troše

– Najviše se troši na antihipertenzive, znači lijekove za snižavanje povišenog krvnog tlaka, trošimo na lijekove protiv šećerne bolesti, na lijekove za smirenje i te skupine lijekova, istaknuo je za HRT izv. prof. dr. sc. Pero Draganić, glavni savjetnik za promet lijekovima i farmakoekonomiku u HALMED-u. Dodao je i kako je veća potrošnja ovih lijekova bila u Bjelovarskog-bilogorskoj županiji, Sisačko-moslavačkoj, Krapinsko-zagorskoj i u Karlovačkoj županiji.

Magistra farmacije Lucija Zečević je objasnila kako je glavni razlog zašto dolazi do bacanja lijekova što se ne troše. Odnosno, pacijent digne lijek, ali ga ne troši. Drugi razlog je smrt pacijenta pri čemu se svi njegovi lijekovi bacaju.

– Kad pacijentu propišemo lijek, on ga podigne i ako ga ne pije, mi imamo krivu informaciju. Na sljedećem pregledu nemamo odgovor na terapiju. Tu smo onda u nedoumici što dalje napraviti i sumnjamo u svoje sposobnosti. To je s jedne strane jako štetno za njihovo zdravlje, a s druge strane ogroman trošak za zdravstvo, naglašava liječnik obiteljske medicine Branislava Čilić.

Neki zapravo i ne znaju kako pravilno uzimati lijekove te s kojim se namirnica lijekovi nikako ne mogu miješati, a savjete doktorice o tome možete pročitati ovdje.

Osoba uzima tabletu iz kutije u ruku
Uzimanje lijekova: Doktorica nam je objasnila na što sve treba obratiti pažnju kako bi najbolje djelovali

Loše zbrinjavanje lijekova

Predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo gostovala je u večernjem Dnevniku HRT-a te objasnila kako je nakon što se lijek preuzme, važno voditi brigu da se uzimanje lijekova i provodi. Smatra kako ljudi kupuju zalihe lijekove kako bi ih imali doma, ali ih onda bacaju jer im istekne rok trajanja.

Rekla je i kako postoji još jedan problem s lijekovima, a to je njihovo odlaganje.

– Nemamo baš veliku svijest o ekološkom zbrinjavanju pa velik dio lijekova završi u komunalnom otpadu, umjesto da je vraćen u ljekarnu. Naša istraživanja kvalitete vode ukazuju na velike količine hormona i antibiotika koji dolaze iz smeća, istaknula je. Naglasila je da lijekove treba odnijeti u ljekarnu jer ih ondje zbrinu na ekološki način i ne onečišćuje se okoliš.

Čest problem su i nedostaci određenih lijekova, kao što je nedavno bio slučaj s lijekovima Rivotril i nekih oblika Klavocina, o čemu smo pisali ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap