Svjetski dan mentalnog zdravlja: ‘Ako nećemo mi stariji paziti na svoje zdravlje, neće nam nitko pomoći’

Ana Kanazir
10. listopada 2023.
Zdravlje
A- A+

Danas je Svjetski dan mentalnog zdravlja koji se obilježava od 1992. godine. Na ovaj dan se podsjeća na važnost ulaganja u sustav podrške mentalnom zdravlju. Na mentalno zdravlje utječu razni segmenti života, a važno je obratiti pažnju da nije narušeno. Saznali smo kako naši građani brinu o svojem mentalnom zdravlju.

žena s leđa

Ilustracija | foto: Pexels, Lachlan Ross

Prema definicije Svjetske zdravstvene organizacije, mentalno zdravlje je stanje dobrobiti u kojem osoba ostvaruje sve svoje potencijale, uspješno se nosi s uobičajenim životom, pa i stresnim okolnostima, u kojem može biti produktivna i tako doprinosi zajednici. Ipak, mentalno zdravlje je nekada narušeno, a danas je dobar dan za podsjetiti na sve važnosti brige o njemu.

Na mentalnom zdravlju se može raditi

Andrea Vranić
Psihologinja poručila: 'Zdravo je biti svjestan zabrinutosti, ljutnje i straha'

Svjetski dan mentalnog zdravlja je idealna prilika da se zapitate što radite za poboljšanje svojeg mentalnog zdravlja. Na mentalnom zdravlju se uvijek može raditi i to na razne načine.

– Mentalno zdravlje nije nešto na čemu se ne može raditi, u što se ne može ulagati ili osnaživati. I to je dobra vijest, rekla nam je u ovom tekstu psihologinja Andrea Vranić.

Uz to, dodala je i kako je važno i družiti se, pronaći svoj hobi, imati razne aktivnosti, ali i vježbati mozak, a jednako važno je i prihvatiti sve svoje osjećaje.

– Mentalno je zdravo biti ustrašen i zabrinut i ljut kada nas zadese problemi, životne teškoće ili gubitci. Dobro mentalno zdravlje će osigurati da te osjećaje prihvatimo i na produktivan način se uhvatimo u koštac s onime što ih je izazvalo, da se suočimo kako s osjećajima, tako i problemima, koristeći sve svoje resurse, znanja, vještine i sposobnosti, napomenula je Vranić.

Neki brinu o svojem zdravlju, a neki baš i ne

Otkrila nam je i kako su najčešći problemi i poteškoće kod starijih osoba depresivnost i simptomi demencije. Depresija se može prepoznati po nizu simptoma, a važno je na vrijeme reagirati i potražiti pomoć, a više smo o ovom problemu pisali u ovom tekstu.

Nas je zanimalo i brinu li naši stariji građani o svojem mentalnom zdravlju pa smo isto istražili i na ulicama grada. Neki kažu da je zbog cijele situacije u svijetu teško biti zdrav, a neki se slažu da je jako važno brinuti o mentalnom zdravlju. Otkrili su nam i kako točno brinu o svojem mentalnom zdravlju.

Psihološka pomoć u domovima zdravlja

Upravo na današnji dan počinju s radom psihološki timovi u Domu zdravlja Zagreb Istok i Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, a okupit će se klinički psiholozi, psiholozi i medicinske sestre kako bi se pružila zdravstvena skrb građanima koji osjećaju mentalne poteškoće. Ovo bi se uskoro trebalo proširiti i na sve domove zdravlja diljem Hrvatske, kako kažu iz Ministarstva zdravstva.

– Činimo značajan iskorak u očuvanju zdravlja naših pacijenata. Zahvaljujući snažnom partnerstvu i financijskoj podršci HZZO-a, vraćamo psihologe u domove zdravlja nakon trideset godina! Time iznova stavljamo pacijenta u fokus, činimo oštar zaokret prema prevenciji i boljim ishodima liječenja. To je smjer pokrenute reforme zdravstva. To je smjer zdravstvene politike ove Vlade. To je put prema osnaživanju primarne zdravstvene zaštite i unaprjeđenju zdravlja naših građana. Stoga, hvala svima koji su omogućili da se pokrene ovaj Program. Hvala Hrvatskoj psihološkoj komori na podršci, kao i svim stručnjacima, liječnicima i medicinskim sestrama i psiholozima koji će raditi na terenu, zaključio je ministar zdravstva Vili Beroš.

Termin u zagrebačkom Domu zdravlja za mlade i djecu mogu se ugovoriti putem telefonskog broja 01 6468 333 ili e-mail adrese: [email protected], a za termin u splitskom Domu zdravlja sve dobne skupine mogu nazvati broj 021 386 915 ili 021 640 082 te uputiti e-mail na adresu: [email protected].

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap