Sve veće gužve na hitnim prijemima: Evo na što liječnici upozoravaju
Sve više je oboljelih od covida i gripe. Samo prošlog mjeseca preminulo je oko 200 pacijenata kojima je dijagnosticiran covid, a u porastu je i broj zaraženih hripavcem. S ovakvom slikom zdravstva, ne čudi da su hitni prijemi u bolnicama prepuni, a još teže ćete dobiti i liječnika opće prakse telefonskim putem.
Gotovo je nemoguća misija kontaktirati obiteljske liječnike telefonskim putem, a shodno tome preopterećeni su i hitni prijemi u bolnicama. Više od 4.000 osoba se zarazi covidom na tjednoj bazi, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Nažalost, preminulo je 188 osoba kojima je dijagnosticiran covid. Isto tako, u konstantnom je porastu broj pacijenata zaraženih virusom gripe.
Covid i gripa najviše pogađaju starije osobe
Treba istaknuti kako je dosad prijavljen 4.151 slučaj zaraze hripavcem. Čak 41 posto svih slučajeva otpada na zagrebačke tinejdžere. Gotovo petina slučajeva, preciznije, njih 21 posto je u prijavljeno u Splitsko-dalmatinskoj županiji, dok Zagrebačka županija čini devet posto, nakon koje slijedi Primorsko-goranska županija sa šest posto prijava. S obzirom na to da su hitni odjeli u bolnicama, s naglaskom na pedijatrijske, bili prepuni za vrijeme blagdana, iz HZJZ-a tvrde da je kod građana povećan interes za cijepljenje protiv hripavca.
Baš kao što na to ukazuju i brojke, hripavac je najprisutniji kod mlađe populacije, odnosno djece. Covid i gripa pogađaju najviše stariju populaciju i kronične bolesnike. Broj hospitaliziranih pacijenata je u blagom porastu, ali najveći broj njih je smješten u dnevnim bolnicama.
Apel liječnika
Zanimljivo je da upravo najveće gužve na hitnim prijemima čine pacijenti koji nemaju indikacije za dolazak u bolnicu. Zapravo, takvi pacijenti bi trebali biti zbrinuti u domovima zdravlja. Budući da su ovakve gužve očekivane za prosinac i siječanj, dr. med Ivan Puljiz je otkrio što bio pacijenti trebali činiti prije dolaska na hitni prijem u bolnicama.
– Ovakva čekanja viđamo svake godine u ovo vrijeme, apeliramo na pacijente da ne dolaze odmah u bolnicu ako nemaju komplikacija, rekao je predstojnik Klinike za infektivne bolesti Ivan Puljiz, prenosi n1info.hr.
Pročelnik hitnog prijema KBC-a Zagreb Ivan Gornik pojasnio je kako je identična situacija i na hitnom prijemu gdje čekanje ovisi o dobu dana. Ondje je hospitalizirano oko 100 pacijenata s respiratornim infekcijama, a dodatnih 12 čeka svoje mjesto u bolničkom krevetu. Kod većine pacijenata, uglavnom je riječ o komplikacijama gripe i covida.
Pacijenti dolaze ‘bez veze na hitnu’
S druge strane, Gornik je naglasio kako situaciju dodatno otežava bespotreban dolazak pacijenata na hitni prijem, odnosno kako je i sam rekao, dolaze ‘bez veze na hitnu’. Jasno mu je da pacijenti traže pomoć upravo ondje jer je sustav tako posložen. Drugim riječima, činjenica da dom zdravlja nema dežurstva ni u najmanjoj mjeri nije krivica pacijenta, piše n1info.hr.
Za razliku od onih na hitnom prijemu, čekaonice domova zdravlja nisu pretrpane jer su pacijenti navikli kontaktirati obiteljske liječnike telefonskim putem.
Trenutno je najveći broj pacijenata sa simptomima gripe i covida, dok je među djecom i tinejdžerima najviše zaraženih adenovirusom. Pacijentima se savjetuje da uočavanjem simptoma respiratorne infekcije ne dolaze odmah liječniku. Oni bi trebali ostati u svojim stanovima i kućama tri do pet dana, osim ako nemaju druge teške simptome. Najvažnije je ostati doma dok se stvarno ne ozdravi i ne dolaziti kod liječnika odmah prvi dan bolesti, o čemu smo pisali i ovdje.