Sunčanica: Kako prepoznati simptome i što napraviti kada se pojave

Josip Mihaljević
16. lipnja 2019.
Zdravlje
A- A+

Umirovljenici su s godinama mogli primijetiti kako su prijelazna razdoblja između godišnjih doba sve kraća, a sve su češće i drastične vremenske promjene. Kako vas ljeto i vrućine ne bi previše iznenadile, pred vama su upute kako prepoznati sunčanicu i kako reagirati.

sunčanica

Foto: Pixabay

Ljudsko tijelo preferira temperaturu između 36,5 i 37,5 Celzijevih stupnjeva i tada najbolje funkcionira. Sunčanica se događa kada glava, a posebice potiljak, budu izloženi visokoj temperaturi, najčešće izazvanu sunčevom toplinom tijekom ljeta.

Zašto dolazi do sunčanice?

U glavi se nalazi i ljudski termostat koji osigurava optimalnu temperaturu kroz mehanizme putem slanja krvi kroz tijelo i znojenjem. Kako bi znojenje bilo efikasnije, krv tijekom toplijih dana brže prolazi tijelom – tekućina se pretvara u znoj, a sama krv postane hladnija.

Kada prejaka sunčeva toplina ‘udari’ u glavu, temperatura se u lubanji povećava. Tijelo pokušava rashladiti mozak te šalje hladniju krv iz tijela u glavu. Zbog toga krvne žile u glavi relativno “naglo” nabreknu i događa se sunčanica. Sunčanica nije bezazlen slučaj i može završiti smrću.

Cijeli taj proces može potrajati, a tijelo će vam u cijelom procesu signalizirati da nešto ne valja, piše nhs.uk.

Sunčanica simptomi

Ovo su simptomi sunčanice:

  • glavobolja
  • vrtoglavica i zbunjenost
  • gubitak apetita i malaksalost
  • izraženo znojenje, blijeda koža
  • grčevi u rukama, nogama i trbuhu
  • ubrzano disanje, visok tlak
  • tjelesna temperatura od 38 Celzijevih nadalje
  • izražena žeđ

Ako primijetite jedan ili više ovih simptoma, a izloženi ste jakom suncu, sklonite se na hladnije mjesto. Nakon toga lezite i stavite noge u lagano podignut položaj. Ne zaboravite i popiti puno vode, iako ne naglo. Sportska pića i druga rehidracijske tekućine su također u redu. Ohladite si kožu, bilo hladnim ručnicima ili ventilatorom. Posebno ohladite područje vrata, a možete staviti hladan oblog ispod ruku. Za otprilike pola sata, ljudi bi se trebali osjećati bolje.

Copy link
Powered by Social Snap