Stolisnik ili hajdučka trava: Narodni lijek koji tisućama godina pomaže kod raznih tegoba

Luka Bumbak
19. siječnja 2025.
Zdravlje
A- A+

Stolisnik ili hajdučka trava je ljekovita biljka koja već tisućama godina ublažava različite zdravstvene tegobe. Raste i u Hrvatskoj, a od nje se mogu praviti čajevi, tinkture, sokovi i kapsule. Stolisnik pomaže kod mokraćnih, probavnih i menstrualnih tegoba, a navodno ublažava simptome anksioznosti, depresije, prve faze dijabetesa, Parkinsonove i Alzheimerove bolesti. Iako je vrlo zdrav, valja pripaziti i na moguće nuspojave, a ne preporučuje se korištenje trudnicama i onima koji su alergični na neven, tratinčicu i krizanteme.

Biljka stolisnik u polju

Stolisnik | Foto: Pixabay/Starchim01

Biljka stolisnik, poznata i kao hajdučka trava, je široko rasprostranjena biljka koja raste i u Hrvatskoj. Stolisnik je svoje latinsko ime Achillea millefolium dobio prema mitološkom junaku Ahileju koji je njime liječio svoje rane. Tisuća godina kasnije, stolisnik je i dalje vrlo ljekovita biljka koja ublažava razne zdravstvene tegobe.

Matcha čaj
Matcha čaj mnogi piju umjesto kave: Pun je antioksidansa i ljekovitih svojstava

Bere se u proljeće i najesen

Stolisnik raste na tri kontinenta, u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji. Zanimljivo je kako njegov hrvatski naziv ‘stolisnik’ sugerira da je deset puta manje razgranat nego u latinskom jeziku jer ‘millefolium’ označava broj tisuću. Njegov cvijet je bijel ili ružičasto – crven, a najčešće raste na livadama te uz poljske puteve.

Najbolje ga je brati u proljetnim mjesecima i onda ponovno najesen. Vrijeme cvjetanja je od početka ljeta do početka jeseni, odnosno od lipnja do rujna. Vrlo bitno je napomenuti da se ne smije brati uz prometnice, već na čistim i nezagađenim poljima, piše Krenizdravo.dnevnik.hr. Iako je najpoznatiji kao fantastičan čaj, mladi listovi stolisnika mogu se jesti i koristiti u pripremi jeli poput juha, salata i variva. Također, može se koristiti kao začin, dok se za pripremu čaja uobičajeno koriste cvjetovi, no mogu se koristiti i listovi te vrhovi stabljika.

Pomaže kod mokraćnih i menstrualnih tegoba

Aktivni sastojci stolisnika navodno djeluju kao antibiotici, antioksidansi i antiproliferativni. Riječ je o biljci koja tisućama godina služi kao narodni i prirodni lijek za razne bolesti. Vrlo je učinkovit kod mokraćnih tegoba. Primjerice, pomaže starijim osoba prilikom mokrenja u krevet, odnosno zadržava mokraću te pročišćava mokraćni mjehur. Čaj od stolisnika se uvelike koristi za probleme probave, od gastritisa do nadutosti i grčenja. Kod vrlo visoke tjelesne temperature potiče znojenje i snižava temperaturu. S druge strane, može ubrzati menstruaciju i skratiti bolove, sniziti krvni tlak, a čak se smatra pogodnim i za liječenje prvih stadija šećerne bolesti. Navodno može pomoći i kod neurodegenerativnih bolesti poput Parkinsonove i Alzheimerove.

Iako dosadašnja istraživanja nisu sa sigurnošću potvrdila učinak stolisnika na ljude jer su se vršila samo na životinjama i kulturama stanica, iskustva ljudi koji su koristili ovaj narodni lijek potvrđuju njegova ljekovita svojstva. S druge strane, neka istraživanja pokazala su da je stolisnik odličan za liječenje rana i raznih dermatoloških problema. Kako se može koristiti u različitim oblicima, od tinktura, kapsula do čaja i soka, stolisnik je nekim ljudima pomogao ublažiti simptome anksioznosti i depresije.

Pripazite na nuspojave

Znate li što je kumkvat: Izuzetno je zdrav i usporava starenje

Unatoč činjenici da je stolisnik vrlo siguran za upotrebu u manjim količinama, kao i svaka ljekovita biljka, može prouzrokovati različite nuspojave. Najčešće je riječ o vrtoglavici, pretjeranom mokrenju, iritacijama na kožu. Također, ako znate da ste alergični na biljke poput nevena, krizanteme i tratinčice, onda ste vrlo vjerojatno alergični i na stolisnik.

Ne preporučuje se trudnicama, dojiljama i ljudima koji koriste antikoagulante, sedative i antacide, odnosno sve lijekovi koji utječu na proizvodnju želučane kiseline. Isto tako, nemojte ga koristiti kod povećanog rizika od krvarenja, stolisnik sadrži spoj ahilein koji skraćuje vrijeme zgrušavanja krvi. S Dalekog istoka dolazi nam ‘japanska jabuka, od čijih suhih listova možete skuhati vrlo zdravi čaj, a više o tome pročitajte ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap