Simptomi menopauze mogu se ublažiti: Evo što savjetuje ginekologinja Grujić
Menopauza je važan period života svake žene. Sa sobom nosi promjene na tijelu i u organizmu koje mogu biti i pomalo neugodne, poput valunga. Ipak, dobra je vijest da se simptomi mogu ublažiti prirodnim sastojcima poput takozvanih fitoestrogena, dok je najefikasniji način liječenja hormonsko nadomjesno liječenje, kako nam je rekla ginekologinja Jasenka Grujić iz Poliklinike Grujić. Dodala je i kako će bitnu ulogu imati zdravi način života.
Menopauza, odnosno tranzicijsko razdoblje u životu žene, sa sobom nosi mnoge promjene. Jedna od njih su valunzi, a od ginekologinje Jasenke Grujić smo saznali da se simptomi mogu ublažiti prirodnim putem, ali i hormonalnim nadomjescima. Osim toga, važno je vježbati, ali i izbjegavati alkohol te pušenje.
Tranzicijsko razdoblje života kao olakšanje
U životu svake žene postoje tri faze koje se odnose na reproduktivno doba i menopauzu. To su reproduktivna faza, menopauzalna tranzicijska faza i postmenopauza, o kojoj smo pisali ovdje. Menopauza, točnije tranzicijsko razdoblje u životu žene, je dakle potpuno normalna faza, poput puberteta.
Kako kaže ginekologinja Grujić, mnogim ženama to razdoblje, kada više ne menstruiraju, donosi olakšanje, nema krvarenja ni predmenstrualnog sindroma (PMS), nema potrebe za kontracepcijom, trudnoća je u postmenopauzi nemoguća. Ipak, u ovom se periodu javljaju određene promjene na tijelu i u organizmu, među kojima su i valunzi. Zašto oni nastaju i kako se mogu prepoznati smo pisali u ovom tekstu.
Važno je usvajanje zdravih navika
Tranzicijska faza je izuzetno važna jer se u njoj mogu spriječiti mnoge bolesti povezane s tom dobi. Ginekologinja Grujić objašnjava da je važno usredotočiti se na zdrav način života i usvajanje zdravih navika poput:
- redovitog vježbanja jer doprinosi boljem raspoloženju utječući na mozak. Određene vježbe mogu smanjiti gubitak koštane mase, a neke umanjiti stres
- održavanja normalne tjelesne težine uravnoteženom prehranom uz minimalno procesuirane hrane
- potpuni prestanak pušenja duhana
- izbjegavanje alkohola i droga
- prakticiranje redovitog spavanja
- upornog nadziranja i liječenja visokog tlaka, visokog kolesterola i triglicerida, visokog šećera
Nabrojeno može umnogome pomoći onim ženama koje imaju teške perimenopauzalne tegobe. Također, u ublažavanju simptoma u perimenopauzalnim godinama će pomoći hormonsko nadomjesno liječenje koje je zapravo i najefikasniji način liječenja, navodi Grujić.
Fitoestrogeni kao prirodna pomoć
Brojne žene s druge strane prednost daju prirodnom liječenju. Točnije, radi se o liječenju tvarima koje su dobivene iz biljaka.
– Na vazomotorne tegobe, to jest valunge mogu utjecati fitoestrogeni, tvari koje imaju efekte hormona, a nalaze se u oko 300 vrsti biljaka. Najpoznatija je soja koja sadrži izoflavone. Izoflavoni, međutim, ne preveniraju kardiovaskularne bolesti niti imaju dobrobiti za kognitivne funkcije. Uzimanje fitoestrogena u velikim dozama može, prema nekim istraživanjima, umanjiti rizik pojavnosti raka dojke, kazala je naša sugovornica.
Dodaje i kako fitoestrogeni nemaju utjecaj na maternicu ni rodnicu pa se ne može očekivati dobrobit u sprečavanju atrofičnih promjena spolovila, odnosno urogenitalne atrofije i suhoće. Jednako tako, dobrobiti alternativnih pripravaka su minimalne ako ikakve za veliku većinu pripravaka osim izoflavona soje, prema tekstu ‘Speroff’s Clinical Gynecologic Endocrinology and Infertility’.