San važan za starije od 50: Evo koliko biste sati noću trebali odspavati

Jasmina Grgurić Zanze
26. kolovoza 2024.
Zdravlje
A- A+

Fizička aktivnost i zdrava prehrana su važni, ali sudeći prema istraživanjima, nisu dovoljni. Naime, bez kvalitetnog sna čini se da nema zdravlja i dugovječnosti jednom kada zagazimo u pedesete. Liječnica Gowri Reddy Rocco kaže da osobe starije od 50 godina, žele li biti zdrave i živjeti dulje, trebaju svake noći spavati od sedam do osam sati.

Ilustracija | Pexsels

Spavanje je iznimno važno za zdravlje nakon 50. godine Ilustracija | Pexsels

Svakodnevne navike mogu utjecati na naše zdravlje i životni vijek, pogotovo kako starimo. U starijoj dobi naša svijest o usvajanju zdravijeg načina života raste pa se mnogi i odluče na neke promjene. Međutim, nismo možda ni svjesni kako je jedna od važnih zdravih navika i spavanje. Dr. Gowri Reddy Rocco ističe da bi osobe starije od 50 godina trebale početi prakticirati redovit i kvalitetan san te naučiti kako bolje spavati. Oko 13 posto muškaraca i čak 36 posto žena starijih od 65 godina imaju znatne poteškoće prilikom odlaska na spavanje, o čemu smo pisali ovdje.

Sedam do osam sati sna svake noći važno je za zdravlje

Umirovljenica u plavoj kariranoj košulji spava na boku
Spavanje i demencija: Jedna stvar može utjecati na razvoj bolesti

– Ciljajte na sedam do osam sati sna svake noći. To čuva i poboljšava vaš metabolizam, imunološki sustav i zdravlje mozga. Osim toga, pomaže u balansiranju hormona i podržava mentalno zdravlje, rekla je za Parade, prenosi Index.hr.

Starije odrasle osobe koje spavaju između šest i devet sati svake noći, imaju bolje fizičko zdravlje u usporedbi sa starijim odraslim osobama koje spavaju manje ili više od te količine vremena. Potvrđuju to i istraživanja, a istraživači vjeruju da je to zato što REM spavanje potiče metabolički i kognitivni oporavak, što zauzvrat podržava pamćenje i cjelokupno zdravlje mozga.

Dobar san smanjuje rizik od demencije i debljine

– Dobar san smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti, pomaže u kontroli tjelesne težine i jača imunološki sustav. Nedostatak dubokog sna povezan je s problemima mentalnog zdravlja, lošim metabolizmom i pretilošću, bez obzira na to koliko vježbate, ističe dr. Rocco.

Kako su san i demencija povezani, više možete pročitati ovdje. Liječnica savjetuje da upravo ulaskom u 50. godine počnemo više brinuti o fizičkom i emocionalnom zdravlju. Mnogi misle da je tada možda već i kasno, ali nije, jer teoretski tada možemo biti tek na pola životnog puta. A to je više nego dovoljno za poraditi na kvalitetnim navikama.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap