Revizija o primarnoj zdravstvenoj zaštiti: Otkriveno je niz nepravilnosti, ali i propusta
U izvješću Državne revizije o učinkovitosti primarne zdravstvene zaštite u Hrvatskoj je otkriveno kako je dostupnost liječnika, ginekologa i pedijatara u ovoj i prošloj godini bila tek djelomično učinkovita. Otkriveno je i kako nisu osnovana tijela koja su trebala biti, a nisu doneseni ni najavljeni pravilnici.
Revizija o primarnoj zdravstvenoj zaštiti je ispitivala planiranje i dostupnost ljudskih resursa, odnosno koliko su liječnici dostupni u kojem mjestu, a izdala je i 18 naloga i naputaka Ministarstvu zdravstva, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Nije doneseno niz pravilnika
Revizijom o učinkovitosti primarne zdravstvene zaštite je utvrđeno da nisu definirane potrebe za zdravstvenim djelatnicima na svim razinama zdravstvenog sustava, ali i da nije osnovano ni neovisno tijelo za praćenje i planiranje ljudskih resursa, informiranje i usmjeravanje dostupnih liječnika, planiranje potreba specijalizacija i održavanje optimalne Mreže javne zdravstvene službe. Ovo je trebalo biti osnovano još do kraja 2015. godine, prenosi HRT.
Također, niz pravilnika je trebalo biti doneseno još do sredine 2019. godine, što se nije dogodilo. Nabrojeni su Pravilnik o kadrovskim standardima za određivanje timova na primarnoj razini zdravstvene djelatnosti, Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja Nacionalnog registra pružatelja zdravstvene zaštite te Mreža javne zdravstvene službe, kojom se određuje potreban broj zdravstvenih ustanova, broj zdravstvenih timova te privatnih zdravstvenih radnika s kojima HZZO zaključuje ugovor o provođenju zdravstvene zaštite.
Ne prate se struktura i starost liječnika
Još jedan problem koji je naveden je i taj da se ne prate struktura i starost liječnika pa nema ni dugoročnog planiranja potreba za ljudskim resursima ni analize stanja. Kao što smo već pisali ovdje, zdravstveni sustav često spašavaju upravo liječnici koji su nastavili raditi i u mirovini jer nema tko drugi raditi.
Kao problem se navodi i izostanak jedinstvene evidencije dokumentacije za odobrenje specijalizacije po djelatnostima, a nisu objavljeni ni izvori iz kojih se specijalizacije financiraju, kao ni drugi podaci vezani uz specijalizaciju, navodi HRT. Ovo je još jedan pokazatelj kako na zdravstvenom sustavu treba raditi i kako je potrebno donijeti planirane pravilnike.