Psiha nakon 60-e: Žene u Hrvatskoj obolijevaju od depresije, a muškarci od alkohola
Mentalni poremećaji u Hrvatskoj smjestili su se na visoko četvrto mjesto, odmah iza kardiovaskularnih i malignih oboljenja te ozljeda (među kojima su i suicidi). Čak četvrtina njih odnosi se na depresivne poremećaje, zatim one uzrokovane alkoholom, a potom i anksiozne.
Mentalni poremećaji uzrokovani alkoholom, shizofrenija, depresivni poremećaji, zatim oni zbog oštećenja i disfunkcije mozga i tjelesne bolesti te reakcije na teški stres i poremećaji prilagodbe, uključujući posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), predstavljaju skoro dvije trećine uzroka hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja. Tijekom 2017. godine registrirano ih je ukupno 38.007, pokazuju najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Prema korištenju dana bolničkog liječenja, vodeća dijagnostička kategorija je shizofrenija. U 2017. godini mentalni poremećaji uzrokovani alkoholom bili su vodeća dijagnostička kategorija, prema broju hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja, s udjelom od 18,1% (6.885 hospitalizacija), dok je po broju korištenih dana bolničkog liječenja izrazito prednjačila shizofrenija s udjelom 25,2%.
Starije žene češće hospitalizirane nego muškarci
Bilježe se i znatne razlike u spolu. Muškarci su najviše bili hospitalizirani zbog alkoholizma, shizofrenije, depresivnih poremećaja, reakcija na teški stres, uključujući PTSP te ostalih mentalnih poremećaja zbog oštećenja i disfunkcije mozga i tjelesne bolesti. Žene su pak na liječenju najčešće završavale zbog depresivnih poremećaja, shizofrenije, ostalih mentalnih poremećaja zbog oštećenja i disfunkcije mozga i tjelesne bolesti, mentalnih poremećaja uzrokovanih alkoholom te shizoafektivnih poremećaja.
Zanimljivo je vidjeti i podatke prema životnoj dobi.
Među hospitaliziranim osobama u dobi 40-59 godina bilo je 1,5 puta više hospitalizacija muškaraca nego žena, a vodeći uzroci hospitalizacija bili su mentalni poremećaji uzrokovani alkoholom, depresivni poremećaji, shizofrenija, reakcije na teški stres uključujući PTSP i shizoafektivni poremećaji.
U dobi 60 i više godina žene su bile češće hospitalizirane nego muškarci, a najčešći razlozi hospitalizacija kod oba spola bili su mentalni poremećaji zbog oštećenja i disfunkcije mozga i tjelesne bolesti, mentalnih poremećaja uzrokovanih alkoholom, depresivnih poremećaja, shizofrenije te poremećaja ličnosti te ponašanja zbog bolesti.
Čak 150.000 starijih od 65 godina s dijagnozom
Zbog mentalnih poremećaja 2017. godine hospitalizirano je ukupno 10.295 osoba starijih od 60 godina, od čega 4.901 muškaraca. Kod muškaraca te dobi glavni uzrok je alkohol (1.425 slučajeva), zatim oštećenje i disfunkcija mozga (779 )te šizofrenija (503 slučaja).
Kod žena starijih od 60 godina na prvom su mjestu mentalni poremećaji zbog oštećenja i
disfunkcije mozga i tjelesne bolesti (1.314 slučajeva), zatim depresivni poremećaji (978) te šizofrenija (608).
Kada gledamo ukupni broj dijagnoza u 2017. godini na razini primarne zdravstvene zaštite za populaciju stariju od 65 godina, njih je ukupno 148.527. Najviše je neurotičkih poremećaja vezanih uz stres i somatoformnih poremećaja, njih 63.855, jednako toliko je ostalih poremećaja u ponašanju, dok od demencije pati 10.656 osoba starijih od 65 godina.
Ukupan broj dijagnoza za sve dobe skupine iznosio je tijekom 2017. godine 436.702, što bi značilo da je u Hrvatskoj svaka treća osoba s psihičkim poremećajem starija od 65 godina.