Poljski neven cvate i zimi: U narodnoj medicini koristi se za ljekovitu mast

Jasmina Grgurić Zanze
1. veljače 2025.
Zdravlje
A- A+

Poljski neven razlikuje se od ljekovitog nevena premda miriši jednako, a cvijet je manji i cvate i zimi. Ljekovitost nevena naširoko je poznata, ali ne i u slučaju poljskog nevena. Ipak, i on se može koristiti za pripravke koji ublažuju razne vrste bolova, izvrsnih i za kožu. Poljski neven raste cijelu zimu u Dalmaciji i južnoj Italiji koja je prepoznala antioksidativna svojstva ove biljke.

Poljski neven na dalmatinskom otoku zimi | Mirovina.hr

Poljski neven u Dalmaciji cvate cijelu zimu | Mirovina.hr

Neveni žuti, žuti, pjevali su još ranih 80-ih Novi fosili. Malo tko ne zna ovu pjesmu, a neki su se i zapitali kako su neveni u pjesmi žuti, kada su zapravo narančasti. Međutim, neveni doista jesu žuti, barem kada je riječ o poljskom nevenu. Poljski neven (Calendula arvensis) tijekom cijele zime bogato krasi mediteranske livade pa je zimsko doba u Dalmaciji upravo zbog ovih mirisnih, žutih i zvjezdolikih cvjetića nalik proljeću.

Narodna medicina: Mast za kožu, lomove i bolna koljena

Narcisi u Dalmaciji u punom cvatu od prosinca do siječnja | Mirovina.hr
Vrt može lijepo izgledati i u zimsko doba: Ova vrsta cvate tijekom cijele zime

Poljski neven miriši intenzivno, privlačeći pčelice i usred zime na Jadranu. Jedna je to od rijetkih poljskih vrsta koje cvatu u hladnim i tmurnim mjesecima. U Dalmaciji cijelu zimu cvate i autohtona vrsta narcisa, o čemu smo pisali ovdje. Samonikli, divlji ili poljski neven miriši i izgleda kao i onaj vrtni, ljekoviti (Calendula officinalis), no dosta je manji.

Unatoč njegovoj rasprostranjenosti i dostupnosti u morskim krajevima, ljekovita svojstva poljskog nevena nisu službeno poznata kod nas. No, to ne znači da ne postoje. Upravo smo takav podatak našli u znanstvenom radu agronoma, pod nazivom ‘Etnobotanička primjena biljaka i samoniklih gljiva u narodnoj medicini i ljudskoj prehrani općine Vitez u Bosni i Hercegovini’. Calendula arvensis upravo se ovdje spominje za pripremu biljnog čaja protiv bolne menstruacije te mast protiv kožnih bolesti, lomova i bolnih koljena. Prema istraživanju, divlji se neven koristi za liječenje kože, ali i za zdravlje genitalnog područja.

Žetva za izradu pripravaka u južnoj Italiji

Biljka stolisnik u polju
Stolisnik ili hajdučka trava: Narodni lijek koji tisućama godina pomaže kod raznih tegoba

Poljski neven u fokusu je zanimanja u južnoj Italiji, gdje široka rasprostranjenost pogoduje žetvi i izradi pripravaka. Američko kemijsko društvo navodi antioksidativna svojstva nevena, odnosno njegovih ekstrakata. Biljka, kažu, zimi proizvodi drugačije spojeve kako bi opstala, što treba uzeti u obzir u proizvodnji pripravaka.

Poljski neveni su jestivi i mogu se koristiti kao ukrasno bilje u pripremi i posluživanju hrane, a isto tako i za dobivanje žute boje, čemu inače služi skupi šafran. Ipak, ljepota divljeg nevena leži upravo u tom proljetnom štihu kojeg nosi usred zime, neodoljivo podsjećajući na okućnice naših davnih predaka.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap