Umirovljenički novčanik u većini slučajeva ne može za kuhinjski stol pribaviti onoliko mesa koliko biste vi htjeli pojesti. Zato ste donekle primorani nekim danima biti vegetarijanci. I to je, što se tiče vašeg zdravlja, dobra stvar! Donosimo vam pet ukusnih vegetarijanskih recepata koji su posebice dobri za starije ljude.
S par jednostavnih ideja vrlo je lagano spremiti vegetarijanska jela koja su izuzetno dobra za zdravlje starijih ljudi. Ova jednostavna, ali ukusna jela možete još dodatno promijeniti s vašim izborom povrća, začina ili drugih sastojaka. Krenimo redom!
1. Leća s curryjem
Leća je bogata proteinima i vlaknima. Kako biste napravili ovaj jednostavni curry, dodajte leću, batat, luka i mrkve u lonac te dodajte začine za curry. Nakon što leća postane mekana, dodajte malo kokosovog mlijeka. Iako je kokosovo mlijeko skupo u trgovinama, jedna litra će vam biti dosta za više kuhanja. Kokosovo mlijeko sadrži vitamin B, željezo i mangan te čitav niz drugih bogatih nutrijenata.
Zbog svih ovih nutrijenata, tijelo će vam vrlo lako upiti ovo jelo i brzo ga pretvoriti u energiju. Gotovo jelo bi vam trebalo izgledati kao na gornjoj slici.
2. “Prekonoćna” zobena kaša
Zob je bogata vlaknima, koja pomažu prevenirati neke vrste rakova, a osjećaj sitosti će vam biti na vrhuncu. Kako biste napravili ovaj jednostavni recept, jednostavno ih pomiješajte u mlijeko, zajedno s bademima i sojom. Nakon toga, ostavite jelo u frižideru preko noći, a ujutro će vas čekati odličan doručak.
Prije serviranja, možete dodati svježeg voća po izboru kako biste dodatno obogatili ovaj jednostavan obrok.
3. Vegetarijanski burito sa smeđim grahom
Smeđi grah sadrži lepezu minerala i nutrijenata, koji uključuju kalij, vitamin B i željezo. Kako bi ste ovom slasnom jelu dali dodatnu hranjivu vrijednost, poslužite ih sa zdravim povrćem poput rajčice, zelene salate ili korijanderom. Korsitite grčki jogurt kao zamjenu za kiselo vrhnje kako bi povećali proteinsku vrijednost, a zauzvrat ćete dobiti važne sastojke koji će vam pomoći u probavi.
4. Ohlađena juha od jagoda
Iznenadili biste se koliko je ovo ukusno. Voćnice bobice sadrže antioksidanse i vitamin C i znatno će vam poboljšati imunološki sustav koji će pak spriječiti pojavu raznih bolesti. Borovnice, maline, jagode, svejedno je – sve su bogate antioksidansima. Za onaj korak više – dodajte malo brusnice. Brusnica je odlična za mokraćni sustav i još su jedna od rijetkih namirnica koja je bogata kalijem, vlaknima i vitaminom C.
Kako biste pripremili ovu juhu, samo u mikser ubacite bilo koju kombinaciju svježih bobica, nakon čega ih držite u frižideru barem dva sata. Dodajte malo meda, cijeđene naranče ili limuna kako bi se okusi pomiješali s prirodnom slatkoćom ovih ukusnih bobica.
5. Juha od povrća
Najbolje i najpoznatije smo ostavili za kraj. Sigurno tu i tamo spremate razna variva, tako da vam ovo jelo i neće biti toliko strano. Kako biste ga obogatili, možete dodati tjesteninu, ječam ili rižu u spoj povrća po vašem izboru. Ova kombinacija je itekako dobra za srce, a sama po sebi je jako hranjiva.
Kako biste je dodatno poboljšali, dodajte malo kelja. Kelj je tzv. “superhrana”, bogat je vitaminima A, C i K, i odličan je izvor željeza, kalcija, kalija i čitavog niza drugih vitamina i minerala. U slast!