Ova ljekovita biljka se koristi kao začin jelima, evo kada se bere

Luka Kalac
4. kolovoza 2024.
Zdravlje
A- A+

Majčina dušica poznata je i kao bakina dušica, divlji bosiljak, tamjanika, mažurana, bukovica, čabrac i poljski ili vrtni timijan. Riječ je o ljekovitoj biljci patuljastog rasta koja se koristi i kao začin jelima. Najbolje uspijeva u toplijim krajevima i bere se od svibnja do rujna. Pored svoje ljekovitosti, može poslužiti kao dekorativni element osvježavajućeg mirisa.

Majina dušica ili timijan.

Majčina dušica | Foto: Screenshot YouTube /
Epic Gardening

Majčina dušica (lat. Thymus serpyllum) je biljka poznata po svojim ljekovitim svojstvima, ali i po upečatljivoj aromi, zbog čega se, između ostalog, koristi i kao začin jelima. Bakina dušica, divlji bosiljak, tamjanika, mažurana, bukovica, čabrac i poljski ili vrtni timijan su narodni nazivi po kojima je znaju u raznim krajevima.

Ljekovita svojstva majčine dušice

Iako je majčina dušica porijeklom sa Sredozemlja, zbog svoje ljekovitosti i mirisa pronašla je put u gotovo svim toplijim krajevima svijeta. Ona najbolje uspijeva na toplim mjestima koja su većinu dana osunčana, poput livada, suhih travnjaka, ravnica, kamenjara i obronaka. Riječ je o ljekovitoj biljci čiji miris osvježava, a da stvar bude još bolja, postupak sadnje majčine dušice je iznimno jednostavan.

Mnogi koriste ovu biljku kao začin, dok im je ujedno zanimljiv i mirisni ukras na terasi. Majčina dušica je ljekovita biljka bez ijednog štetnog sastojka, a tradicionalno se koristi kao začin varivima, juhama i umacima od rajčice. Majčina dušica je dobra za zdravlje čovjeka i njeni ljekoviti se nalaze u cvijetu i listu. S druge strane, koristi se i kao ukras, prvenstveno zbog svojih mirisnih cvjetnih grozdova, piše  krstarica.com.

Majčina dušica.
Ako imate neke od ovih vrsta biljaka, trebali biste ih uvijek saditi jedno uz drugo: 'Mogu se koristiti zajedno u obroku'

Majčinu dušicu možete brati do rujna

Zahvaljujući njezinom patuljastom rastu može poslužiti i kao dekorativna biljka u vrtu. Imajte na umu kako se ova biljka bere od svibnja do rujna, a da biste pritom zadržali njenu ljekovitost, potrebno ju je pravilno rezati nožem ili škarama. Postoji mogućnost da se stabljike majčine dušice osuše prije cvatnje, ali sve što trebate onda učiniti je pravilno ih podrezati. Baš poput sadnje, i postupak održavanja majčine dušice nije nimalo složen pa je ova biljka pravi izbor za svačiji dom zbog ljekovitosti i lijepog izgleda te mirisa.

Podsjećamo kako već pisali o biljkama koje se mogu koristiti kao začini za jelo, među kojima je i majčina dušica. Ako imate pojedine vrste biljaka, morate voditi računa o tome da ih uvijek sadite jedno uz drugo. Više o tome možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap