Otvoreno prvo Savjetovalište za demenciju: ‘Ako izgubimo sjećanja, izgubili smo sebe’
Zagreb je dobio besplatno Savjetovalište za demenciju. Tamo će jednom tjedno, prema prethodnoj najavi, bez uputnice moći doći svi građani koji sumnjaju na ovu bolest. Cilj je rano otkrivanje simptoma i adekvatno liječenje uz savjetovanje ne samo bolesnika, nego i članova obitelji.
Novo Savjetovalište za demenciju dobio je Zagreb na Pešćenici u Domu Zdravlja Istok na adresi Ivanićgradska 38. Doći može svatko tko sumnja na bolest i to prema najavi i bez uputnice, a radno vrijeme je utorkom od 15 do 19 sati.
U timu obiteljska liječnica i urologinja
– Za nas je danas veliki dan jer otvaramo novu nadstandardnu uslugu koju financira Grad Zagreb. Komplementarnu uslugu u Savjetovalištu za demenciju će pružati liječnik obiteljske medicine i specijalist urolog. Cilj je rano detektirati bolest, izraditi plana liječenja, pomoć i podrška obiteljima te destigmatizacija bolesti, rekao je na današnjem otvorenju ravnatelj Doma zdravlja Istok, Jurica Kravaršćan.
Predstavio je i ekspertni tim koji čine liječnica Sanja Klajić Grotić i urologinja Jasna Badžak. Obje liječnice već godinama rade s oboljelima od demencije i njihovim obiteljima.
– Savjetovalište prati potrebe stanovnika Zagreba, jer su demencije javnozdravstveni prioritet. Svake tri sekunde u svijetu imamo jednu novooboljelu osobu od demencije, a prema projekcijama Svjetske zdravstvene organizacije trenutno u Hrvatskoj boluje 90.000 osoba. To je velika brojka. Čak 70 posto njih su demencije uzrokovane Alzheimerovom bolešću. Pravodobno prepoznavanje ranih simptoma je trenutno najvažnije oružje i to je ujedno osnovni moto rada ovog savjetovališta. Zadaća nam je otkriti i dijagnosticirati novooboljele s ranim simptomima, postaviti dijagnozu, pratiti oboljele i educirati cijelu obitelj, rekla je voditeljica Savjetovališta Klajić Grotić.
Savjetovanje jedan na jedan i s članovima obitelji
Jedan od načina rada je ‘jedan na jedan’, kako bi se što prije detektirali simptomi i postavila dijagnoza, a drugi je grupno savjetovanje u koje je uključena obitelj kako bi oboljeli dobio podršku da što duže ostane aktivan u svom svakodnevnom funkcioniranju. Savjetima liječnici objašnjavaju sve tri faze bolesti, način prehrane dementne osobe, načine liječenja, oblikovanje okoliša koje je jako važno i koja su prava dementne osobe u zdravstvenim sustavu.
– Mi smo ono čega se sjećamo i čega se drugi sjećaju o nama. Ako izgubimo sjećanja, zapravo smo izgubili sebe. Što čine demencije? Upravo to, one brišu sjećanja. Svi moramo osobama s demencijom stoga osigurati adekvatnu zdravstvenu skrb i dostojanstvo u njihovom zaboravu, zaključila je Grotić.
Tomašević: Građani, ako primijetite simptome, dođite
Savjetovalište je u mjesecu borbe protiv demencije i tjednu svjesnosti o Alzheimerovoj bolesti otvorio gradonačelnik Tomislav Tomašević.
– Zagreb ima najmanje 17.000 od spomenutih 90.000 oboljelih od demencije u Hrvatskoj. Željeli smo napraviti nešto konkretno, a to je upravo ovo Savjetovalište. Ovo je prvi puta da se uvodi ovakav nadstandard u Hrvatskoj, da u sklopu obiteljske medicine imamo savjetovalište, gdje možete doći besplatno, bez uputnice, ali uz prethodnu najavu i dobiti sve što vam treba vezano za demenciju. Ključno za borbu protiv ove grozne bolesti koja briše sjećanja i težak je teret za obitelj jest rano prepoznavanje simptoma. Građani, ako primijetite simptome, dođite u savjetovalište, poručio je Tomašević.
Gradonačelnik je najavio i mogućnost širenja savjetovališta za demenciju i na drugim lokacijama u Zagrebu te otvorenje novih ambulanti u novom i zapadnom dijelu grada.