Otkrivena poveznica između jednog načina prehrane i karcinoma: Evo koja kuhinja je najzdravija
Posljednjih godina sve više ljudi odabire određeni tip prehrane, pogotovo ako on sa sobom nosi određene zdravstvene dobrobiti. Upravo su zbog toga znanstvenici usporedili šest najpoznatijih načina prehrane diljem svijeta i utvrdili koja od njih ima najviše prednosti, a koja najmanje. Ukratko, zapadnjački način prehrane ispostavio se najgorim kada je riječ o ozbiljnim bolestima i karcinomu. Za razliku od njega, mediteranski tip prehrane se pokazao kao najbolji odabir ako želite očuvati svoje zdravlje.
Posljednjih godina istraživanja su pokazala da zapadnjački način prehrane, bogat zasićenim mastima, šećerima i aditivima, može narušiti zdravlje osobe i povećati rizik od pretilosti i dijabetesa tipa 2 te Alzheimerove bolesti. Znanstvenici iz Centra za istraživanje hrane Teagasc u Irskoj su utvrdili povezanost između zapadnjačke prehrane, povećanog rizika za upalne bolesti crijeva i raka debelog crijeva. Što nam je sve o ovoj bolesti rekla specijalistica kirurške onkologije Iva Kirac, možete pročitati ovdje.
Nakon proučavanja rezultata istraživanja, znanstvenici su pretpostavili da je to vjerojatno zbog negativnog utjecaja ove prehrane na crijevni mikrobiom. S druge strane, znanstvenici tvrde kako je mediteranska prehrana učinkovita u liječenju stanja kao što su upalne bolesti crijeva, dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti.
Šest najpoznatijih načina prehrane
Za potrebe ovog istraživanja, znanstvenici su usporedili šest načina prehrane koji su popularni diljem svijeta kako bi ispitali njihove potencijalne zdravstvene dobrobiti i rizike, ali i njihov utjecaj na crijevni mikrobiom. Riječ je o mediteranskoj prehrani, prehrani bogatoj vlaknima, biljnoj prehrani, visokoproteinskoj prehrani, ketogenoj prehrani i zapadnjačkoj prehrani. Znanstvenici su se odlučili za prvih šest načina prehrane jer su one, prema riječima glavne autorice ove studije i doktorice Catherine Stanton, među uobičajenim dijetama diljem svijeta, koje predstavljaju spektar od zdrave do nezdrave prehrane.
– Važno je razumjeti kako prehrana pozitivno i negativno utječe na crijevni mikrobiom kako bi se ljudima omogućilo donošenje informiranih odluka koje mogu poboljšati zdravlje i potencijalno smanjiti rizik ili progresiju određenih bolesti, kao što su kardiovaskularne bolesti i upalne bolesti crijeva, rekla je doktorica Catherine Stanton za medicalnewstoday.com.
Zapadnjačka i mediteranska prehrana
Zapadnjačka prehrana bogata je masnoćama i šećerom, a uvelike joj nedostaje vlakana. Uz to, ne dopušta crijevima proizvodnju kratkolančane masne kiseline u količinama koje su potrebne za energetski metabolizam i pravilno funkcioniranje imunološkog sustava. Pored svega, pokazalo se da zapadnjačka prehrana izaziva nekoliko bolesti kao što su kolorektalni karcinom, ulcerozni kolitis i Crohnova bolest, navodi medicalnewstoday.com.
Kada je riječ o zdravlju, znanstvenici tvrde da je najbolji izbor mediteranski način prehrane jer blagotvorno djeluje na organizam kod kardiovaskularnih patologija, upala crijeva i dijabetesa tipa 2. Ovakav oblik prehrane obiluje povrćem, agrumima, cjelovitim žitaricama, grahom, plodovima mora i manjom količinom crvenog mesa. Ne samo da je ovakva prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama, vitaminima i brojnim antioksidansima, već je više godina zaredom proglašena najboljom prehranom na svijetu.
Podsjećamo kako smo nedavno pisali o umirovljenom liječniku koji je otkrio uz koja četiri pravila u prehrani se pomladio za 20 godina. Više o tome možete pročitati ovdje.