Osteoporoza je metabolička bolest kostiju, karakterizirana progresivnim gubitkom koštane mase, što povećava sklonost prijelomima, naročito kralježaka, podlaktice i bedrene kosti. Na obnavljanje kosti pozitivno utječu tjelesna aktivnost i normalna razina spolnih hormona, a pomaže i zdrava prehrana, te unos dodatnih vitamina i minerala.
Kao što zasigurno znate, osteoporoza je bolest uzrokovana nedostatkom kalcija, koja izaziva slabljenje koštanog tkiva. Jedna je od najčešćih bolesti vezanih uz starenje, a više ugrožava žene nego muškarce. Nime, nakon četrdesete godine muškarci gube od 0,5 do 0,75% koštane mase godišnje, a žene od 1,5 do 2%. Nakon klimakterija u žena je taj gubitak povećan i do 3%. Osteoporoza se češće javlja kod žena u kojih je rano nastupila menopauza, mršavih žena, onih koje u obitelji imaju osteoporozu, koje se ne bave tjelesnom aktivnošću i manje se izlažu suncu, kod pušačica, žena koje hranom ne uzimaju dovoljno kalcija, koje konzumiraju veće količine alkohola i kave i onih koje se liječe steroidima, heparinom i lijekovima za neutralizaciju želučane kiseline. Povećano uzimanje bjelančevina (meso, sir, riba) izaziva pojačano izlučivanje kalcija putem bubrega, te je visok stupanj osteoporoze u zapadnim zemljama zbog visokoproteinske prehrane.
Štetni lijekovi
Dugi niz godina liječnici su propisivali ženama lijekove protiv osteoporoze, no danas mnogi znanstvenici upozoravaju na njihovu neefikasnost i štetnost. Za liječenje ove bolesti sada preporučuju zdravu prehranu, vježbe i unos dodatnih vitamina i minerala. Naime, konvencionalni lijekovi za liječenje osteoporoze nisu samo skupi, nego i imaju opasne nuspojave, koje uključuju povećani rizik od frakture kuka i odumiranje kosti vilice. – Bisfosfonati poremećuju normalnu strukturu kosti i blokiraju stanice koje razgrađuju stare kosti i prave mjesto za stvaranje novih. Stoga se nove kosti grade povrh starih, umjesto da se razgradi i zamijeni stara kost. Time se povećava gustoća kostiju, ali njihova struktura postaje neprirodna – upozorava Karen Chapman, profesorica nutricionistike na fakultetu Illinois i autorica nedavnog istraživanja objavljenog u časopisu Nutrients. Nedavna su istraživanja pokazala i da bisfosfonati uzrokuju opasnu srčanu aritmiju, koja može biti smrtonosna. Testovi za mjerenje gustoće kostiju su daleko od preciznosti. Oni mjere samo gustoću, ali ne i kvalitetu kostiju, te postoji rizik od frakture.
Zdrava prehrana umjesto lijekova
Nakon deset godina istraživanja došlo se do zaključka da unos kalcija i vitamina D povećava gustoću i kvalitetu kostiju, što drastično smanjuje rizik of frakture kuka. Na kvalitetu kostiju također povoljno djeluju magnezij, kalij i lizin. Zato se kod osteoporoze preporučuje uzimanje namirnica koje sadrže velike količine ovih nutrijenata. Isti rezultat možete postići i unosom dodataka prehrani. Dovoljne količine vitamina D možete dobiti redovitim sunčanjem.
Nutrijenti za izgradnju kostiju
KALCIJ – Izgrađuje kosti.
* Gdje ga ima? Mliječni proizvodi, sezam, alge, kelj, badem, grah, amaranth, brokula.
LIZIN – Poboljšava apsorpciju kalcija, sprječava njegov gubitak iz organizma, potiče izgradnju koštanog tkiva.
* Gdje ga ima? Soja, grah, mlijeko, sir, slanutak, leća.
VITAMIN D – Odgovoran je za apsorpciju kalcija.
* Gdje ga ima? Redovito sunčanje.
MAGNEZIJ – Poboljšava apsorpciju kalcija, izgrađuje kosti.
* Gdje ga ima? Zeleno lisnato povrće, grah, integralne žitarice, orašasto voće i sjemenke.
Ne zanemarujte vježbanje!
Poput mišićne mase, ako ne vježbamo redovito naša koštana masa se s vremenom smanjuje. Zato su redovite sportske aktivnosti vrlo bitne za prevenciju osteoporoze. Tijekom vježbanja ne rade samo mišići, nego i kosti. Kao odgovor na vježbu, kosti se počinju ponovno formirati. Za prevenciju i liječenje osteoporoze možete koristiti različite vježbe, ali dizanje utega se pokazalo posebno učinkovitim za formiranje snažnih kostiju. Ako ste starija osoba i malo se krećete, započnite sa redovitim hodanjem, tako da se vratite u dobru kondiciju. Mlađi i snažniji ljudi mogu odmah započeti sa vježbama snage. Preporučuju se vježbe u kojima se nosi težina tijela: hodanje, tenis, ples, lagani aerobik te posebne vježbe za jačanje i podupiranje kralježnice.
Ljekovita sirova hrana
Sirova hrana je ljekovita i pokazala se učinkovitom protiv mnogih bolesti. Nije iznenađujuće da sirova hrana pomaže i kod osteoporoze. Preporuča se što češće jesti glavati (obični) kupus. Naime, bor pomaže u povećanju razine estrogena u krvi, a estrogen je vrlo koristan za očuvanje kostiju. Među lisnatim povrćem, po sadržaju bora prednjači kupus. Lako ga je kombinirati i s povrćem bogatim kalcijem, poput prokulice, kelja, graha i tofua (sira od soje) u različitim salatama i uvarcima. A kad već govorimo o boru, mladice maslačka se po njegovu sadržaju nalaze odmah iza kupusa. Izuzetno je bogat i kalcijem; u samo 10 grama (oko 6 žličica) osušenih izdanaka maslačka, možemo dobiti više od 1 mg bora i 200 mg kalcija. Maslačak je i vrlo dobar izvor silicija koji, po nalazima nekih istraživanja, pomaže procesu jačanja kostiju.
Zeleni smoothie
Sastojci:
sok od pola limete
100 g svježeg kupusa
1 svježi krastavac
4 žličice maslačka (svježi izdanci) ili 1 žličica osušenih
1 šalica vode ili kokosovog mlijeka ili zelenog čaja.
Priprema: Sve sastojke pomiješajte i stavite u blender. Miksajte dok masa ne postane glatka i poslužite hladno. Grickajte uz stabljike celera.
NARODNA MEDICINA
ČAJNA MJEŠAVINA
Pomiješajte koprivu, stolisnik i kičicu – 6 žlica mješavine tih biljaka prelijemo litrom kipuće vode. Pijemo 3 puta na dan po 2 šalice čaja. U svaku šalicu dodamo po žlicu cvjetnog praha. Tako radimo deset dana.
UTRLJAVANJA
Stolisnik: vodeni iscjedak.
OBLOZI OD KUPUSA
Sadrži dosta bora, koji pomaže u povećanju razine estrogena u krvi, a estrogen je vrlo koristan za očuvanje kosti. Jedite puno salate od kupusa i kombinirajte kupus s ostalim povrćem koje je bogato kalcijem (prokulice, kelj, grah, tofu). Od kupusa možete napraviti i obloge: malo ugrijte listove i privijte ih na bolna mjesta. Stavite list povrh lista i povežite. Zelje bi trebalo biti mlado, zeleno i svježe.
MASLAČAK
Mladice maslačka također obiluju borom, a imaju i dosta kalcija i silicija, koji pomaže jačanju kosti.
UVARAK ZA JAČANJE KOSTIJU
U veliki lonac ulijte 2 litre vode, dodajte riblje kosti (mogu biti ostatak od objeda – ako su jako sitne zavežite ih u gazu), pustite da uzavre a zatim poklopite i kuhajte 30 minuta. Dodajte nekoliko šaka na sitno narezanog kupusa, listova maslačka, koprive, peršina, lobode (Chenopodium ambrosioides) i tušta (Portulaca oleracea). Kuhajte par minuta, dok zelen ne omekša. Po želji dodajte soli, papra i druge začine. Prije posluživanja uklonite kosti. Poslužite kao juhu od povrća.
Savjeti i recepti austrijske travarke Marije Treben
Samljevenim sjemenom piskavice postižemo dobar uspjeh u borbi protiv osteoporoze, a također koristi i u koštanih izraslina ili upale koštane moždine. U danu popijemo dvije šalice čaja od stolisnika, podijeljene na četiri dijela. U dvije politrene šalice uvijek dodamo pola čajne žličice samljevena sjemenja piskavice. Potpune kupke od stolisnika, 200 g bilja, trajanje kupelji 20 minuta, srce iznad razine kupelji (vodu za kupanje, ako ju zagrijemo, možemo koristiti još dva puta) primjenjujemo jednom u mjesecu. Osim toga tijelo svaki dan namažemo esencijom od stolisnika. Po cvjetovima ubranim po suncu napunimo bocu do grla, prelijemo 40%-tnom rakijom i pustimo da stoji deset dana na suncu.
Najvažniji savjet je da se svakako posavjetujete sa svojim liječnikom!