Osobe s dijabetesom tipa 2 od sada mogu besplatno mjeriti glukozu u krvi i to pomoću mobitela

Ana Kanazir
14. rujna 2023.
Zdravlje
A- A+

Jučer se dogodila važna promjena za sve osobe koje imaju dijabetes tipa 2. Naime, napravljen je velik iskorak pa će sada svi oni koji primaju četiri ili više doza inzulina dnevno moći uz modernu tehnologiju i senzore lakše kontrolirati svoju bolest. Ovo je odlučeno odlukom HZZO-a, čime se besplatno korištenje FreeStyle Libre senzora proširuje i na osobe koje imaju dijabetes tipa 2 ili drugi oblik šećerne bolesti. Do sada se ova mogućnost plaćala za sve koji nemaju dijabetes tipa 1.

ženska osoba mjeri glukozu u krvi mobitelom koji je prislonjen na senzor na ruci

Mjerenje glukoze u krvi | Foto: Press

Besplatno korištenje posebnog senzora koji se stavi na ruku, a potom se mobitelom očitava razina glukoze u krvi sada je moguća i za sve oboljele od dijabetesa tipa 2 i drugih šećernih bolesti. Ovo je veliko olakšanje za sve jer više neće trebati više puta na dan koristiti iglu. Više o ovoj aplikaciji smo pisali ovdje.

žena s leđa
Goga (73): 'Ne sramim se reći da imam dijabetes, živim bez straha i vodim normalan život uz upute liječnika'

Lakši život osobama s dijabetesom

Proširenjem indikacije za FreeStyle Libre senzore za kontinuirano mjerenje glukoze, sve su osobe s dijabetesom tipa 1, tipa 2 i drugim oblicima šećerne bolesti koje primaju četiri ili više doza inzulina dnevno dobile pravo na njihovo besplatno korištenje, prema odluci HZZO-a. Za spomenutu kategoriju oboljelih takva odluka znači ne samo prestanak višekratnih dnevnih bockanja i mjerenje glukoze iz krvi jagodice prstiju, već i smanjenje kratkoročnih i dugoročnih komplikacija šećerne bolesti.

Inicijativu da se omoguće besplatni senzori za mjerenje glukoze u krvi pokrenuli su Zajednica osoba s dijabetesom u Hrvatskoj i stručna dijabetološka društva proteklih mjeseci, a sada su ih poslušali iz HZZO-a i omogućili lakši život ljudima s ovom bolesti.

Život s dijabetesom nije lagan, a najvažnije je slušati preporuke liječnika, paziti na prehranu i redovito mjeriti glukozu u krvi. Više o tome nam je ispričala i umirovljenica Goga koja nam je ovdje rekla kako ona bolest drži pod kontrolom.

Aplikacija otkriva i zdravstveno stanje

Oboljelima od dijabetesa tipa 2 senzori će biti izrazito korisni i kao alat za bolje razumijevanje šećerne bolesti jer omogućuju uvid u to kako tijelo reagira na bilo kakav fizički napor, ali i na svaki konkretni uneseni obrok pa će im biti lakše kombinirati namirnice, određivati količine ugljikohidrata.

Osim što mjeri „šećer“, senzor i s njim povezana aplikacija omogućit će i uvid u točan broj sati i minuta koje je osoba provela unutar, ali i ispod i iznad propisanih vrijednosti. Ovo je izrazito važno jer velika odstupanja utječu na razvoj komplikacija vezanih za šećernu bolest. Primjerice, ako je osoba dugo u hiperglikemiji, šanse za razvojem srčanih i bubrežnih bolesti su dosta visoke. Opasnost od hipoglikemije za sobom vuče pak neke druge neugodne pojave koje se dobrom regulacijom glikemije mogu izbjeći, a ovakvi podaci značajni su i za dijabetologe i druge liječnike čiji pacijenti boluju od dijabetesa.

Copy link
Powered by Social Snap