Osobe koje koriste mobitel više od šest sati tjedno imaju veću šansu za kardiovaskularnim bolestima
Objavljeno je istraživanje koje je provedeno na dobnim skupinama od 37 do 73 godina, a proučavalo se utječe li vrijeme provođenja na mobitelu na veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Pokazalo se kako osobe koje su više od šest sati tjedno na mobitelu imaju i veće šanse za razvoj ovih bolesti. Ipak, prije nego korištenje mobitela postane velika ugroza, treba napraviti dodatna istraživanja.
Autori istraživanja kažu kako su ljudi koji koriste mobitele više od šest sati na tjedan u većoj opasnosti za dobivanje kardiovaskularnih bolesti. Ako su uz korištenje mobitela još i rastreseni ili preplavljeni emocijama, šanse za oboljenjem se povećavaju.
Zanimljivo istraživanje predstavljeno je u medicinskom časopisu Canadian Journal of Cardiology. Naime, u istraživanju je sudjelovalo 44.027 osoba u dobi od 37 do 73 godina. Pokazalo se kako oni koji koriste mobitel više od šest sati tjedno imaju i veći rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti od osoba koje koriste mobitel puno rjeđe.
Nakon toga su autori istraživanja pogledali kakva je povezanost korištenja mobitela kod osoba koje su rastresene, imaju manjak sna ili su anksiozne. Pokazalo se kako su oni koji su rastreseni i previše su na mobilnim telefonima imaju najveći rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti. Kardiovaskularne bolesti je važno prepoznati na vrijeme, a dobra je vijest da postoji određeni način prehrane koji smanjuje njihov rizik o čemu smo pisali i ovdje.
Ipak, potrebno je napraviti dodatna istraživanja koja će uključivati više faktora prije nego korištenje mobitela bude prozvano ugrozom za zdravlje. S druge strane, ovo je znak da vrijeme možete iskoristiti puno bolje, ali i da možete pronaći novi hobi. Koje su blagodati hobija za starije osobe, možete pogledati i u ovom tekstu.