Nutricionistica savjetovala što biste trebali jesti kako biste spriječili želju za šećerom

Luka Kalac
9. kolovoza 2024.
Zdravlje
A- A+

Posljednjih godina sve se više upozorava na štetne učinke šećera. Mnogima je jasno da ono ostavlja traga na našem psihofizičkom zdravlju, ali im u tome uvelike odmaže nevjerojatna žudnja za njim. Nakon pojedenog slatkiša, žudnja je još snažnija, a za to su odgovorni  ‘hormoni sreće’, endorfin i dopamin. Nutricionisti savjetuju da bi trebalo odabrati namirnice bogate proteinima. Isto tako, iznijeli su još jedno rješenje koje se krije u žličici cimeta koju možete dodati u čaj ili u hranu.

Kupac uzima slatkiše na štandu.

Slatkiši | Foto: Unsplash / Vinicius “amnx” Amano

Ne postoji osoba koja barem jednom nije osjetila iznenadnu žudnju za šećerom. Iako je mnogi povezuju s načinom utjehe, na svu sreću žudnja za šećerom je kratkotrajna. Ako često primjećujete tu pojavu, stručnjaci savjetuju da višak šećera koji biste unijeli jedenjem čokolade ili slatkiša zamijenite zdravom dozom bjelančevina.

Imajte na umu i to da hrana s visokim udjelom šećera potiče oslobađanje endorfina i dopamina koji su poznati kao ‘hormoni sreće’. Ne dajte se prevariti time da će vas velika količina ugljikohidrata dugo činiti sretnima.

Hrana koja zaustavlja žudnju za šećerom

Energija koju dobivamo iz šećera se brzo troši i opada, zbog čega se javlja nova želja za hranom koja obiluje šećerom. Iza toga stoji igra ‘hormona sreće’ koji će vam u vrlo kratkom periodu popraviti raspoloženje. Riječ je o začaranom krugu koji se negativno odražava na zdravlje čovjeka, a na duge staze dovodi i do gomilanja masnih naslaga, piše dailymail.co.uk.

Kako biste stali na kraj žudnji za šećerom, nutricionisti preporučuju da umjesto za slatkišima, posegnete za proteinima. Konzumacija hrane bogate bjelančevinama će vam pomoći u balansiranju razine šećera u krvi, a ujedno će smanjiti energetske skokove i padove. Tada se ne bi trebala pojaviti želja za šećerom. Pojednostavljeno, u slučaju da osjećate nevjerojatnu žudnju za šećerom, okrenite se namirnicama kao što su meso, riba, orašasti plodovi, sjemenke, avokado, prirodni jogurt i jaja, poručila je nutricionistica Lily Sauter.

šećer kocka
Prvo mjesto na crnoj listi namirnica: Otkrivena još jedna štetna posljedica konzumacije šećera

Žličica cimeta će imati učinka

Ako niste u situaciji u kojoj možete pripremiti željenu hranu, bit će dovoljna i žličica cimeta koja bi u tom danu trebala spriječiti želju za šećerom. Balansiranjem razine šećera u krvi, smanjit će se ‘navala’ inzulina do koje dolazi nakon obroka. Žličicu cimeta možete dodati u hranu ili čaj.

Pored toga, trebali biste se odspavati dovoljan broj sati, što je za veliku većinu negdje između sedam i devet sati sna. U slučaju da ste neispavani, organizam će vam žudjeti za dodatnim kalorijama kako bi se opskrbio dovoljnom količinom energije. Koliko bi starije osobe trebale spavati, možete pročitati i u ovom tekstu.

Copy link
Powered by Social Snap