Nije sve u pranju zubi: Trebate pripaziti i koliko dugo koristite četkicu za zube

Matej Markovinović
31. kolovoza 2024.
Zdravlje
A- A+

Četkanje zubi dva puta dnevno ključna je navika za održavanje oralne higijene, no mnogi zaboravljaju na važnost redovite zamjene četkice za zube. Stomatolozi upozoravaju da bi se četkica trebala mijenjati svakih tri mjeseca, jer nakon tog perioda gubi učinkovitost u uklanjanju plaka, zbog čega može doći do ozbiljnih problema.

Foto: Unsplash

Održavanje zdravlja zubi zahtijeva jednostavnu, ali važnu naviku – četkanje zubi dva puta dnevno. Redovito uklanjanje naslaga svako jutro i večer temelj je odlične oralne higijene, o čemu još učimo od ‘malih nogu’. Međutim, u užurbanom svakodnevnom životu, često se zaboravljamo pitati koliko dugo uopće koristimo četkicu za zube. Prema stomatolozima, odgovor je – vjerojatno predugo.

Pravilo od tri mjeseca

Naime, dentalna higijeničarka iz Chelsea Dental Clinica nedavno je objavila kratki video na TikToku u kojem objašnjava probleme koji nastaju zbog predugog korištenja iste četkice za zube. U videu je naglasila znak na koji treba obratiti pažnju kako biste znali kada je vrijeme za promjenu četkice.

– Bez obzira koristite li električnu ili ručnu četkicu, glavu četkice trebate mijenjati najmanje svakih tri mjeseca. Najbolji način da provjerite trebate li novu četkicu je da je okrenete i pogledate sa stražnje strane. Ako vidite da su vlakna četkice raširena, vrijeme je za novu glavu, rekla je u videu.

@chelseadentalclinic

How often should you really be changing your toothbrush? #toothbrush #changeyourtoothbrush #teethtok #dentalhygienist #learnontiktok #chelseadentalclinic #fyp #toothbrushing

♬ Funk It Up – John Etkin-Bell

Nemojte agresivno četkati

Kako prenosi britanski Mirror, smjernice Nacionalne zdravstvene službe (NHS) također podržavaju ovo pravilo o maksimalnom tromjesečnom vijeku trajanja četkice za zube. Istraživanja pokazuju da četkice postaju manje učinkovite u uklanjanju plaka nakon tri mjeseca, što znači da vjerojatno ostavljate značajnu količinu naslaga koja može uzrokovati probleme poput neugodnog zadaha, karijesa, a u ekstremnim slučajevima i bolesti desni.

Stariji bračni par pere zube ispred ogledala
Briga o zubima: Umirovljenici najmanje posjećuju zubare, a najviše problema imaju s karijesom

Dentalna higijeničarka također je naglasila da, ako primijetite da vam se četkica troši brže nego što bi trebala, to može biti znak da previše agresivno četkate zub. To može dovesti do gubitka cakline, što uzrokuje žutilo zubi i veću osjetljivost zubi na različite temperature i podražaje. Iz tog razloga savjetuje da se pripazi i na koji se način peru zubi kako bi se izbjegli potencijalni problemi.

Podsjetimo, Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je još prošloga rujna statistiku o djelatnosti dentalne medicine u 2022. godini. U tome se, među ostalom, nalaze podaci koliko su često osobe u pojedinoj dobnoj skupini išle kod zubara, ali i kakve su sve zahvate radile. Kao što smo pisali u našem tekstu ovdje, statistika je pokazala da umirovljenici ne vode brigu o svojim zubima.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap