Nada za mnoge: Znanstvenici po prvi puta izliječili tip 1 dijabetesa kod miševa
Novi rezultati istraživanja bude nadu za oko 442 milijuna ljudi diljem svijeta koji boluju od dijabetesa. Koristeći inovativnu tehnologiju, znanstvenici su po prvi puta izliječili dijabetes kod miševa, a lijek je trajao devet mjeseci.
Dijabetes je jedna od nekolicine kroničnih bolesti koje stvaraju komplikacije u zdravlju starijih ljudi. Može se pojaviti u dva tipa – u prvom slučaju gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina, a u drugom slučaju tijelo ne može iskoristiti proizveden inzulin.
Znanstvenici su u velikom otkriću po prvi puta uspješno izliječili tip 1 dijabetesa kod miševa, piše newatlas.com. Profesor medicine na medicinskom fakultetu u Washingtonu Jeffrey R. Millman predvodio je tim istraživača koji su po prvi puta uspjeli premostiti prepreke u ranijim pokušajima pronalaska lijeka za tip 1 dijabetesa.
Koristili najnoviju tehnologiju
Rezultati su predstavljeni u časopisu Nature Biotechnology i izgledaju vrlo obećavajuće. Isti tim predvodio je i ranije pokušaje pronalaska lijeka, a Millman kaže da su morali u potpunosti promijeniti pristup.
Koristeći najnoviju tehnologiju, miševima koji boluju od teškog oblika dijabetesa dali su poveći broj ljudskih matičnih stanica – radi se o stanicama koje nemaju posebnu svrhu, ali ih se može “prevariti” da izrastu u gotovo bilo koju stanicu koje tijelo ima (mišićna stanica, krvna stranica, moždana stanica itd.).
Tretmani matičnim stanicama su relativna novost u medicini, no do sada je pri njihovoj “proizvodnji” uvijek nastajao poveći broj grešaka – dobar dio njih nije izrastao u stanice koje su trebale izrasti.
Nada za budućnost
Sada je taj problem riješen, a znanstvenici su smislili način kako da matične stanice izrastu u one koje će pomoći kod dijabetesa. Miševi koji su primili takve stanice, a imali su ozbiljne probleme s dijabetesom, postali su zdravi za dva tjedna, a šećer u krvi im se stabilizirao. Taj lijek je pak trajao devet mjeseci, a zatim bi morali na novi tretman.
Iako se i dalje radi o kliničkom testiranju na životinjama, rezultati se još uvijek ne bi trebali tretirati kao stvarni lijek za ljude koji boluju od dijabetesa. No, ipak se radi o obećavajućem polazištu za brojna druga testiranja.
Trenutačni plan istraživačkog tima je testirati lijek na većim životinjama, a ako sve prođe u redu, krenuti i s kliničkim testiranjem na ljudima u budućnosti.