Mentalno zdravlje nadohvat ruke: Psihološka pomoć će građanima biti dostupna u svim domovima zdravlje
Određeni domovi zdravlja u sklopu Programa osnaživanja mentalnog zdravlja imaju ugovorene psihološke timove. Tako su trenutno financirani timovi u pet domova zdravlja diljem Hrvatske, a do kraja godine bi projekt trebao zaživjeti u svim domovima zdravlja. Na ovaj način će se poboljšati kvaliteta života osoba koje imaju mentalne poremećaje, a omogućit će se i prevencija istih, kažu nam iz Ministarstva zdravstva.
Još u srpnju prošle godine je predstavljen Program osnaživanja mentalnog zdravlja u sklopu kojeg se u domovima zdravlja diljem Hrvatske nalaze psiholozi. Više o projektu smo pisali ovdje, a sada smo saznali nove detalje.
Do kraja godine bi svi domovi zdravlja trebali imati psihologe
Program osnaživanja mentalnog zdravlja je program Ministarstva zdravstva, a zahvaljujući njemu omogućeno je domovima zdravlja ugovaranje psiholoških timova izvan Mreže javne zdravstvene službe i uz financiranje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Programu su se odazvali oni domovi zdravlja koji su na svom području uspjeli angažirati kliničke psihologe i psihologe te registrirati psihološku djelatnost, a koja prije izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti nije bila omogućena na primarnoj razini zdravstvene zaštite, otkrili su nam iz Ministarstva.
Ovaj program je tako zaživio u pet domova zdravlja: u Domu zdravlja Zagreb Istok i Zagreb Zapad, Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, domovima zdravlja Krapinsko-zagorske županije te Međimurske županije. Uskoro bi se Program mogao početi provoditi i u Osječko- baranjskoj županiji te Varaždinskoj županiji. Osim toga, do kraja godine se očekuje da će svi domovi zdravlja registrirati ovu djelatnost te započeti s ugovaranjem psiholoških timova.
Cil je bolja kvaliteta života
Predviđeno je ugovaranje 133 psihološka tima, 24 dispanzera za mentalno zdravlje i 30 mobilnih timova za mentalno zdravlje. Upravo se pomoć mobilnih timova može dobiti i u Zagrebu, u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo ‘Andrija Štampar’ u sklopu drugog projekta koji financira Grad Zagreb, a o čemu smo pisali ovdje. Saznali smo da se za psihološku pomoć domovima zdravlja javljaju sve dobne skupine, ali ipak prednjače mlade generacije, a iz Ministarstva su nam otkrili i koji je krajnji cilj projekta.
– Krajnji cilj projekta je poboljšanje kvalitete života osoba koje imaju mentalne poremećaje, kao i prevencija istih, a sve kroz veću dostupnost i učinkovitost zdravstvenih sadržaja kada je u pitanju smanjenje stigme oko mentalnog zdravlja, ali i smanjenje opterećenja sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, poručuju iz Ministarstva zdravstva.