Masaža za starije: ‘Od bolje cirkulacije do manje stresa i boljeg sna’
Masaža starijih osoba kraća je od one za mlađe, a koriste se i određene tehnike. Više je o tome za Mirovina.hr objasnila kozmetičarka Valerija Štokić iz kozmetičkog salona Valeno. Brojne su dobrobiti masaže, a neke od njih su smanjenje stresa, pomoć pri kroničnim bolovima poput onih u zglobovima ili križima. Masiranje utječe i na poboljšanje cirkulacije te povećanu pokretljivost, kako je istaknula kozmetičarka.

Kozmetičarka Valerija Štokić o masaži | Foto: Privatna arhiva/Pexels/Canva
Masaža odavno nije luksuz rezerviran samo za sportske ozljede ili kozmetičke salone. Ona postaje važan dio brige o zdravlju, osobito kod starijih osoba, objasnila je za Mirovina.hr kozmetičarka Valerija Štokić. Istaknula je kako stručnjaci sve više ističu blagotvorne učinke masaže na fizičko i psihičko zdravlje starijih osoba. Redoviti terapijski dodir može pomoći starijim ljudima da ublaže bol.
‘Masaža pomaže pri kroničnim bolovima starijih osoba’
Postoje konkretne dobrobiti masaže za starije osobe. Jedna od njih je smanjenje stresa i poboljšanje raspoloženja. Terapijski dodir potiče lučenje hormona opuštanja i smanjuje razinu kortizola, hormona stresa. Starije osobe nakon masaže često osjećaju unutarnji mir i emocionalno olakšanje.
– Masaža može značajno doprinijeti boljoj kvaliteti života. Brojna istraživanja pokazuju pozitivne učinke masaže na zdravlje kao što su smanjenje stresa i tjeskobe, podizanje raspoloženja te poboljšanje sna. To je važno jer se mnogi stariji suočavaju s osjećajem usamljenosti ili nesanicom. Kod osoba s demencijom, čak i kratka svakodnevna masaža, primjerice masaža ruku od nekoliko minuta, može smanjiti osjećaj unutarnjeg nemira i pojačati osjećaj ugode, objasnila je kozmetičarka. Aktivna tvar pronađena u naru, poznata kao urolitin A, može poboljšati pamćenje i simptome Alzheimerove bolesti, o čemu smo pisali ovdje.
Masaža pomaže pri kroničnim bolovima koji muče mnoge starije, poput bolova u zglobovima, križima ili mišićima. Redovitim tretmanima može se smanjiti ukočenost tijela i povećati raspon pokreta. Utječe i na poboljšanje cirkulacije i pokretljivosti jer masažni pokreti potiču protok krvi kroz tijelo. Za ljude sa smanjenom fizičkom aktivnošću masaža je poput pasivne vježbe. Rezultat je bolja periferna cirkulacija, topliji ekstremiteti – stopala i ruke, a smanjuje se i oticanje nogu. Uz masažu, dobro je primjenjivati i limfnu drenažu, bilo ručnu, bilo aparativnu presoterapiju. Ona je izuzetno ugodna i umirujuća, a pospješuje lakše izbacivanje viška tekućine i toksina.
‘Masaža starije osobe kraća je, traje oko 30 minuta’
– Jedan sat masaže može djelovati relaksirajuće gotovo kao nekoliko sati sna. Masaža smiruje živčani sustav, snižava krvni tlak i usporava disanje. Sve to pomaže da osoba lakše zaspi i dublje spava. Osim toga, masaža je važna i zbog ljudskog kontakta. Mnogim starijim osobama nedostaje dodira u svakodnevnom životu, djeca su daleko, partneri možda više nisu živi, a rijetki su bliski fizički kontakti. Profesionalna masaža tako popunjava prazninu terapijskim dodirom. Takav dodir pruža osjećaj brige, povezanosti i emocionalne topline, poručila je kozmetičarka Štokić.
Tijelo se s godinama mijenja pa maseri prilagođavaju svoj pristup kada rade sa starijim osobama. Masaža starijih razlikuje se od masaže mlađih po nekoliko važnih aspekata; intenzitetu, trajanju, tehnikama i ciljevima tretmana. Koža starijih ljudi postaje tanja i suša, mišići i kosti krhkiji, a često su prisutne i kronične bolesti. Zbog toga je ključno masažu učiniti sigurnom i ugodnom prilagođavanjem svakog elementa tretmana, objasnila je kozmetičarka.
– Opće je pravilo je pružiti starijim klijentima nježniju masažu s blažim pritiskom kako bi se smanjili rizici od ozljeda kože ili tkiva, a naročito kod osoba s osteoporozom. Primjenjuju se tehnike poput laganog glađenja i blagih kružnih pokreta, dok se intenzivne tehnike dubokog gnječenja ili lupkanja uglavnom izostavljaju. Za razliku od standardnih masaža koje kod mlađih traju 60, masaža starije osobe obično je kraća i traje oko 30 minuta, s laganim uvodnim dijelom i zagrijavanjem mišića. Zatim slijedi umjerena masaža s naglaskom na dio tijela gdje se javlja problem i završava se umirujućim i nježnim pokretima, rekla je.
Nekoliko je masažnih tehnika namijenjenih starijima
Starijim osobama ponekad je teško ležati na trbuhu dugo vremena zbog otežanog disanja ili bolova. Zato se masaža može izvoditi u prilagođenim položajima, pa čak i sjedeći. Cilj masaže kod starijih osoba najčešće je olakšati kronične bolove, kako je rekla kozmetičarka, te poboljšati pokretljivost zglobova i opće funkcionalne sposobnosti te pružiti ugodu i društveni kontakt.
– Najčešće masažne tehnike kod starijih osoba su švedska ili klasična masaža, limfna drenaža, refleksna masaža stopala, aromaterapeutska masaža, a prije ručne masaže, dobro je primijeniti termoterapiju ukoliko ne postoje kontraindikacije. Tegobe kao što su artritis i degenerativne bolesti, bolni zglobovi česti su pratitelji starije populacije. Dokazano je da masaža i tu značajno pomaže smanjenju boli i poboljšanju pokretljivosti. Križobolja i bolovi u leđima te bolovi u vratu i ramenima su također indikacija za masažu i poboljšanje posture kao i opuštanje mišića uz kralježnicu, kazala je.
Masaža je od velike pomoći kada se govori o problemima s cirkulacijom, stresu, anksioznosti i depresiji. Tijekom masaže poboljšava se cirkulacija, a luče se i serotonin i endorfin, neurotransmiteri zaslužni za osjećaj zadovoljstva. Masaža je mnogo više od pukog opuštanja, istaknula je kozmetičarka i dodala kako ona za starije osobe može predstavljati ključ poboljšanja zdravlja i životne radosti. Kozmetičarka Valerija Štokić govorila je o učestalosti gljivica na noktima kod starijih, o čemu smo pisali ovdje.
– Od fizičkih dobrobiti poput smanjenja bolova, veće pokretljivosti i bolje cirkulacije, do psiholoških učinaka; manje usamljenosti, stresa i boljeg sna. Masaža dokazano pomaže starijoj populaciji da svoje zlatne godine prožive kvalitetnije i ispunjenije. Putem masaža, starija osoba dobiva ono što joj je možda najviše potrebno, pažnja, dodir i olakšanje. Taj ‘dodir zdravlja’ može učiniti da se i u devedesetima osoba osjeća vitalnije, pokretnije i što je najvažnije, da zna kako za tegobe postoji topla ruka spremna pomoći, zaključila je kozmetičarka Štokić.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.