Kineziologinja o sarkopeniji: ‘Sjedilačkim načinom života bolest se pogoršava’

Ivana Moslavac
6. travnja 2025.
Zdravlje
A- A+

Manjak kretanja može utjecati na razvoj sarkopenije koja je povezana sa starenjem. Gubitak mišićne mase, snage i funkcije otežava svakodnevni život, otkrila je magistra kineziologije Jelena Čvrljak. Vježbanje usmjereno na održavanje i povećavanje mišićne mase ključna je za poboljšanje zdravlja u starijoj dobi. Kineziologinja starijima preporučuje hodanje koje je podcijenjena, a dostupna aktivnost.

Kineziologinja o sarkopeniji

Kineziologinja Jelena Čvrljak o sarkopeniji | Foto: Privatna arhiva/Pexels/Canva

Sarkopenija je povezana sa starenjem. To je progresivni i generalizirani gubitak mišićne mase, snage i funkcije, a može otežati svakodnevni život osobe. Nedovoljno bavljenje tjelesnom aktivnosti jedan je od bitnih čimbenika razvoja sarkopenije, objasnila je magistra kineziologije Jelena Čvrljak s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’.

‘Sjedilačkim načinom života sarkopenija se pogoršava’

Kako bismo održali strukture i funkcije organa te organskih sustava, potrebno je redovito baviti se tjelesnom aktivnosti. Nedovoljno kretanje, osim što povećava rizik za nastanak brojnih kroničnih zaraznih bolesti, može utjecati na razvoj sarkopenije. Tjelesno vježbanje usmjereno na održavanje i povećavanje mišićne mase, kako je istaknula Čvrljak, ključna je komponenta za poboljšanje zdravlja u starijoj dobi.

– Očuvanje mišićne mase dugoročno poboljšava kvalitetu života u starijoj dobi. Smanjenje mišićne mase do kojeg dolazi starenjem ne može se spriječiti, ali se sam proces može usporiti jer se nedostatkom tjelesne aktivnosti i sjedilačkim načinom života sarkopenija pogoršava. Osim za očuvanje mišićne i koštane mase, redovita tjelesna aktivnost bitna je i za prevenciju padova i prijeloma u starijoj dobi, poručila je kineziologinja.

‘Starijima preporučujemo hodanje’

Kineziologinja Jelena Čvrljak o debljini starijih
Kineziologinja Čvrljak otkrila: 'Prekomjernu težinu ima 70 posto starijih od 75 godina'

Svjetska zdravstvena organizacija odraslim osobama za postizanje zdravstvenih dobrobiti preporuča najmanje 150 minuta tjedno aerobne aktivnosti umjerenog intenziteta ili 75 minuta aktivnosti visokog intenziteta. Aerobne aktivnosti su aktivnosti poput hodanja, trčanja, vožnje bicikla i drugo.

Provođenje vježbi za jačanje mišića koje uključuju sve veće mišićne skupine preporuča se najmanje dva puta tjedno. To je trening s opterećenjem ili otporom. Magistra kineziologija preporučila je takve vježbe s utezima, elastičnom trakom ili vlastitom težinom. Nedovoljno aktivnosti vidljivo je i prema tome što se mnoge starije osobe bore s prekomjernom tjelesnom težinom i debljinom. Više o tome možete pročitati ovdje.

– Osobama starije dobi uvijek preporučujemo hodanje kao tjelesnu aktivnost. Hodanje je nažalost vrlo podcijenjena aktivnost, a zaista je dostupna. Svatko se može baviti njome jer nije rizična za zdravlje, a ima puno zdravstvenih koristi. Samo kad bi svaki dan hodali pola sata, već bismo puno učinili za svoje zdravlje, zaključila je kineziologinja Čvrljak.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap