Kava i djelovanje kofeina na organizam: Nuspojave se bilježe iz minute u minutu, a evo kada dolazi do one, nimalo poželjne

Luka Kalac
1. lipnja 2024.
Zdravlje
A- A+

Kava je mnogima recept za idealan početak dana, a oko ovog napitka lome se koplja. Po mnogima, ona je iznimno štetna i gotovo da nema svoje prednosti, a s druge strane, postoje razmišljanja prema kojima je ona čak i zdrava. Istina je vjerojatno negdje između, kako to i najčešće je, a ključ svega je balans. Do kojih promjena dolazi u organizmu 10, 20,45, 60 i 90 i više minuta nakon popijenog prvog gutljaja, objasnio je liječnik Duan Melor iz British Dietetic Associationa.

Krupni kadar šalice crne kave.

Kava | Foto: Pexels / Samer Daboul

Jutarnja kava je većini neizbježan ritual za početak dana. Pojedini ljubitelji kave je čak piju i na prazan želudac što nije nimalo dobra odluka koja se direktno odražava na zdravlje. Ako ipak uživate u svojoj kavi nakon prvog obroka, trebali biste znati što se točno događa u vašem tijelu nakon prvog popijenog gutljaja kave.

U organizmu tada dolazi do važnih promjena, gotovo iz minute u minutu. Više o tome je govorio liječnik Duan Melor iz British Dietetic Associationa koji je otkrio koji su točno nedostaci.

Nakon 10 minuta od prvog gutljaja kave

Samo deset minuta nakon prvog gutljaja, osjete se učinci kave. To ponajprije ovisi o tome, kako tvrdi liječnik Melor, koliko minuta je potrebno za apsorpciju kofeina u krvotok u dijelovima probavnog sustava.

– Nakon ispijanja kave, kofein će se početi pojavljivati u krvi otprilike nakon deset minuta. Neki apsorbiraju manje količine kofeina kroz usta i želudac, ali većina apsorpcije događa se u prvom dijelu crijeva, istaknuo je Melor za dailymail.co.uk.

Poslije apsorpcije kofeina iz kave, dolazi do osjetnog skoka energije. Upravo to uklanja osjećaj umora kod ljubitelja kave, a i čini ih budnijima. Kofein blokira adenozinske receptore u tijelu, prema riječima liječnika Melora, i ne potiče samo budnost. On smatra i da izaziva porast krvnog tlaka otprilike pola sata od ispijanja kave, a efekti se mogu vidjeti i do četiri sata kasnije.

Nakon samo 20 minuta može se osjetiti povećavanje broja otkucaja srca uzrokovano kofeinom koji izaziva sužavanje krvnih žila. Unatoč tome što je ova nuspojava kratkotrajna, postoje brojni slučajevi dugoročno povišenja krvnog tlaka do kojeg dolazi prilikom višegodišnje konzumacije više od četiri šalice kave dnevno.

Efekti kofeina nakon 45 minuta

Djelovanje kofeina kulminira poslije 45 minuta od prvog gutljaja. Neki od nuspojava ispijanja kave, poput ubrzanih otkucaja srca i osjećaja da imate više energije, direktno utječu na koncentraciju i pamćenje. Ipak, presudan je balans u količini ispijene kave jer pretjerana konzumacija ovog napitka ostavlja štetne posljedice kao što su anksioznost i nervoza.

Ako primjećujete ovakve nuspojave, trebali biste se voditi smjernicama Nacionalne zdravstvene organizacije Velike Britanije prema kojima je oko 400 miligrama kofeina dnevno sigurno za odrasle. Ekvivalent 400 miligrama kofeina su četiri šalice kave. S druge strane, trudnicama se preporučuje konzumacija oko 200 miligrama kofeina, a tinejdžerima oko 100 miligrama.

Kava i stariji | Pexels
Kako pijenje kave utječe na naš metabolizam? Evo što kažu istraživanja

Neželjena nuspojava nakon sat vremena

Ubrzo nakon ispijanja prve kave u danu možete osjetiti stimulirajući učinak kofeina, ali nakon otprilike sat vremena dolazi i do ne baš poželjene nuspojave.

– Kad se kofein pojavi u krvi, osjetit ćete diuretički učinak kave. To znači da kava može izazvati potrebu za mokrenjem. Kada pijete kavu, kofein u piću inhibira proizvodnju antidiuretičkog hormona ili ADH-a, koji obično pomaže u regulaciji količine vode u vašem tijelu. To uzrokuje da bubrezi ne apsorbiraju vodu i povećava količinu mokraće, objasnio je liječnik Melor za dailymail.co.uk.

Ne samo da kava potiče organizam na mokrenje već i na obavljanje velike nužde. Sudeći prema rezultatima pojedinih istraživanja, kava može aktivirati kontrakcije u debelom crijevu i unutarnjim mišićima. Kofein, prema istraživanju iz 1998. godine, čini debelo crijevo 60 posto aktivnijim od vode. Upravo te kontrakcije u debelom crijevu potiču njegov dodatan rad što rezultira bržim prolasku izmeta.

Evo što možete očekivati nakon 90 minuta i više

Treba imati na umu kako nije svakoj osobi potrebno isto vrijeme da joj organizam metabolizira kofein. Period u kojem će doći to te pojave razlikuje se od osobe do osobe. Ipak, kod većina konzumenata ovog napitka, već nakon sata ili dva od prvog gutljaja kave dolazi do osjećaj umora, anksioznosti te pada koncentracije. Ipak, takve promjene u kojima se osjećaju naznake pada razine kofeina, ne predstavljaju potpuni nestanak kofeina iz organizma.

Važno je znati da se, prema istraživačima u organizaciji Sleep Foundation, kofein može zadržati u organizmu do 12 sati. S obzirom na to da je pojedincima potrebno gotovo pola dana da kofein napusti njihov organizam, brojni stručnjaci za spavanje preporučuju izbjegavanje kofeina barem osam sati prije spavanja kako bi mogli zaspati u vrijeme u koje inače odlaze na počinak.

Podsjećamo kako smo već pisali o istraživanjima u kojima je otkriven utjecaj popijene šalice kave na naš metabolizam. Tako je otkriveno da kava sadrži klorogensku kiselinu koja pospješuje vaš metabolizam, kao i obranu od bolesti. Više o tome možete pročitati ovdje. S druge strane, kava se može koristiti i za njegu kože jer je odličan piling, o čemu smo pisali u ovom tekstu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap