Kako jesti bolje? Donosimo šest načina kako možete promijeniti svoje prehrambene navike
Prehrana igra važnu ulogu u funkcioniranju cijelog organizma pa bi tako neke namirnice trebalo konzumirati u manjoj mjeri od drugih. Osim toga, dobro je uvijek jesti puno voća i povrća, posebno onog sezonskog, a poznato je i kako se prehranom mogu kontrolirati određena zdravstvena stanja. Ipak, nekada je teško paziti na prehrambene navike pa vam zato otkrivamo način kako možete jesti bolje i kvalitetnije i to svakodnevno.
Vaš način prehrane će odredi i način na koji vam tijelo funkcionira. Tako je najvažnije jesti puno voća i povrća, ali i smanjiti unos nekih namirnica. Ovo i nije uvijek najjednostavnije za postići, ali postoje razni načini za uvođenje zdravih prehrambenih navika.
Iako nam je primarna životna potreba ona za hranom, treba znati koje namirnice jesti češće, a koje smanjiti u svakodnevnim obrocima. Od izuzetne važnosti za organizam je konzumacija sezonskog voća i povrća, o čemu nam je više u ovom tekstu ispričao i nutricionist Roca. Uz to, prehranom se pod kontrolom mogu držati i neke bolesti, kao što je na primjer kolesterol, o čemu smo više pisali ovdje.
Ipak, sve to zvuči lagano, ali je teško zapravo to i ostvariti u svakodnevnom životu. Dobra je vijest da postoje male navike koje će vam znatno olakšati konzumaciju zdravijih namirnica.
1. Početak je težak, ali…
Svaki početak je težak pa tako i početak praćenja prehrambenih navika i uvođenja novih namirnica. Ipak, kako biste si olakšali cijeli proces, probajte krenuti s manjim stvarima. Na primjer, za početak možete umjesto samo konzumacije kave za doručak, uzeti i neko voće. Umjesto kupovanja raznih umaka, uvijek možete napraviti svoj umak od grčkog jogurta. Umjesto šećera, u nekoj će hrani dobro poslužiti i domaći med, umjesto da kupujete kolače ili druge slatkiše, probajte napraviti svoje, a onda možete i smanjiti količinu šećera, a možete proučiti i recepte za slastice koje sadrže datulje koje su odličan izvor slatkoće.
2. Kuhajte za ukućane
Kada kuhate za druge, uvijek se trudite napraviti neko jelo koje će se svima svidjeti, a ovo znači i razigranost u kuhinji. Možda ćete se odlučiti jelo koje sadrži više povrća jer ćete kuhati za svoje unuke, a ono će onda biti dobro i za vas.
3. Isprobavajte nove recepte
Još jedan način zabave je i isprobavanje novih recepata koji mogu biti vrlo kreativni, ali i koji dugoročno mogu uvesti nove i možda kvalitetnije namirnice u vaš jelovnik. Ovo može biti i dobra aktivnost koju možete raditi s unucima, ovisno o njihovoj dobi.
4. Novi uređaji ili pribor u kuhinji
Pomoći može i nešto jednostavno poput nabavke novih uređaja ili pribora u kuhinji. Na ovaj način ćete također možda željeti napraviti nove recepte, a uz to ćete možda i uštedjeti, u slučaju da recimo imate novi aparat za kruh. Osim toga, uvijek je bolje raditi svoj kruh jer znate koje sastojke u njega stavljate, dok se u kupovnom kruhu ili pecivu često krije i sol, o čemu smo pisali ovdje.
5. Planirajte jelovnik
Kako biste si olakšali život, ali i kako biste imali pod kontrolom što jedete, napravite tjedni jelovnik. Na ovaj način ćete znati koje namirnice trebate kupiti, a usput ćete i sami kreirati svoje jelo unaprijed, a ovakav način vam pruža više mogućnosti za unošenje kvalitetnijih namirnica, voća i povrća, vitamina i minerala.
6. Informirajte se
Kako biste uopće znali koje namirnice su dobre za vas i vaše zdravlje, na vrijeme se informirajte. Potražite relevantne informacije, slušajte ili čitajte savjete nutricionista i drugih stručnjaka i slijedite što vam govore. Ako želite provjeriti kvalitetu svoje prehrane, to možete besplatno napraviti i na ovoj poveznici.