Jedna vrsta krvnog testa bi mogla pomoći u ranom otkrivanju Alzheimerove bolesti
Alzheimerova bolest je bolest koja nema lijeka, ali i koja se ne može otkriti tako lagano. Barem se do sada nije mogla otkriti. Ipak, novo istraživanje pokazuje da se analizom krvi mogu prepoznati znakovi bolesti i to do deset godina prije pojave simptoma.
Znanstvenici su otkrili kako se molekule šećera u krvi s abnormalnim nakupljanjem posebnih proteina, amiloidnih beta i tau proteina mogu povezati s Alzheimerovom bolešću. Ovi proteini se nakupljaju u mozgu i ubijaju neurone.
Kada bi znanstvenici na vrijeme uočili posebnu molekulu u krvi, mogla bi se prepoznati i Alzheimerova bolest, odnosno mogao bi se prepoznati povećani rizik za razvojem ove bolesti. Ove molekule se zovu glikani, koji su strukture napravljene od molekule šećera, a nalaze se na površini proteina i utječu na njihov rad, navodi se u istraživanju koje je objavljeno u magazinu Science alert.
Iako su proučavani podaci samo 223 osobe koje su bile dio istraživanja o starenju i njezi, pokazalo se da oni koji imaju odgovarajuće razine glikana i taua u krvi imaju i dvostruku veću vjerojatnost da će razviti Alzheimerovu bolest. Rizik od ove bolesti se povećava i zbog loše oralne higijene, o čemu smo pisali ovdje.
Istraživanje je provedeno na malom uzorku, ali daje nadu u bolju budućnost i temelj za nova istraživanja. Ovo bi značilo da se Alzheimerova bolest može otkriti na vrijeme, ali i da se onda mogu simptomi tretirati na vrijeme i olakšati život pacijentima.