Istraživanje je potvrdilo: Bolji međuljudski odnosi će smanjiti rizik od pojave kroničnih bolesti kod žena
Nekada je najvažnije druženje i održavanje dobrih odnosa. To potvrđuje i novo istraživanje koje kaže kako žene koje nisu zadovoljne svojim odnosima imaju i veću opasnost da u budućnosti razviju više od jednog kroničnog zdravstvenog stanja.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu General Psychiatry, a analizirano je 7.700 žena u Australiji. Praćene su u periodu od 20 godina, a na samom početku istraživanja ni jedna od njih nije imala nikakvo stanje ili bolest.
Svake tri godine bi ove žene popunjavale upitnik o razini zadovoljstva s odnosima s partnerom, članovima obitelji ili prijateljima. Izjasnile su se i o tome koliko su zadovoljne poslom i društvenim aktivnostima. Praćene su 20 godina kako bi se vidjelo jesu li razvile dijabetes, hipertenziju, srčane bolesti, moždani udar, kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB), astmu, osteoporozu, artritis, rak, depresiju ili anksioznost, prenosi HRT.
Rezultati su pokazali kako žene koje nisu bile zadovoljne svojim odnosima su imale i dvostruko veći rizik od razvoja više kroničnih bolesti, u usporedbi sa ženama koje su bile zadovoljene odnosima. Zanimljivo je i istraživanje koje je otkrilo da jednostavna promjena navika kod žena može smanjiti opasnost od pojave demencije, o čemu smo pisali ovdje.
– Naša otkrića imaju značajne implikacije za upravljanje kroničnim bolestima i intervenciju. Ove implikacije mogu pomoći u savjetovanju žena o prednostima uspostavljanja ili održavanja visokokvalitetnih i raznolikih društvenih odnosa tijekom srednje do rane starosti, napisali su autori sa Sveučilišta Queensland u Brisbaneu.