Hrvatska dobiva laboratorij za gensko profiliranje tumorskog tkiva: Ishodi liječenja bit će 30 posto bolji

Milan Dalmacija
20. lipnja 2023.
Zdravlje
A- A+

Hrvatska bi za godinu dana trebala dobiti laboratorij za gensko profiliranje tumorskog tkiva. Analizom tkiva, koja se trenutno provodi jedino u Njemačkoj i Švicarskoj, liječnici mogu prepisati učinkovitiju terapiju i time poboljšati ishode liječenja za 30 posto u odnosu na klasičnu kemoterapiju. To je samo dio petogodišnjeg projekta uvođenja personalizirane medicine u onkologiji.

Foto: KBC Zagreb

Hrvatska će uskoro biti treća zemlja u Europi, nakon Švicarske i Njemačke, s laboratorijem za gensko profiliranje tumorskog tkiva. Grad Zagreb je izdao građevinsku dozvolu za prenamjenu 500 četvornih metara hotela Rebro u laboratorij kapaciteta 10.000 uzoraka godišnje. Nakon uređenja i opremanja, laboratorij bi trebao biti otvoren u srpnju sljedeće godine, prenosi Danas.hr.

ginekološki pregled
Poznati su rezultati probira raka vrata maternice: Spašen je život pet posto pregledanih žena

– Bolesnik će nakon testiranja dobiti optimalnu terapiju. Dokazano je da su uz ovakvo testiranje ishodi liječenja 30-ak posto bolji, rekao je predsjednik Hrvatskog društva internističkih onkologa i predstojnik Klinike onkologiju KBC-a Zagreb, Stjepko Pleština.

Istaknuo je da to predstavlja veliku stvar za pacijente s uznapredovalim metastatskim rakom, jer će im poboljšati kvalitetu života. Da je tome tako dokazuje i primjer Željka Šindlera, kojemu su uzorci tkiva nakon 48 primljenih kemoterapija poslani na testiranje u laboratorij u Švicarskoj.

– Nije pomagala ova kemoterapija, pa su poslali moje stanice u Švicarsku da se pronađe lijek. Sad sam dobio nalaz CT-a da se to u meni počelo povlačiti, otkrio je Šindler novinarki RTL-a Leoni Šiljeg te dodao da pohvaljuje inicijativu za otvaranjem takvog laboratorija i u Zagrebu.

Nove metode testiranja i liječenja

Pleština priznaje kako je uobičajeno liječenje kemoterapijom “slabo učinkovito, uz puno nuspojava”. Novi laboratorij neće pokrivati samo hrvatske potrebe, već će na testiranje stizati i uzorci iz inozemstva, kao što se trenutno uzorci iz Hrvatske šalju u inozemstvo.

Krunoslav Capak daje izjavu za N1
Uvodi se novi test za rano otkrivanje raka debelog crijeva kako bi se smanjio broj oboljelih

U prvoj fazi, laboratorij će biti namijenjen prvenstveno pacijentima s metastazama, ali i onima koji boluju od raka pluća, debelog crijeva i dojke. Kasnije će služiti analizi tumorskih tkiva iz drugih organa. Kako je najavljeno, bit će implementirana nova metoda testiranja, koja je puno preciznija od ranijih, jer uključuje analizu 324 gena i svih njihovih potencijalnih promjena. Da bi to bilo moguće, u ožujku su revidirane smjernice za sveobuhvatno gensko profiliranje.

– Mi nemamo dovoljno tkiva da bismo napravili cijeli niz testiranja za optimalnu terapiju. Na ovakav način iz manje količine tkiva ćemo moći dobiti sve što nam treba. Dobivamo nove biomarkere, ali i nove lijekove. Kako raste broj poznatih mutacija, raste i broj bolesnika koji se sve bolje liječe, rekao je Pleština dodavši da se time postiže višegodišnje preživljavanje teških bolesnika.

Na javnom natječaju za genske testove, najpovoljniju ponudu dao je Roche. Ta će tvrtka godinu dana od otvaranja plaćati dvije trećine testiranja dok će ostatak podmirivati HZZO. Inače, cijena jednog testa je 3.300 eura.

Petogodišnji projekt

Pokretanje laboratorija za gensko profiliranje tumorskog tkiva zapravo je dio petogodišnjeg projekta uvođenja personalizirane medicine u onkologiji. Cilj tog projekta, kojeg provode Ministarstvo zdravstva, KBC Zagreb i Roche, jest poboljšanje ishoda liječenja. Tako će uz laboratorij, biti osnovan Nacionalni zavoda za personaliziranu medicinu, a djeatnici KBC-a Zagreb proći će kroz ekstenzivnu edukaciju i osposobljavanje.

Liječnik vadi krv pacijentu
Novi preventivni programi: Neke detalje još treba doraditi, a cilj je smanjiti smrtnost od raka

Domaće tvrtke Ericsson Nikola Tesla i IN2 već rade na uspostavi informatičkog sustava za prikupljanje nužnih podataka o praćenju liječenja te rade na umrežavanju centara za onkološke bolesnike. U sklopu projekta bit će iskorišteni postojeći sustavi eUpućivanja i eNaručivanja u sklopu CEZIH-a. Kad to sve bude spremno, počet će druga faza u kojoj će biti pokrenuta baza baza podataka u onkologiji. Gensko testiranje će zatim biti prošireno i na druga tumorska sijela.

Trenutno, nalazi iz inozemstva stižu dva ili tri tjedna nakon slanja uzoraka. No, prije toga potrebno je zahtjev za terapijom poslati posebnom povjerenstvu koje izdaje svoju preporuku. Na taj način je terapiju dosad dobilo više od 60 pacijenata. Njihovo se liječenje prati, a financira ga specijalni fond.

– Kad jednom bude završen, to će biti najmoderniji i najbolje opremljeni laboratorij u jugoistočnoj i centralnoj Europi. U njemu će se moći raditi sve najnaprednije genomske analize. Takvi pristupi jesu u srži personalizirane medicine da se detaljno profilira i karakterizira tumor i da se bolesnika liječi na ciljani način, rekao je Fran Borovečki iz Centra za translacijska i klinička istraživanja KBC-a Zagreb.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap