Gljivice na noktima česte su kod starijih: ‘Vlaga stvara plodno tlo, a pomaže ulje čajevca’
Vlaga, nošenje zatvorene obuće ili znojenje samo su neki od simptoma koji utječu na razvoj gljivica na noktima. Dosta starijih osoba ima gljivice na noktima, a jedan od razloga je oslabljena cirkulacija, otkrila nam je kozmetičarka Valerija Štokić iz kozmetičkog salona Valeno u Zagrebu. Gljivice na noktima mogu se prepoznati po promjeni boje, lomljenju ili zadebljanju nokta.

Kozmetičarka Valerija Štokić | Foto: Privatna arhiva/Unsplash/Canva
Gljivice na noktima su estetski i medicinski problem s kojim se susreće čak 20 posto stanovništva. Puno češće gljivice na noktima imaju starije osobe zbog oslabljene cirkulacije, a time i slabije opskrbljenosti nokta kisikom i hranjivim tvarima, otkrila nam je kozmetičarka Valerija Štokić iz zagrebačkog kozmetičkog salona Valeno. S godinama dolazi i do zadebljanja noktiju, imunitet je slabiji i organizam se slabije brani od infekcija.
Vlaga i znojenje potiču razvoj gljivica na noktima
Starija populacija češće obolijeva od dijabetesa koji također povećava rizik od pojave gljivica na noktima, kako je objasnila kozmetičarka. Vlaga, neadekvatna higijena, nošenje zatvorene obuće, znojenje, kako je istaknula kozmetičarka Štokić, sve to stvara plodno tlo za razvoj i širenje gljivica. Posjet javnim prostorima kao što su bazeni i saune povećavaju opasnost od zaraze gljivicama.
Osim toga, rekla je kako do zaraze može dovesti i posjet salonima koji ne provode adekvatnu dezinfekciju i sterilizaciju instrumenata te pribora za pedikuru. Gljivice na noktima imaju više simptoma. Nokti počinju mijenjati boju, boja nokta može biti žućkasta, smeđa, siva ili zelenkasta, lome se i mrve, a javlja se i neugodan miris. Osim toga, nokat postaje deblji i može se odvajati od ležišta.
– Gljivice vole vlažno i toplo okruženje. Vlažne cipele i čarape, bazeni, korištenje istog pribora za higijenu, npr. škarica za nokte ili rašpi, može dovesti do prijenosa gljivica s bolesne na zdravu osobu kao i nošenje iste obuće ili čarapa. Pad imuniteta također utječe na razmnožavanje gljivica, istaknula je kozmetičarka.
‘Ulje čajevca pomaže kod gljivica’
Kako se gljivice ne bi pojavile, dobro je djelovati preventivno, točnije pravilnom higijenom stopala. Osim toga, nošenjem čistih čarapa i obuće, redovitim održavanjem noktiju i kože i samopregledom kako bi spriječili njihovo širenje, istaknula je kozmetičarka. No dodala je kako postoji način za ‘rješavanje’ gljivica ako se one pojave.
– Postoje razni topikalni lijekovi na tržištu u vidu lakova, tinktura ili masti koji su dostupni bez recepta u ljekarni. Ulje čajevca također je prirodni antimikotik i pomaže kod gljivica. Važna je upornost i dosljednost. Kod uznapredovalih slučajeva poželjno je posjetiti liječnika koji će, ako postoji indikacija, prepisati oralne antifungalne lijekove, objasnila je kozmetičarka Štokić.
Savjetovala je kako je bitan posjet stručnom pedikeru koji će voditi brigu o stopalima i noktima. Isto tako, da je bitno redovito uklanjati zadebljanu kožu, pravilno odrezati nokte, sanirati urasle nokte postavljanjem kopči ili specijalnim gelom, ispraviti krivi rast nokta i primijetiti promjene na vašim noktima te pomoći u saniranju problema.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.