Estetski zahvati starijih: ‘Operiraju vjeđe, uklanjaju promjene na koži, a najmanje se odlučuju za botoks’
U moderno doba na poboljšanju i promjeni vanjskoga izgleda radi se više nego ikada, a nerijetko se na to odlučuju i starije osobe. Estetski zahvati dio su plastične kirurgije koja pripada grani medicine usmjerenoj na poboljšanje izgleda ili funkcije tijela. O tome koliko se na estetske zahvate odlučuju pripadnici starije populacije, otkrili su nam iz poliklinike Maletić.
Starije osobe životne dobi ponekad se odlučuju na estetske zahvate kako bi izgledale mladolikije i ublažile učinke starenja. Doktor Duško Maletić, specijalist kirurgije i urologije ispričao je na koje se estetske zahvate odlučuju starije osobe. Što se tiče učestalosti dolazaka starijih na zahvate, doktor Maletić je objasnio kako u zadnjih desetak godina nije primijetio porast u njihovim dolascima, ali da ih je svakako više u Zagrebu, nego u Daruvaru gdje također ima polikliniku.
Starije osobe uklanjaju promjene na koži
Doktor Duško Maletić kazao je da se stariji u velikom broju slučajeva odlučuju na blefaroplastiku što je estetska operacija gornjih vjeđa, odnosno uklanjanje viška kože na gornjim vjeđama što mnogim osobama starije populacije uzrokuje tegobe.
– Najčešće dolaze na laserske tretmane uklanjanja staračkih promjena na koži i hiperkeratoza, istaknuo je doktor Maletić koji je dodao da botoks tretmane najmanje koriste pripadnici starije populacije i da želja za takvim zahvatima nekako prolazi sa šezdesetim godinama života.
Doktor je istaknuo da za zahvate koji se izvode u lokalnoj ili površinskoj anesteziji nema problema niti kontra indikacija. Također, problema nema ni u zahvatima koji se rade pothlađivanjem što je prisutno kod rada laserom. Isto tako, naglasio je da ako se zahvati rade u općoj anesteziji svakako je potrebno prije učiniti pretrage i EKG, a po potrebi dobiti i mišljenje internista.
Iskustvo starenja popraćeno osjećajem nepravde
Neki od najčešćih estetskih zahvata uključuju zatezanja lica, povećanje brade, botulinum toksin tip A (botoks), injekcije, uključujući punila za bore i kolagen, lasersko obnavljanje kože, prema izvješću Američkog društva plastičnih kirurga iz 2020. godine u kojemu je objašnjeno kako su facelifting ili povećanje brade zahtjevnije operacije. S druge strane, botoks, injekcije i lasersko obnavljanje kože smatraju se minimalno invazivnima.
– Kod više od 1.800 žena starijih od 50 godina, postoje i fizički i psihički učinci kada je u pitanju starenje. Studija je istaknula da iskustvo starenja može biti popraćeno osjećajem nepravde, nejednakosti i jedinstvenim izazovima poput potrebe za priznanjem doprinosa u društvu, stoji u kvalitativnoj studiji Trusted Source iz 2017. godine, piše healthline.com.
Podsjetimo, od mladolikog izgleda u starijim godinama, bitnije je zdravlje. Jedne od glavnih stavki u brizi za zdravlje upravo su prehrana i fizička aktivnost. Koja prehrana je najzdravija i kako je bitno da ona bude raznovrsna, pisali smo u ovom tekstu.