Na zdravlje u starosti utječe mnogo faktora, od sna, prehrambenih navika pa sve do društvenog života i aktivnosti koja se radi u društvu. Upravo je nova studija iz Japana pokazala da aktivnosti u zajednici mogu u starosti smanjiti rizik od raširenih zdravstvenih poteškoća.
Nekada će za zdravlje pomoći lijekovi ili pak dobri životni izbori, dok će nekada za dobrobit tijela i organizma biti dovoljno samo društvene aktivnosti izvan doma. To pokazuje i japansko istraživanje.
Novo istraživanje je provedeno u Japanu, a pet godina su se analizirali podatke ljudi starijih od 65 godina. U obzir su uzeti razni faktori koji utječu na stanje starijih osoba. Istraživači su koristili podatke osoba kojima je potrebna skrb. Analizirano je ukupno 12,788 starijih osoba. Jedna skupina ispitanika je odlazila na aktivnosti koje su se nudile u zajednici, a druga grupa je imala osobnog asistenta, osobu koja ih je posjećivala kod kuće i pomagala sa svakodnevnim poslovima.
Rezultati su pokazali da su bolje prošli oni koji su išli na razne aktivnosti u zajednici. Oni nisu imali nikakve tjelesne probleme poput slabosti u mišićima ili problemima s hodanjem. Upravo zato ovi stručnjaci savjetuju starijim osobama da sudjeluju u raznim aktivnostima izvan svojeg doma i to u društvu prijatelja. Osim druženja, važnu ulogu tako imaju i aktivnosti za starije izvan njihovog doma. Ovo bi moglo biti važno i za budućnost jer bi se češćim aktivnostima u društvu moglo i utjecati na neke tjelesne probleme, a samim time i na zdravlje starije osobe.
Osim aktivnosti u društvu, za umirovljenike su važne i aktivnosti s unucima koji ih nerijetko pomlađuju, vraćaju osmijeh na lice, ali im i smanjuju osjećaj usamljenosti, o čemu smo pisali ovdje.