Divlji šipak: Zašto je toliko dobar i kako se od njega radi pekmez?

Ana Kanazir
28. listopada 2022.
Zdravlje
A- A+

Divlji šipak je plod koji raste u grmljima, samonikli je, a koristi se od davnina. Od njega se može raditi sok, čaj ili pekmez, a njegova posebnost je u tome što sadrži visoke razine vitamina C. Osim toga, ima brojne prednosti za organizam, a treba se brati s posebnim oprezom.

divlji šipak

Divlji šipak | foto: Unsplash, Sergiu Vălenaș

Naziva se još i divlji šipak, divlja ruža, pasja drača, šipurina, šipurak. Sam plod je narančasto-crvene boje i duguljastog oblika, dok se na stabljikama nalazi trnje. Bere se u rujnu, listopadu i studenome, a može se konzumirati na razne načine svježi ili sušeni.

Vitamin C - u kojoj se sve hrani nalazi ova prva pomoć za očuvanje imuniteta u zimskim mjesecima

Zašto je toliko dobar divlji šipak?

Divlji šipak je pun vitamina C koji se kuhanjem ne gubi, a sadrži i druge vitamine i vlakna koji su dobri za organizam. Vitamin C se nalazi i u limunu, grejpu, ali i u povrću, o čemu smo pisali ovdje. Upravo zbog svih ovih sastojaka štiti organizam od gripe i prehlada, a može se koristiti i za neke zdravstvene probleme.

Pomaže kod upale mjehura

Osušeni plod divljeg šipka se koristi za izradu čaja. Potrebno je jednu žličicu suhog šipka preliti s dva decilitra kipuće vode i ostaviti poklopljeno oko deset minuta. Prije upotrebe suhog šipka, iz njge treba izvaditi sjemenke i nepotrebne dlačice koje mogu dati gorčinu. Ovako pripremljen čaj je dobar u tretiranju upale mjehura, a dobar je i za bubrežne kamence. Kako sve možete prepoznati probleme s bubrezima možete pročitati u ovom tekstu.

Dobar je za probavu

Određena istraživanja su pokazala kako šipak može povećati broj dobrih bakterija u crijeva, a samim time utječe i na probavu. Jednako tako, sadrži i vlakna koja su ključna za zdravlje crijeva. Čaj od šipka se često pije i kod proljeva, a može biti i lijek protiv zatvora.

Smanjuje upale

Divlji šipak smanjuje upale u tijelu, jer je bogat antioksidansima. Pomaže i u borbi s bakterijama i sprječava kronične upale koje mogu dovesti do nekih bolesti.
Neka istraživanja pokazuju kako je šipak dobar za zdravlje srca, ali i u borbi protiv nekih bolesti.

Kako brati divlji šipak?

Divlji šipak se bere od rujna do studenoga, a važno je da plod nije pretvrd. Jednako tako, najbolje ga je brati nakon prvog mraza, a poželjno je brati ga pomoću rukavica jer sadrži trnje. Ako se bere za izradu marmelade bolje će biti brati mekaniji plod.

Kako napraviti pekmez od šipka?

Prije svega šipak dobro operite i osušite te iz njega uklonite sjemenke koje pekmezu mogu dati gorak okus. Možete ga malo i protrljati kuhinjskom krpom kako biste uklonili dlačice koje se nalaze oko sjemenki. Za pripremu pekmeza od šipka potrebno je nekoliko sastojaka, ali i vremena kako bi se šipak dobro skuhao.

SASTOJCI:

Pola kilograma šipka
Pola litre vode
170 gr šećera
Konzervan

PRIPREMA:

Osušeni šipak stavite u blender i dodajte malo vode. Ako je ostala još koja sjemenka ili neka dlačica na ovaj će se način odvojiti od ploda. Ne morate jako usitniti, jer će šipak dodatno omekšati i usitniti se kuhanjem. Šipak potom stavite u lonac i dodajte mu pola litre vode. Pustite da zavrije, a potom smanjite vatru i kuhajte još oko 30 minuta ili čak dulje u poklopljenom loncu, sve dok šipak nije mekan. Kako biste dobili gustu smjesu šipka, nakon kuhanja ga malo prohladite pa ga stavite u blender i miksajte dok ne postane kao kaša. Po potrebi dodajte malo vode. Nakon ovog koraka, šipak procijedite, a smjesu vratite u lonac te dodaje 170 gr šećera i kuhajte, a kada se šećer otopi dodajte i konzervans.

Ako želite napraviti zdraviju varijantu, pekmez radite na isti način, samo se umjesto konzervansa dodaje sok jednog limuna. Prije stavljanja pekmeza u staklenku, sterilizirajte staklenku i potom napravljeni pekmez stavite u nju.

Copy link
Powered by Social Snap