Dan crvenih haljina: ‘Moždani udar može se spriječiti, vodite brigu o zdravlju’
Prvi petak u veljači obilježava se Dan crvenih haljina, kampanja koja želi podići svijest o moždanom udaru kod žena. Moždani udar svake godine ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke, prema statistici, a u Hrvatskoj je među pet najčešćih uzroka smrti. Mnogo više od njega obolijevaju žene, a također više umiru starije žene od 80 godina, nego muškarci. Čak 50 posto svih moždanih udara može se spriječiti, a zdravim životnim navikama osoba je u manjem riziku od obolijevanja.
![Žene koje su preboljele moždani udar](https://www.mirovina.hr/app/uploads/2025/02/Zene-koje-su-preboljele.jpg)
Žene koje su preboljele moždani udar | Foto: Zvonimir Ferina
Javnozdravstvena kampanja ‘Dan crvenih haljina‘ pokrenuta je u Hrvatskoj kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena. Moždani udar kod žena još je nedovoljno prepoznat, istražen i liječen. Cilj kampanje je potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama. Bitno je znati da se čak 50 posto svih moždanih udara može spriječiti.
Anamari: ‘Ne zanemarujte znakove i promjene’
– Moždani udar može se spriječiti, vodite brigu o svojem zdravlju, osvijestite uzroke, znakove upozorenja i posljedice moždanog udara u žena!, poručile su hrabre žene koje su preboljele moždani udar. Maja, Branka, Marija, Andrijana, Anamari i Silvija pridružile su se javnozdravstvenoj akciji Dan crvenih haljina kako bi svojim pričama upozorile javnost na specifičnosti moždanog udara u žena.
Svaka od njih na svoj način doživjela je suočavanje s tom teškom bolešću i njenim posljedicama koje su ponekad vrlo neugodne i kompleksne. Bitno je da žene brinu o svome zdravlju, a tijekom života prolaze i kroz teško tranzicijsko razdoblje menopauze na koje treba obratiti pažnju. O tome nam je ovdje više rekla ginekologinja Grujić.
– Ne zanemarujte nikakve znakove i promjene koje primijetite na sebi i budite uporni u brizi za svoje zdravlje! Naučite pomoći sebi jer ćete tako pomoći i drugima!, poručila je Anamari.
Na mnoge rizike moždanog udara možemo utjecati
– Moždani udar ili kap je naglo nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem moždane cirkulacije zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Nedostatak kisika i hranjivih tvari uzrokuje oštećenje i odumiranje živčanih stanica što ima za posljedicu oštećenje mozga i gubitak funkcija koje taj dio mozga kontrolira, stoji na stranicama HZJZ-a.
Na mnoge čimbenike rizika od ove bolesti možemo utjecati, odnosno mijenjati ih ili kontrolirati, a to su pušenje, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost, pretilost, povećana konzumacija alkohola, visoki krvni tlak, povišeni kolesterol i šećerna bolest. Ono na što ne možemo utjecati su životna dob, spol i obiteljska sklonost bolesti. Moždani udar svake godine ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke, prema statistici. Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti u svijetu i odnesu veći broj ženskih života nego svi oblici raka zajedno, prema riječima kardiologinje Tare Narule, o čemu smo pisali ovdje.
Žene češće imaju atipične, nejasne simptome ove bolesti, a neki od najčešćih simptoma moždanog udara nastaju iznenada, poput utrnulosti, slabosti ili oduzetosti ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela. Zatim tu su iznenadne smetnje govora koje su primjetne kao otežano razumijevanje, izgovaranje ili gubitak govora, iznenadne smetnje vida, to jest naglo zamagljenje ili gubitak vida i iznenadne smetnje u hodu, vrtoglavice i jaka glavobolja.
Jedan od pet najčešćih uzroka smrti u Hrvatskoj
– U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, među pet najčešćih uzroka smrti. U 2023. godini od moždanog udara umrlo je 3.255 osoba, odnosno 6,3 posto svih umrlih. Od toga je 1. 433 umrlih muškarca i 1. 822 umrlih žena. U dobi do 65 godina od moždanog udara umrlo je 283 osoba odnosno 3,5 posto od ukupno umrlih iz te dobne skupine. Dobno specifične stope mortaliteta rastu s dobi i za sve dobne skupine više su u muškaraca nego u žena, osim kod starijih od 80 godina, gdje su stope više kod žena, stoji na stranicama HZJZ-a.
Kampanjom se želi potaknuti i stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce. Jedna od pet žena tijekom svog života doživjet će moždani udar, a 60 posto umrlih od moždanog udara bit će žene. Simbol kampanje je crvena haljina, haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.
Edukativna javnozdravstvena akcija Dan crvenih haljina provodi se u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora – Hrvatskog neurološkog društva i Hrvatskog društva za spolne razlike u neurološkim bolestima. Organizacijski odbor ove hvalevrijedne akcije čine volonterke; neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zdravka Poljaković, Marina Roje Bedeković, Vesna Matijević i Svjetlana Šupe, logopetkinja Dinah Vodanović i poduzetnica Andreja Pasarić. Sabor RH prepoznao je važnost ove kampanje pa je prošle godine Dan Crvenih haljina, odnosno prvi petak u veljači, proglašen Nacionalnim danom borbe protiv moždanog udara u žena.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.