COVID-19 više ne izaziva međunarodnu zabrinutost: To nije kraj pandemije, ali…
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ustvrdila je da pandemija covida-19 više ne uzrokuje međunarodnu javnozdravstvenu zabrinutost. To ne znači proglašenje kraja pandemije, već pripreme za dugoročno upravljanje njome. Kako bi se to postiglo, svim državama članicama izdane su privremene preporuke.
Odbor za hitne slučajeve Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) ustvrdio je kako je pandemija covida-19 tekući zdravstveni problem koji više ne uzrokuje međunarodnu javnozdravstvenu zabrinutost. Ova odluka jedan je od glavnih koraka u proglašenju kraja pandemije.
Članovi Odbora naglasili su kako je primjetan pad broja prijema zaraženih pacijenata na odjele intenzivne njege, općenitog broja hospitalizacija povezanih s koronavirusom te broja umrlih od covida-19. Stopa smrtnosti je, prema podacima WHO-a pala s više od 100.000 ljudi tjedno u siječnju 2021. na nešto više od 3.500 preminulih 24. travnja ove godine. Glavni tajnik, Tedros Adhanom Ghebreyesus rekao je da je u tom razdoblju umrlo najmanje 20 milijuna ljudi.
S velikom nadom proglašavam da je covid-19 okončan kao globalno zdravstveno stanje, rekao je Ghebreyesus i upozorio da to ne znači da je opasnost gotova i da se izvanredno stanje može ponovno uvesti ako se situacija promijeni, piše BBC.
Dugoročno upravljanje pandemijom
U izvješću se navodi i trend jačanja imuniteta, unatoč i dalje cirkulirajućim sojevima virusa SARS-CoV-2. Odbor je obaviješten da je diljem svijeta upotrijebljeno ukupno 13,3 milijardi doza cjepiva protiv covida-19. Čak 89 posto zdravstvenih radnika i 82 posto starijih od 60 godina primilo je jednu ili dvije doze cjepiva, iako obuhvat u ovim prioritetnim skupinama varira u različitim regijama.
Iako smatraju da su ishodi širenja zaraze i liječenja u narednom razdoblju neizvjesni, predložili su prijelaz na dugoročno upravljanje pandemijom. Državama članicama WHO-a Odbor je savjetovao da se i dalje drže izdanih privremenih preporuka. Uskoro bi trebale biti izdane i stalne preporuke, sukladno Strateškom planu za borbu protiv covida-19 u razdoblju od 2023. do 2025. godine.
Privremene preporuke
Privremene preporuke savjetuju održavanje nacionalnih kapaciteta u borbi protiv zaraze i pripremu za možebitne sljedeće zaraze kako bi se spriječila panika ili ignoriranje opasnosti. Predložena je i integracija cijepljenja protiv koronavirusa u nacionalne planove cijepljenja, objedinjavanje informacija o nadzoru respiratornih patogena iz različitih izvora, ali i daljnje poticanje istraživanja koja bi omogućila poboljšanja cjepiva protiv koronavirusa.
– Najgora stvar koju bilo koja zemlja sada može učiniti je iskoristiti ovu vijest kao razlog za spuštanje opreza, za demontiranje sustava koje je izgradila ili za slanje poruke svom narodu da Covid-19 nije razlog za brigu, naglasio je šef WHO-a
Državama je savjetovano da se medicinske mjere implementiraju u nacionalne regulatorne okvire kako bi se osigurala dugoročna opskrba i dostupnost cjepiva i druge medicinske opreme, a poželjno je i razvijati strategiju za suzbijanje infodemije. WHO preporuča i nastavak ukidanja epidemioloških mjera pri međunarodnim putovanjima. Sugerirano je da nitko ne bi smio tražiti dokaze o cijepljenju kao preduvjet za putovanje.