Bolje spriječiti nego liječiti: Umirovljenik se odazvao na preventivni pregled i ostao iznenađen dijagnozom

Milan Dalmacija
9. lipnja 2023.
Zdravlje
A- A+

Od raka debelog crijeva godišnje u Hrvatskoj oboli oko 3.400, a umre oko 2.100 osoba, po čemu smo pri europskom vrhu. No, u crnoj statistici neće biti 69-godišnji Dragutin Trninić iz Zagreba, koji je na vrijeme otišao na preventivni pregled, a potom i na operaciju kojom mu je spriječen nastanak raka.

Liječnik vadi krv pacijentu

Liječnički pregled | Foto: Pixabay

Prošloga su mjeseca u pet županija krenuli preventivni pregledi. Kako je ranije rečeno iz Ministarstva zdravstva, na preglede će biti pozvani stariji od 40 godina koji barem dvije godine nisu posjetili svog liječnika. Cilj tih pregleda je pravovremeno uočiti oboljenje, ali i započeti liječenje.

Važno otkriće

Liječnik pregledava umirovljenika
Počeli su preventivni pregledi u pet županija, prvi na redu je bio umirovljenik Ivica

Isti cilj imaju i preventivni programi, koji se u Hrvatskoj provode uglavnom za teže bolesti, poput raka. Ove su godine pokrenuti novi i poboljšani programi u okviru Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2025. godine, vrijednog 8,5 milijardi eura, o kojima smo pisali ovdje. Naravno, plan obuhvaća i specijalističke preventivne preglede. Na takav pregled u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva se početkom godine odazvao 69-godišnji Dragutin Trninić iz Zagreba.

– Ništa me nije boljelo, stolica mi je bila uredna i nije bilo nikakvih naznaka da nešto nije kako treba. Iznenadio sam se stoga kad se pokazalo da nije baš tako i da sam imao polipe koji su se mogli pretvoriti u rak da nisam otišao na taj preventivni pregled. Pitali su me jesam li bio na kolonoskopiji, nisam. Odmah su me naručili i negdje u drugoj polovini veljače bio sam na kolonoskopiji na Svetom duhu i otkrili su mi dva polipa. Doktor Luetić pokazao mi je slike, sve mi je objasnio i rekao da je jedan od ta dva polipa veći. Kazao je: “Znate što to može biti u budućnosti? Može biti rak”, ispričao je Zagrepčanin novinarki Večernjeg lista, Romani Kovačević Barišić.

Loš odaziv, visoka smrtnost

Ubrzo je uslijedila operacija koja je prošla uspješno. Ova priča pokazatelj je važnosti preventivnih pregleda, ali i nacionalnih programa za otkrivanje raka. Poglavito se to odnosi na rak debelog crijeva, koji je prema dostupnim podacima bio najčešća dijagnoza raka u 2020. godini. Tad je zabilježeno 3.396 novih slučajeva. Još je gori podatak za 2021., u kojoj su upravo od raka debelog crijeva umrle 2.102 osobe. Po tome je rak debelog crijeva drugi najčešći uzrok smrti od raka u Hrvatskoj.

Liječnik vadi krv pacijentu
Novi preventivni programi: Neke detalje još treba doraditi, a cilj je smanjiti smrtnost od raka

Rak debelog crijeva je lako liječiti ako se otkrije na vrijeme. Naime, ovaj rak je češći kod stariji osoba. Obično nastaje od polipa koji se počnu javljati na crijevima nakon 45. ili 50. godine života. No, ti polipi rastu sporo i lako se uklanjaju. Ipak, velika smrtnost dijelom je uzrokovana slabom odazivu na preventivne preglede.

Od svih osoba starijih od 50 godina, koje su pozvane na preglede, jedva 30 posto ih se odazove. Među njima je oko sedam posto pozitivnih na testovima, no manje od trećine ih se odazove na kolonoskopiju. Kod onih koji se odazovu, rak je pronađen u 5,5 posto slučajeva, ali su polipi prisutni kod čak 40 posto pacijenata. Stoga i ne čudi što smo s 53,1 posto umrlih na 100.000 stanovnika drugi u Europskoj uniji po smrtnosti od raka debelog crijeva.

Copy link
Powered by Social Snap