Bodybuilderica Nada (65): ‘Godine ne možemo preskočiti, ali ih teretanom možemo malo usporiti’
Šibenčanka Nada Nemčić je tek koju godinu pred mirovinu odlučila ući u teretanu i početi vježbati, a kako sama kaže, ni u najluđim snovima nije zamišljala kako će jednom doći na natjecateljsku razinu. Cijeli njezin put u teretani je započeo na nagovor sinova, a nakon toga su krenula natjecanja u bodybuildingu, gdje je osvojila brojne nagrade. U razgovoru nam je, između ostalog, otkrila što je gura naprijed, kako se osjeća dižući utege sa 65 godina te koje je promjene, osim estetskih, prve primijetila zahvaljujući treningu.
Nada Nemčić je nakon svog radnog vijeka shvatila da joj životni stil tipične umirovljenice nimalo ne odgovara pa je uvela neke korjenite promjene. Kako je i sama rekla, sve su godine lijepe, pa tako i ove u kojima je trenutno, a to može zahvaliti i vježbanju. Sve je krenulo sasvim slučajno, odlaskom u teretanu, a danas obara mnoge vlastite rekorde i osvaja nagrade na natjecanjima u bodybuildingu.
Inače, bodybuilding je specifičan sport jer je u njemu, za razliku od ostalih sportova na čijim se natjecanjima pokazuju određene vještine, cilj pokazati izgrađeno tijelo nakon dugogodišnjeg dizanja utega u teretani do kojeg se dođe zahvaljujući vježbanju i posebnom režimu prehrane.
Prije osam godina prvi puta je ušla u teretanu
Nakon što je cijeli život radila kao tajnica, pred mirovinu je shvatila kako je sjedilački način života učinio svoje. Pritom je mislila na to da su se mišići opustili, a pojavio se višak kože i celulit. Mirovina se približavala i nije znala što učiniti za sebe samu pa su joj sinovi preporučili da ode u teretanu, što je gospođi Nemčić na prvu zvučalo kao suluda ideja, prvenstveno zbog njezine dobi. Tako je prvi put ušetala u teretanu na nagovor starijeg sina u 57. godini života.
Kada je tek krenula s vježbanjem u teretani, javio se osjećaj nelagode jer ondje su bili pretežno mladi ljudi. Znajući to, njezini sinovi su joj bili potpora, a ubrzo je dobila i podršku ostalih ljudi.
– Stvarno su me ondje prihvatili i kada kažem da je teretana moje sretno mjesto, onda to stvarno i je. Pogotovo u ovoj situaciji kada imam majku narušenog zdravlja o kojoj se samostalno brinem. Kada je sredim, idem odvojiti sat i pol vremena do dva za sebe, a u tome me i ona podupire i podržava. Osjećam velike benefite teretane i to za dušu i tijelo. Kad kažem da nekome to preporučujem, onda to kažem od srca, rekla je Nada Nemčić.
‘Tek sam počela živjeti u 65. godini života’
Ona je pravi dokaz da godine nemaju nikakve veze s dolascima u teretani, a kako je i sama istaknula svaka, onda kuna, sada cent, uloženi u teretanu se isplate. U samim počecima, pravilnoj izvedbi vježbi podučio je jedan fizioterapeut. Zato s osmijehom na licu tvrdi kako je, na jedan način, tek počela živjeti sa 65. godina. S obzirom na to da je u mirovini, smatra kako je važno naglasiti da se nečim treba početi baviti. I sama kaže kako to ne treba biti teretana pa je umirovljenicima poručila da šetaju, pišu, čitaju, druže se, nađu nešto što vole jer, ističe da je najgore izolirati se i tada kreću depresivne misli.
Kao što nam je već poznato, sjedilački način života nas je ulijenio, a uredski poslovi su tome dodatno doprinijeli. S takvim načinom života vrlo je malo potrebno vremena da nam sve postane teško što se izrazito negativno odražava na zdravlje.
Motivacija ili disciplina?
Budući da joj je teretana, između ostalog, donijela niz zdravih navika, za gospođu Nemčić podjednako su važni motivacija i disciplina.
– Sretna sam kad mi kažu da sam im motivacija. Bit ću sretna i zadovoljna, ako sam samo jedan mali dio ljudi pokrenula i motivirala. Uz motivaciju je jako važna i disciplina jer sve kreće od glave, kako moj doktor kaže. Glava je pokretač discipline i motivacije. U njoj morate posložiti jednu viziju sebe, pa se ja tako već vidim kako ću izgledati za pet godina na Svjetskom prvenstvu. Imam sliku sebe i točno znam na čemu trebam raditi. Ta vizija mene u budućnosti me motivira. Ako ja nekoga svojom pojavom i stavom motiviram, presretna sam. Uglavnom, disciplina je bitna jer je to jedan zaseban način života i prehrane i sve to vodi jedno drugome. Meni znaju reći da se odričem i da sam željna svega. Apsolutno ne, jer znam da se ovim izborom prehrane ne uništavam. Na primjer, kada su neke proslave ili fešte, jedem i ja što i drugi jer neću sebi posebno praviti, ali generalno, pazim na prehranu, objasnila je umirovljenica koja izgleda snažnije, bolje i vitalnije i od mnogo mlađih osoba.
View this post on Instagram
Odustajanje nije opcija
Gospođa Nemčić ima recept i za one koji će ponekad preskočiti trening jer se ne osjećaju najbolje, pomalo su umorni ili im je jednostavno takav dan. Za sebe tvrdi kako je došla u fazu da je neće ništa spriječiti da ode u teretanu jer nakon cijelog dana, to joj je olakšanje i nešto što će je usrećiti. Ako preskoči trening, smatra da neće biti sretna. Nakon Svjetskog prvenstva je rekla kako je stala na loptu i ne trenira svakodnevno, ali i dalje ide četiri do pet puta tjedno u teretanu jer se ne može opustiti niti zamisliti da sjedi kod kuće kada može otići u teretanu sat vremena. Nema tog umora koji je jači od njezine želje i volje da radi na sebi jer drži da su sva ta preskakanja samo izgovor. U našem razgovoru, prisjetila se jedne male anegdote koja ukazuje na njezinu posvećenost treningu s utezima.
– Trebao mi je doći svećenik na blagoslov kuće, a približavalo mi se vrijeme kada inače idem u teretanu. Nazvala sam ga i pitala kada će doći, na što mi je on rekao da poštuje to što sam mu rekla jer radim i na duhu i na tijelu. Nakon tog poziva je došao vrlo brzo i svaka mu čast. Zahvalna sam mu na tome, a i on me cijeni takvu kakva sam i zbog toga što radim, prisjetila se gospođa Nemčić.
Zdravlje na prvom mjestu
Kada je riječ o teretani, na pitanje bi li stavila prije zdravlje ili izgled, Nada Nemčić se izjasnila i poručila kako bi na prvo mjesto stavila zdravlje. Kazala je kako je i sada u godinama kada treba paziti na zdravlje jer priroda čini svoje. S obzirom na to da u njezinim godinama dolazi do osteoporoze, raznih tegoba, iščašenja uslijed nikakve fizičke aktivnosti, rekla je kako stavlja zdravlje iznad izgleda.
– Tlak mi je normalan, srce radi kako treba, koljena noge i leđa ne bole, a iz razgovora sa svojim vršnjacima vidim da to muči veliki broj njih. Ja to želim anulirati, izbjeći ili barem odgoditi, koliko je god moguće jer ne možemo se boriti protiv prirode. Godine ne možemo preskočiti, ali ih teretanom možemo malo usporiti. Moram priznati, kada sam tek počela dizati utege, glavni pokretač mi je bio izgled, ali s vremenom su se prioriteti promijenili. Pobijedila sam gravitaciju, digla i učvrstila tijelo. Kada sam se pripremala za natjecanje, znala me jedna kolegica pitati što mi to treba. Ja sam joj rekla – ti sad imaš 30 godina, tvoje je samo da oblikuješ, a ja to trebam dignuti, učvrstiti i oblikovati. Sada kad je to dovedeno u red, na redu je zdravlje. Radim na odgađanju svih tih procesa starenja koje povlače za sobom razne bolesti, a može se, pojasnila je.
Osvojila neka od velikih natjecanja i ne planira stati
S obzirom na to da se natječe na profesionalnoj razini, otkrila nam je i da joj je najdraža nagrada ona iz 2019. godine u gradu Tarantu na jugu Italije. Ondje je osvojila prvenstvo Europe i titulu Miss Universe. Važno joj je i nadolazeće Svjetsko prvenstvo te je naglasila da joj se puno lakše bilo pripremiti za 2019., nego za 2023. u ovim velikim godinama jer to iziskuje puno više vremena, truda i rada. Nakon toga planira spremiti kostim i štikle pa otići u mirovinu što se tiče natjecanja, ali to ne znači da neće nastaviti vježbati dokle god može. Istaknula je kako su to njezini planovi, ali život i godine određuju što će biti. Kako je sama rekla, ako čovjek ne planira, onda nema ni života.
I dok mnogi strahuju od izlaska na binu, natjecateljica iz Šibenika je otkrila koji je osjećaji prolaze kada nastupa.
– Ja nemam treme i u godinama sam kada osoba postane sigurna u sebe pa sve one komplekse ostavi u prošlosti. Kada ste u nekim godinama, onda postanete sigurni u sebe, samouvjereni. Nemam treme jer to meni predstavlja zabavu i druženje. Taj osjećaj samopouzdanja me gura pa se u tim godinama mogu obući u bikini i izaći na pozornicu. Na svakom natjecanju sam uvijek najstarija i zbog tog među natjecateljima izazivam nekakav respekt. Nemam ja grča u sebi. Moje je samo da se spremam i da izađem u najboljoj verziji sebe, izjasnila se Nada.
Prehrana je važna kao i sam trening
U životu natjecatelja, uz trening, iznimno važan čimbenik je i prehrana pa nam je otkrila kako izgleda jedan njezin prosječni dnevni jelovnik i od kojih se namirnica sastoji.
– Definitivno treba paziti na unos ugljikohidrata, odnosno smanjiti ih, barem u mom slučaju. Konzumiram složene ugljikohidrate, što znači da za mene ne postoji bijelo brašno i šećer, pa čak ni namirnice od bijelog brašna. Uvijek se baziram na cjelovitim žitaricama. Osnovno pravilo mi je da nikada ne konzumiram ugljikohidrate i masnoće u jednom obroku. Uvijek idu ugljikohidrati u kombinaciji s proteinima. U drugom slučaju idu proteini i masnoće, bez ugljikohidrata, kaže umirovljenica.
Njezin jelovnik se uglavnom bazira na bijelom mesu iako dosta konzumira i crveno meso. Neke od namirnica koje najčešće konzumira su piletina, jaja, riža, kus kus i zamjenske namirnice vezane za rižu. Za doručak bira između zobenih pahuljica, bobičastog voća, bjelanjaka i proteinskih palačinki. Rekla nam je kako postoji niz kvalitetnih recepata koji sadrže zdrave namirnice, a istaknula je i važnost suplemenata poput magnezija, omege 3, vitamina D i raznih minerala koji se ne mogu u dovoljnim količinama unijeti kroz prehranu, a potrebne su za mišićni rast. Ipak, kod korištenja suplemenata treba biti oprezan, a korisne savjete možete pročitati ovdje.
View this post on Instagram
Ne samo svojim vršnjacima, već je svima poručila kako treba paziti na prehranu i unositi što više vlakana, kao i namirnice koje su bogate složenih ugljikohidratima poput graha i mahunarki. Potrebno je pojačati proteine, čak i masnoće jer tvrdi da je prehrana čimbenik koji je nerijetko važniji i od samog treninga.
– Kada se to dvoje iskombinira, rezultati će definitivno doći. Zato ja kažem da to nije nikakvo odricanje. Što se može postići nakon pojedene table čokolade? Nakon toga možete samo osjećati grižnju savjesti i kroz kratko vrijeme tražit će vas još slatko. Jednom prilikom mi je jedna šibenska liječnica rekla: ‘Nado, ti nikada nećeš oboljeti od raka jer se ne hraniš šećerom’.
Nadin savjet za uživanje u hrani bez grižnje savjesti
Budući da dolaze blagdani i kalorični obroci, mnogi smatraju kako ona u to doba neće ništa pojesti osim kuhane piletine, što je ona opovrgnula. Tvrdi kako ona nije robot kao i njezini kolege u svijetu bodybuildinga te će si u te dane priuštiti iće i piće, a i proveselit će se. Istaknula je kako su to blagdani i na te dane jede baš kao i svi, ali ključno je ponovno se vratiti u svoj ustaljeni režim.
– Moja preporuka mnogim umirovljenicima i osobama starije životne dobi je šetnja. Jednom prilikom kad sam išla kod doktora, rekla sam mu da mi zabrani sve osim treninga, na što mi je on to i potvrdio govoreći kako će mi i ‘zabraniti’ sve, osim treninga. Trening pumpa krv i srce, samo ovisi u kojoj dozi. Nema te bolesti, osim ako čovjek nije na nogama, koja ga može spriječiti u hodanju laganim tempom. Tu aktivnost treba i popratiti odgovarajućom prehranom. Ne smije se prejedati nezdravim namirnicama jer je najlakše sjesti pred televizor, gledati sapunice i grickati nešto što ne bi trebalo. Uzmite neku zdraviju verziju. Napravite neki kolač od zobenih pahuljica ili se uhvatite gorke čokolade. Isto tako, odličan izbor je i voće. Uvijek ima voća poput borovnica i brusnica koji su izrazito zdravi. S druge strane može se i uzeti par oraha, badema ili indijskih oraščića, zaključila je sugovornica.
View this post on Instagram
Ne preskače trening ni pod koju cijenu
Potvrdila je i da joj je trening donio samo pozitivne promjene u životu, a zato ga i ne preskače. Gospođa Nemčić kaže kako je tek nakon treninga puna elana jer joj je zadovoljno tijelo i glava znajući da je učinila nešto dobro za sebe. Tada nema mjesta umoru jer se tek onda osjeća poletno, sretno i zadovoljno. Za nju, onaj tko kaže da trening nema benefita, taj laže sam sebe. Sa svojih 65 godina ponosno kaže kako je ne bole me koljena, leđa, ruke, noge, glava kao većinu njezinih vršnjaka.
Umirovljenicima i vršnjacima je preporučila bilo kakvu fizičku aktivnost i to ne mora nužno biti teretana.
– Nađite društvo, šetajte, nastojite što više vremena provoditi na čistom zraku, planinarite. Često kažem svojim vršnjacima da mogu imati još, na primjer 20 godina života, ali pritom mislim na kvalitetan život. Teretana je svakom dobrodošla. Ne mora to biti vježbanje za natjecanje nego zagrijavanje, jačanje mišića cijelog tijela odgovarajućim kilažama. Ne moraju to biti eksplozivni treninzi s teškim utezima. Uostalom, ako se nekome ne ide u teretanu, postoji niz programa na internetu koji pokazuju primjere kućnih treninga. Nismo svi isti i ne privlači svakog teretana, ali najgore je ne kretati se. Ima ljudi koji ne vole sami trenirati, pa za njih postoje grupni treninzi. Nikad nije kasno za okrenuti se nekom obliku kretanja i vježbanju. Na koncu, mogu se upisati na ples koji je itekakav trening, rekla je šibenska bodybuilderica.