Bazen je mnogima utočište za vrijeme vrućih ljetnih dana, no postoje neke bolesti koje tamo možete dobiti
Ako živite u gradu koje je kilometrima udaljeno od prvog kupališta, neovisno je li riječ o moru, rijeci ili jezeru, bazen je prava prilika za osvježenje. Mnogi tvrde kako voda u bazenu, uz dodavanje kemijskih elemenata i dalje nije u potpunosti sigurna za zdravlje kupača. Čak ako se u bazenskoj vodi dodaju klor i brom s ciljem uništavanja klica, postoje određeni postupci koji to mogu poništiti. Plivačko uho, proljevi, povraćanje i brojne iritacije, samo su neka od stanja koja prijete kupačima u bazenu. Isto tako, trebate voditi računa i o tome da se obavezno otuširate prije ulaska u bazen te da ne mokrite u njemu.
Vrući ljetni dani mnoge natjeraju na pronalazak osvježenja u moru, rijeci ili jezeru. Za razliku od tih osoba, drugima su takvi izvori osvježenja kilometrima udaljeni pa svoj spas od vrućine pronalaze u bazenima. Na kojim bazenima u Hrvatskoj umirovljenici imaju popuste možete pročitati u ovom tekstu.
Kada je bazen u pitanju, važno je imati na umu da su u njima kemijski elementi kao što su klor i brom. Dodaju se vodi u bazenu kako bi ubili bakterije i viruse, ali ni navedene kemikalije neće tek tako ukloniti klice.
Do zaraza dolazi zbog određenih razloga
U bazenima prijete neke od bolesti, a kao najčešći uzrok navodi se proljev. U slučajevima gdje u bazenskoj vodi postoje tragovi izmeta, imajte na umu kako su oni najčešći krivac za bolesti kojima se možemo zaraziti u bazenu. Do takvih zaraza može doći ako osoba proguta i najmanju količinu vode, piše huffpost.com.
Neke od klica koje su povezane s izmetom su cryptosporidium, norovirus, giardija, shigella i escherichia coli. Iako to ponajviše ovisi o uzročniku bolesti, neki od simptoma su vrućica, grčevi, mučnina, povraćanje i proljev. Kada se osvježavate u bazenima gdje su bebe i mala djeca, pripazite na česte posjete kupaonici te na mijenjanje pelena. Inače, pelene je potrebno mijenjati na lokaciji koja je udaljena od bazena zbog mogućnosti kontaminacije.
Brojni problemi nakon kupanja
Unatoč tome što su vodi u bazenima dodani klor i brom, neispravan omjer i pH ta dva kemijska elementa, omogućit će daljnji razvoj klica. Jedan od parazita koji je otporan na klor je cryptosporidium, a on je u samo četiri godine, od 2015. do 2019. godine, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, uzrokovao 49 posto izbijanja zaraznih bolesti na mjestima kao što su bazeni, hidromasažne kade i vodeni parkovi.
Još jedna od bakterijskih infekcija koja je potencijalna prijetnja plivačima u bazenu je plivačko uho. Riječ je o upali vanjskog uha, ušnog kanala ili zvukovoda. Ovu bakterijsku infekciju uzrokuje nakupljanje vode iz bazena u ušnom kanalu. Crvenilo, bol, oteklina, svrbež i curenje iz uha samo su neki od simptoma. Plivačko uho nije zarazno i najčešće se javlja u dječjoj dobi.
Neke od posljedica kupanja u bazenu su i iritacija kože, očiju ili grla. Klor u vodi bazena se u doticaju s ljudskim znojem, urinom ili prljavštinom pretvara u kemijske iritanse, poznate kao kloramini. Neuravnotežene razine pH vode u bazenu također mogu iritirati kožu i oči.
Ne mokrite u bazenu
Netom prije ulaska u bazen, obavezno se otuširajte jednu minutu jer je to sasvim dovoljno kako biste uklonili većinu prljavštine s kože, kao i neke druge tvari. Stručnjaci tvrde kako se nipošto ne bi smjelo urinirati u bazenu. Ne samo da je stvar nepristojnosti, već određeni dio problema leži u kloraminu do kojeg dolazi spajanjem klora s urinom, znojem ili šminkom. Upravo te tvari smanjuju postotak klora u bazenskoj vodi čime se ne uništava većina klica koja se mora ubiti.
Podsjećamo kako smo krajem lipnja pisali o tome da jedan slavonski grad nudi svakodnevno besplatno korištenje bazena umirovljenicima i osobama s poteškoćama. Više o tome možete pročitati ovdje.