Alergija na ambroziju je vrlo česta, evo što sve trebate znati o njoj

Ana Kanazir
15. kolovoza 2024.
Zdravlje
A- A+

Ambrozija je jednogodišnja biljka koja je vrlo invazivna i raste kao korov. Ova biljka je pravi problem za brojne osobe koje imaju alergiju na njezinu pelud, koju proizvodi u velikim količinama. Ambrozija cvjeta početkom srpnja, a vrhunac doseže u razdoblju od sredine kolovoza do početka rujna. Ipak, rješenje za alergičare postoji, a važno je i redovito pratiti peludni kalendar.

biljka ambrozija

Ambrozija | Foto: Unsplash

Ljeto nije omiljeno doba godine za osobe koje su alergične na ambroziju. Ova biljka se lako širi, proizvodi velike količine peludi, a potrebno ju je na vrijeme ukloniti. Ipak, postoje načini kako možete prepoznati alergiju na ambroziju i kako je najbolje tretirati.

Kada cvjeta ambrozija?

Ambrozija, zvana još i limundžik je invazivna biljka koja se lako širi. Sadržava do 200 cvjetova, oprašuje se vjetrom i proizvodi čak i do osam milijuna izrazito alergogenih peludnih zrnaca. Tako je pelud ambrozije jedan od najjačih prirodnih alergena. Cvjetanje započinje početkom srpnja i traje sve do početka prvog jesenskog mraza, a upravo tada su u najvećoj opasnosti oni koji su alergični. Kako točno izgleda peludni kalendar za pojedini dan i u pojedinom gradu možete provjeriti i ovdje.

Ambroziju možemo prepoznati po razgranatoj stabljici obrasloj dlačicama i jajolikim dlakavim listovima dugima od 4 do 10 centimetara. Kako bi što je moguće više usporili širenje ambrozije, izuzetno je važno uklanjati ambroziju prije početaka cvatnje. Donesena je čak i Naredba o poduzimanju obaveznog uklanjanja ambrozije.

Uklanjanje ambrozije

– Vlasnici i korisnici obradivog i neobradivog zemljišta, šuma i lovišta, te ovlaštenici koji upravljaju površinama uz vodotoke i kanale, površinama uz javne prometnice i željezničke pruge, površinama u parkovima i drugim zelenim površinama obavezni su redovito tijekom sezone provoditi mjere (agrotehničke, mehaničke i kemijske) za uklanjanje ambrozije. Uklanjanje je moguće izvršiti mehanički (plijevljenje, čupanje, košnja, okopavanje) ili kemijski (uporabom herbicida na osnovi glifosata), piše na stranicama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Jednako tako, kako bi spriječili širenje korova potrebno je redovito održavati međe oko parcela i ne dozvoliti da se korov osjemeni. Važno je uklanjanje obaviti prije cvatnje ambrozije kako bi se spriječilo izlučivanje peluda koje izaziva alergije kod ljudi, a potom i stvaranje sjemena kako bi se spriječilo daljnje širenje.

Ženi curi nos zbog alergija
Stručnjakinja nam je otkrila mogu li se alergije dobiti bilo kada u životu i kako se boriti protiv njih

Simptomi alergije na ambroziju

Baš kao i kod svih alergija i ovdje se mogu javiti curenje nosa, kihanje, iritaciju nosa i grla i slično. Treba prepoznati simptome na vrijeme i reagirati. Kod starijih osoba najviše se javlja alergijski rinitis.

– Važno je prije pojave prvih simptome sezonske alergije započeti terapiju na vrijeme. Tome uveliko pomaže praćenje peludne prognoze. Prognoza je korisna zato što nas informira u koje vrijeme se očekuje visoka koncentracija uzročnog alergena. U vrijeme visoke koncentracije alergičari bi trebali izbjegavati boravak u prirodi, što manje boraviti na otvorenom prostoru, kratko provjetravati prostorije, ne sušiti odjeću na otvorenom, nakon boravka na otvorenom po dolasku kući svući i staviti odjeću na pranje, oprati kosu, rekla nam je u ovom tekstu izvanredna profesorica i pročelnica Zavoda za reumatologiju, alergologiju i kliničku imunologiju KBC-a Split, Dijana Perković.

Tretiranje alergije na ambroziju

Baš kao što se tretiraju sve druge alergije, isto je i s alergijom na ambroziju. Osim već gore spomenutih stvari, ova alergija se može tretirati i s pomoću nekih sastojaka.

Pomoći će kapi za nos, ulje crnog kima kojeg je potrebno krenuti uzimati što ranije, a važnu ulogu igra i promjena prehrane. Naime, pojedina hrana sadrži slične proteine poput onih u peludi ambrozije, što može dodatno pogoršati simptome. Poželjno je izbjegavati lubenice, banane, med, čaj od kamilice, sjemenke suncokreta, o čemu smo pisali i ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap