[9.6.] Na udaru tri klime: Sjeverni Velebit proglašen nacionalnim parkom
Nacionalni park Sjeverni Velebit proglašen je nacionalnim parkom na današnji dan 1999. godine, što ga čini našim najmlađim nacionalnim parkom. Tek 2017. godine je uvršten na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi kao dio zajedničke svjetske baštine pod nazivom “Bukove prašume u Karpatima i drugim područjima Europe”.
Sjeverni Velebit najmlađi je od osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj. Izniman je iz više razloga, a poseban je po geografskom položaju, starosti i veličini.
Raznovrsnost planinskog krša te životinjskog i biljnog svjeta samo su dio posebne slike ove velike prirodne cjeline. Ovaj mali komadić raja pod izravnim je utjecajem tri klime: mediteranske, kontinentalne i alpske.
Unutar parka nalazi se više cjelina koje bi same po sebi bile posebne. To su strogi rezervati Hajdučki i Rožanski kukovi i Lukina jama – jedna od najdubljih jama na svijetu i svakako najdublja u Hrvatskoj (1.431 m).
Park je ispresijecan brojnim planinarskim stazama, od kojih je najpoznatija Premužićeva staza. Ukupna površina parka iznosi 109 kvadratnih kilometara.
Bogata flora i fauna
Utjecaj tri različite klime ovo je mjesto učinio usitinu posebnim. Sjeverni Velebit je dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Nakon posljednjeg ledenog doba, biljke na Velebitu su postale izolirane. U toj izolaciji razvijali su se neovisno od ostatka čitavog svijeta te su nastale jedinstvene vrste i podvrste koje ne postoje nigdje drugdje na svijetu.
Nakon povlačenja na planine, ove su biljke postale izolirane, kao na otoku, jer ih okružuje veliko područje za njih nepovoljnog, toplog staništa. U toj izolaciji svaka se skupina biljaka razvijala neovisno, te su nastale jedinstvene vrste i podvrste – endemi. Velebit je jedan od četiri hrvatska centra endemizma. Na fotografijama su: Kitajbelov jaglac, Ilirska perunika i Kitajbelov pakujac.
Slično je i sa životinjskim svijetom koji je za ovakvu izoliranu lokaciju neobično raznovrsan, a ima i životinjskih endema. Još uvijek traju raznovrsna znanstvena istraživanja čiji je cilj skupiti što više podataka o vrstama koje obitavaju u Parku, tako da se točan broj ne može ustanoviti.
Veliki kompleksi očuvanih šuma su dom velikim zvijerima: medvjedima, vukovima i risovima.
Sjeverni Velebit je dom brojnim vodenjacima, daždevnjacima, leptirima, gušterima, zmijama i pticama. Od sisavaca, tu su divokoze, voluhari, puhovi i brojne druge životinje.
https://www.youtube.com/watch?v=5Ip4wq4Rsy8&t=31s
___________________________
Pročitajte što se dogodilo jučer [8.6.] na ovom linku.