[4.11.] Sovjetski tenkovi ušli u Mađarsku i ugušili revoluciju protiv komunizma
Jedanaest godina nakon Drugog svjetskog rata, Mađarima je bilo dosta komunizma. Sovjeti su Mađarsku okupirali neposredno nakon rata, a vrlo brzo je to postala zemlja političke represije, ekonomskog pada i društvenog nemira. Nakon smjene vlasti, šef ministarskog kabineta Imre Nagy pokrenuo je revoluciju protiv sovjetskog režima, ali Sovjeti su brzo reagirali…
Nakon sovjetske okupacije, Mađari su vrlo brzo prihvatili činjenicu da će oni činiti još jednu komunističku zemlju pod palicom Sovjetskoga saveza. Mađarski komunistički vođa bio je Matyas Rakosi, a tijekom njegovog mandata zabilježeni su zabrinjavajući politički pritisci na neistomišljenike. Njih se nazivalo neprijateljima režima, pa čak i ‘Titoistima’ i ‘zapadnim agentima’.
Nakon Staljinove smrti 1953. godine pokrenut je val ‘modernizacije’ mađarske varijante komunizma, a Rakosija je zamijenio Imre Nagy. Slična situacija je bila u Poljskoj, gdje su Poljaci nakon niza revolucija ostvarili viši stupanj samostalnosti. Mađarska je u to vrijeme imala katastrofalnu ekonomiju, nestašica i glad su harali posvuda po zemlji.
Skupina studenata je iz tih razloga počela širiti vijest o revoluciji, a vrhunac mirnih prosvjeda bilo je 20-ak tisuća okupljenih pored kipa Jozefa Bema – poljskog i mađarskog narodnog junaka. Komunističke vlasti su u jednom trenutku zapucale prema rulji, pritom ubivši jednog studenta. Njega su prosvjednici omotali u mađarsku zastavu i podigli rukama i revolucija je počela.
Na današnji dan 1956. godine, Sovjeti su munjevito odgovorili. Tenkovi su se stvorili u Budimpešti munjevitom brzinom, a na čitavu zemlju poslano je 17 divizija.
Revolucija nije trajala niti tri puna tjedna, a već je bila ugušena. Ubijeno je između 2.500-3.000 prosvjednika, a 13.000 ljudi je ranjeno. Imre Nagy je završio u zatvoru pod optužbama za veleizdaju, a nakon dvije godine je i smaknut.