[31.1.] Rođen hrvatski kipar Dušan Džamonja, autor spomenika “Glas hrvatske žrtve – Zid boli”
Dušan Džamonja bio je hrvatski kipar, akademik i autor arhitektonskih projekata za muzeje, spomenike, galerije, nebodere i džamije. Osim monumentalnih skulptura od betona i ciklusa skulptura životinja, razvio je specifičan izraz u tehnici spoja čavala i spaljenog drva. Džamonja je također načinio spomenik “Glas hrvatske žrtve – Zid boli” na zagrebačkom groblju Mirogoj. U spomenik su urezana u crni mramor 13.500 imena poginulih hrvatskih branitelja i civila, žrtava Domovinskog rata.

Dušan Džamonja / Foto: youtube screenshot
Dušan Džamonja rođen je u Strumici, u Makedoniji, 31. siječnja 1928.
Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1940-ih godina, te živio i radio u Bruxellesu, Vrsaru i Zagrebu. Prvu izložbu priredio je 1954. godine, a dobitnik je brojnih priznanja za svoj rad. U Vrsaru se nalazi spomenički kompleks njegove kuće s ateljeom i parkom skulptura.
- Glas hrvatske žrtve – Zid boli
- Spomenik revoluciji u Podgariću
- Jelen
Monumentalne apstraktne skulpture
Osnovni materijali s kojima je radio su bronca, željezo, korten čelik i aluminij. Džamonjine monumentalne apstraktne skulpture su već bile izložene na Place de Vendome u Parizu, Praca de Commercio u Lisabonu, ispred Palače pravde u Bruxellesu i u londonskom Regent’s Parku.
Za njegovu karijeru osobito je bio značajan nastup na 30. Venecijanskom bijenalu 1960. godine, kada je nominiran za Grand Prix bijenala, i skrenuo na sebe pozornost međunarodne kritike.
Osim monumentalnih skulptura od betona i ciklusa skulptura životinja razvio je specifičan izraz u tehnici spoja čavala i spaljenog drva.
Od 20. svibnja 2004. bio je redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Preminuo je 14. siječnja 2009. u osamdesetoj godini života.
Glas hrvatske žrtve - Zid boli
Džamonja je također načinio spomenik “Glas hrvatske žrtve – Zid boli”. Spomenik je otvoren 14. listopada 2004. godine i nalazi se na groblju Mirogoj. U spomenik su urezana u crni mramor 13.500 imena poginulih hrvatskih branitelja i civila, žrtava Domovinskog rata.
Na spomeniku piše “Glas hrvatske žrtve – Zid boli”. Nema križa, podataka o datumu rođenja ili smrti žrtava niti daljnjih objašnjenja za posjetitelje.
Zid boli prvotno je izgrađen u Selskoj ulici u Zagrebu ispred stožera UNPROFOR-a kao prosvjed protiv ravnodušnosti o stradanju hrvatskog naroda u Domovinskom ratu.