[3.8.] Rođen Ivan pl. Zajc, otac hrvatske opere koji je napisao preko 1200 raznovrsnih skladbi
Na današnji dan 1832. godine rođen je Ivan Dragutin Stjepan Zajc, koji će kasnije dobiti pridjev plemeniti. Bio je hrvatski skladatelj, dirigent i pedagog. Utemeljio je hrvatsku operu kao umjetničku ustanovu i približio opernu umjetnost Hrvatima. On je najznačajni glazbeni djelatnik u Hrvatskoj u 19. stoljeću.
Ivan Zajc je odrastao u glazbenoj sredini, budući da je njegov otac Johann Zajc bio šef riječkoga kazališta. Danas nama to možda zvuči bajno, ali Johann nikako nije htio da njegov sin postane glazbenik, budući da je među Hrvatima za umjetnost bilo malo zanimanja. Mladi Zajc je bio uporan, a na koncu je dobio dozvolu da pođe u Milan na konzervatorij. Otišao je tamo kao 18-godišnjak, a iza sebe je već imao 20 skladbi.
Iz Rijeke u Zagreb
Na zadnjoj godini studija, pred sam kraj, iznenada mu umiru i majka i otac te se vraća u rodnu Rijeku kako bi preuzeo očeve dužnosti. Uz kazalište, vodio je crkveni zbor, instrementirati potrebne skladbe za orkestar, prepisivati note za sve glazbenike te se čak brinuti za rasvjetu. Još je za vrijeme studija razvio radoholičarske navike, a rad se nepovoljno odrazio na zdravlje. Zbog težeg slučaja upale pluća, morao je otići u Beč na liječenje, a ni od tamo nije prestao skladati. Najčešće je to radio fićukanjem!
Kada je ozdravio, kulturnjaci iz Zagreba počinju pregovore s njim da dođe u Zagreb postati ravnateljem opere koju je valjalo osnovati te redovitim učiteljem i ravnateljem Narodnog zemaljskog glazbenog zavoda. Zajc pristaje, te 1870. seli u Zagreb.
Iste godine, premijerno je izvedena njegova slavna opera Mislav, a s tom premijerom započinje stalna opera u Zagrebu. Proveo je temeljitu reorganizaciju i znatno pridonio osposobljavanju kadra, a u 19 godina rada izvodili su oko 50 različitih opera te desetak opereta.
To je vrijeme Hrvatskog narodnog preporoda, a Zajc je počeo pisati opere s domoljubnim motivima, od kojih se najviše ističu opera Nikola Šubić Zrinski i Dolazak Hrvata.
“Domovina znači sveukupnost dobara povezanih s teritorijem, jezikom, institucijama, običajima, kulturom, poviješću, načinom života itd. Sve to omogućuje čovjeku da na svoj način ostvari zahtjev svakog živog bića, da bude ukorijenjen u točno određenoj prostornoj kulturnoj sredini, da bude ukorijenjen u vremenu, povezan sa svojom poviješću”, konstatirao je Ivan pl. Zajc.
Kako je uspio napisati 1200 skladbi?
Ivan Zajc živio je jako uredno i organizirano. Budio se u 4 ujutro i tiho uz pomoć zviždanja skladao. Doručkovao je u 7 ujutro svaki dan, mlijeko s pecivom, a sljedeća dva sata se opuštao uređujući svoje ruže u vrtu. Nakon toga je predavao nekoliko sati u glazbenoj školi, radio u kazalištu, ručao, i ponovno predavao u školi popodnevnoj smjeni.
Nakon večere, povukao bi se u svoje odaje i skladao ponovno do 1 u noći. Bio je pasionirani zagovornik noćnog rada. Družio se s Josipom Jurajem Štrossmayerom, Franjom Markovićem, Augustom Šenoom, Josipom Eugenom Tomićem i drugim velikanima iz njegovog vremena.
Kada bi uhvatio slobodnog vremena, provodio ga je s unucima igrajući Mlin. Više je slušao nego govorio, a jako je pazio na svoju vanjštinu. U društvu je bio dobroćudan, a kao učitelj strog, ali pravedan.
Takav životni tempo, gotovo u potpunosti posvećen radu, omogućio mu je da za vrijeme života napiše više od 1200 raznovrsnih skladbi.
Umirovio se na vlastiti zahtjev 1908. godine, kao 75-godišnjak. Dva dana prije svoje smrti, potužio se da se ne osjeća dobro. Javila mu se ista bolest s početka života, komplicirani oblik upale pluća. Preminuo je 16. prosinca 1914. godine, nekoliko mjeseci nakon početka Prvog svjetskog rata.
___________________________
Pročitajte što se dogodilo jučer [2.8.] na ovom linku.