[21.11.] Prije točno 27 godina odvio se najveći prosvjed na glavnom trgu kojim je spašen Radio 101

Ana Kanazir
21. studenoga 2022.
Vremeplov
A- A+

Radio 101 ili popularno nazvana Stojedinica je kultna radio stanica nastala 1984. godine. Ovaj radio je bio poseban po mnogočemu, a obilježio ga je i najveći prosvjed na glavnom zagrebačkom trgu koji je održan 21. studenoga 1996. godine, zbog najave da je trebala izgubiti koncesiju. Ipak, 2021. godine Radio 101 prestao s emitiranjem svojeg programa zbog isteka koncesije.

prosvjed Radio 101

prosvjed Radio 101 | foto: Screenshot Youtube

Na Stojedinici se raspravljalo o mnogim različitim kontroverznim temama, kritiziralo se društvo, a puštala se i odlična glazba. Zbot toga i još nekih stvari je došlo do tolike pobune građana protiv gašenja ove radio postaje.

Radio 101 je krenuo s emitiranjem 23. travnja 1984. godine pod imenom Omladinski radio, a lokacija studija je bila u Studentskom domu ‘Stjepan Radić’, sve do 1987. kada se sele na svoju poznatu adresu u Gajevu 10. Radio je bio poznat po emitiranju brojnih emisija s kontroverznim temama, bio je kritički nastrojen prema tadašnjoj vlasti i puštao je odličnu glazbu toga doba. Godine 1990. Omladinski radio mijenja ime u Radio 101 zbog promjena koje su uslijedile, kao i zbog boljeg marketinga.

Radio 101 je trebao izgubiti koncesiju od 20. studenoga 1996. godine odlukom Vijeća za telekomunikacije, a odmah isti dan se održao manji prosvjed, dok je dan nakon održan i najveći prosvjed na glavnom trgu u Zagrebu. Čak je 120.000 građana izašlo tada na ulice kako bi podržalo svoj omiljen radio i kako bi pokazali nezadovoljstvo gašenjem radija, a prosvjed je bio uspješan te je koncesija vraćena ovom radiju.

Na prosvjedu su djelatnici Stojedinice govorili s balkona iznad Centralne ljekarne, a na trgu su i nastupili Davor Gobac i Zločesta djeca. Prosvjed je trajao oko sat vremena nakon čega su svi građani mirno otišli svojim kućama. O prosvjedu su pisali i brojni strani mediji jer je ovo bio prvi građanski bunt u Hrvatskoj koji se dogodio dok predsjednik Tuđman nije bio u zemlji. Policija je izjavila kako je prosvjed bio miran i nije bilo potrebe za reagiranjem. Prosvjed su obilježile i fotografije Trga punog ljudi sa svijećama u rukama. Osim spasa za radio, prosvjed je imao i veliki značaj jer su građani prvi puta u tolikom broju pokazali svoje nezadovoljstvo.

Novi problemi s koncesijom pojavili su se 2021. godine kada je radio prestao s emitiranjem svojeg programa zbog isteka koncesije, odnosno jer nije udovoljavao formalnim uvjetima, ali i nije dostavljena potvrda nadležne porezne uprave o podmirenju obveze poreznog obveznika. Tada je koncesija dodijeljena trgovačkom društvu Top radio d.o.o. u vlasništvu Ivana Jurića-Kaćunića. Radio je zadržao isto ime, ali ne i program, dok je većina voditelja prešla na Radio Tvornica.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap